Пријем поводом Дана независности БиХ без српских представника

Чланови Председништва БиХ Драган Човић и Бакир Изетбеговић су у згради државног Председништва приредили пријем поводом 1. марта, који се у Федерацији БиХ празнује као Дан независности БиХ. Пријему није присуствовао нико од српских представника у заједничким институцијама БиХ.

Председавајући Председништва БиХ Драган Човић је, обраћајући се званицама, рекао да БиХ и 24 године од стицања независности "још трпи ударе, да је рањива друштвена заједница, угрожена са свих страна, али да се за добробит свих мора радити на бољем сутра".

"Ово наше дружење схватите као мотив да урадимо много више за БиХ од онога што смо радили до сада", истакао је Човић.

Хрватски члан Председништва БиХ је рекао да одсуство српског члана Председништва БиХ Младена Иванића не умањује значај 1. марта.

"Поздравио сам вас у име Председништва БиХ, иако сва три члана Председништва нису заједно, али то не умањује значај овог дана, значај повести и времена који смо прошли заједно", казао је Човић.

Према његовим речима, постоје "бар три верзије" онога шта се догодило у прошлости у БиХ, али да визија мора бити једна - заједништво.

"Да се не бавимо разликама и оним што нас на одређен начин раздваја, већ да гледамо на посебан начин како у БиХ створити амбијент државе у коју се људи враћају, остају и желе живети. Нема лепше земље на свету, али колико ћемо у њој лепо живети зависи од нас", нагласио је Ћовић.

Члан Председништва Бакир Изетбеговић рекао је да је БиХ направила велики искорак ка Европској унији, те да економски параметри показују да земља иде напред, само не тако брзо да би то грађани одмах осетили.

"Има више 1. марта 2016. године него што га је било 2015. године. Оптимиста сам, јер огромна маса људи воли ову земљу. Рат нас је поделио пре 24 године, али огромна већина жели исто - перспективу и будућност за своју децу. Доћи ће дан када ћемо сви славити овај празник", навео је Изетбеговић.

Нико од представника РС у заједничким институцијама БиХ није присуствовао пријему поводом Дана независности, јер српски политичари сматрају да је референдум о независности БиХ и изласку из некадашње СФРЈ, одржан 1. марта 1992. године, на који Срби махом нису изашли, био увод у трагични грађански рат у Босни и Херцеговини.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару