Додик: БиХ је непроглашени протекторат

Премијер Републике Српске Милорад Додик затражио је од Народне скупштине РС да прихвати владине закључке у вези с наметнутим одлукама високог представника у БиХ Валентина Инцка, који се односе на функционисања "Електропреноса БиХ".

Премијер Републике Српске Милорад Додик позвао је Народну скупштину РС да затражи повлачење српских представника из заједничких институција БиХ ако високи представник настави да намеће одлуке и законе.

Обраћајући се посланицима у парламенту РС, Додик је предложио да усвоји закључак према којем високи представник наметањем одлука и закона крши Дејтонски споразум, те да прихвати раније закључке Владе РС којима се не прихвата сет закона које је средином септембра наметнуо Валентин Инцко.

Инцко је 18. септембра наметнуо сет закона којима се уређује функционисање "Електропреноса БиХ", које је Влада РС одбацила тврдећи да се тиме мења начин одлучивања у овој компанији на уштрб РС.

Додик је у једночасовном говору у парламенту РС констатовао да Канцеларија високог представника (ОХР) "влада Босном и Херцеговином као непроглашеним протекторатом", удаљавајући тако земљу од европских интеграција.

Премијер РС тврди да високи представници у БиХ "немају правни основ да намећу законе и смењују легално изабране функционере", нити да преузимају овлаштења законодавне, судске и извршне власти у БиХ.

"ОХР није фактор стабилности у БиХ, а његово деловање, као самопроглашеног ауторитета, држи БиХ у својеврсном заробљеништву", казао је Додик, истичући да је ОХР од БиХ створио "непроглашени протекторат и заробљену државу".

Оптужујући ОХР да делује мимо Дејтонског споразума, Устава и закона БиХ, он је констатовао да Канцеларија високог представника "креира политику међународне заједнице", која има за циљ изградњу БиХ као државе по мери Бошњака.

Према његовим речима, за међународну заједницу Бошњаци и даље  имају статус жртве, Хрвати су "негде у средини", док су "беспомоћност и страх резервисани за Србе", који су се најчешће налазили на мети наметнутих одлука и смена.

Додик тврди да ни Савет за имплементацију мира није орган установљен Дејтонским споразумом, па његови ставови не могу имати инстутуционалну вредност, већ се могу тумачити као политички ставови земаља чланица овог тела.

Премијер РС је даље навео да су високи представници у БиХ од краја 1997. године до данас наметнули око 800 извршних одлука, више од 300 закона и сменили више од 200 изабраних функционера.

Референдум ако Инцко настави да намеће одлуке

Премијер Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће власти РС расписати референдум ако високи представник у БиХ настави да намеће решења која нису у интересу тог ентитета.

"Ако високи представник у БиХ Валентин Инцко предузме још неке мере наметања решења која су супротна интересима РС, расписаћемо референдум на којем ће народ рећи да ли то прихвата или не", рекао је Додик.

Оптужио је ОХР за уцене и претње, као и незаконито успостављање Суда и Тужилаштва БиХ, како би се домаћи политичари уцењивали покретањем кривичних притисака против њих.

Наводећи да "није нормална ситуација да неизабрани странац има неограничена овлаштења у држави чланици Савета Европе", Додик је поручио да РС "више није уплашена и дезоријентисана", већ је одлучна да брани своје интересе и надлежности које јој припадају по Дејтонском споразуму.

"РС има право да оцени да ли је правно одржив останак ОХР-а и високог представника у БиХ", нагласио је Додик, поручујући да РС већ прикупља доказе како би могла покренути судске поступке против свих досадашњих високих представника због, како је навео, кршења Дејтонског споразума.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. октобар 2024.
8° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи