Читај ми!

Дан када се Црна Гора тресла

Пре 35 година, 15. априла 1979. у 7.19, Црну Гору је погодио катастрофалан земљотрес енормних размера, трусна катастрофа која је била разорнија од било које друге на том простору за последњих неколико векова, подсећају црногорски медији.

Земљотрес са Рихтеровом магнитудом од седам јединица и интензитетом од девет јединица Меркалијеве скале захватио је цело Црногорско приморје и северну Албанију, проузрокујући бројне људске жртве и велика материјална разарања, преноси Танјуг.

Како подсећају из црногорског Сеизмолошког завода, епицентар се налазио у Јадранском мору, између Улциња и Бара, на удаљености 14 километара од обале.

У земљотресу је живот изгубила 101 особа у Црној Гори и 35 у Албанији, више од 1.000 људи је повређено, а око 80.000 је остало без дома.

Земљотрес се осетио, чак, на удаљености од 900 километара, док су штете биле ограничене на Црну Гору и северну Албанију, односно на простор од око 100 километара - између Херцег Новог на северу и Скадра на југу и око 25 километара обалног појаса и залеђа.

Посебно тешко су страдали Улцињ, Бар, Петровац, Будва, Тиват, Котор, Рисан и Херцег Нови, а разорено је и 250 других насеља, преноси Радио-телевизија Црне Горе.

Уништен је огроман део модерних хотелских капацитета у региону, оштећена су 53 здравствена објекта, 570 објеката социјалне и дечје заштите, 240 школских објеката...

Посебно су страдали културно-историјски споменици, велике штете су констатоване на путној мрежи, а једна од специфичних манифестација оштећења тла изазвана земљотресом биле су појаве клизишта и одрона. Зона оштећења обухватала је 600 квадратних километара.

Након разорног земљотреса, тадашња Сеизмолошка станица Титоград, одлуком Владе Црне Горе трансформисала се у Републички сеизмолошки завод.

Период обнове и изградње земљотресом девастираног простора, период је био праћен реализацијом пројеката специјалистичких агенција Уједињених нација, чиме је практично започет интензиван напредак на пољу сеизмички сигурног грађења и земљотресног инжењерства у Црној Гори.

Данас, Сектор за сеизмологију Завода за хидрометеорологију и сеизмологију располаже знатном базом података и сазнања о сеизмо-тектонским процесима на територији Црне Горе и окружења, док сеизмолошка мрежа Црне Горе броји 14 савремених станица и шест акцелерографских.

Актуелни напори Црне Горе у процесу европских интеграција у домену хармонизације домаће кореспондентне легислативе посебно су наглашени у области грађевинарства.

Усвајањем акционих планова за примену еврокодова, у јануару ове године Влада Црне Горе се определила за поступно хармонизовање релевантне регулативе у области пројектовања, што ће, неминовно, знатно допринети унапређењу безбедности грађевинарства које ће омогућити и сигурнији живот на том трусном тлу.

Увећава се и свест о потреби организованог, државног приступа адекватном одговору у великим несрећама, као и обавези управљања сеизмичким ризиком.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 23. јун 2024.
23° C

Коментари

koga je stid od lepote
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo!
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Лепше Боље Паметније
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Negovanje antivrednosti
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Svaka čast
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару