Читај ми!

Чувар логора смрти живи у Осијеку?

Због сумње да је чинио злочине као припадник СС-а и чувар у пет логора смрти, Немачка потражује Јакоба Денцингера, који сада живи у Осијеку, пише "Јутарњи лист". Чињеница да је био део нацистичког војног апапрата, према нирнбершким пресудама, довољна за подизање оптужнице, покретање судског поступка и пресуду, истиче лист.

Немачка потражује Јакоба Денцингера из Осијека због сумње да је био део нацистичког војног апарата који је чинио злочине током Другог светског рата, пише загребачки Јутарњи лист.

Лист има потврду да је Немачко специјално тужилаштво за истраживање злочина из тог периода доставило Хрватској податке о идентитету особе за којом трага.

Нема, међутим, потврде Државног тужилаштва Хрватске да је реч о Денцингеру, рођеном у Чепину, недалеко од Осијека, бившем припаднику Вафен СС-а, оружаних јединица Хитлерове Националсоцијалистичке партије, и чувара у најгорим нацистичким логорима смрти.

Име Денцингера се, додаје лист, налази на немачком списку са још 60-ак имена које је тужилаштво саставило пре неколико месеци и о томе известило светску јавност, а познати су и подаци затражени и од владе САД.

Позивајући се на та сазнања, лист пише да Немци нису доставили доказе да је Денцингер умешан у ратне злочине, али се поуздано зна да је био део нацистичког војног апарата који је учествовао у масовним ратним злочинима. Већ и та чињеница, указује се, према правном тумачењу из нирнбершких пресуда, може бити довољна за подизање оптужнице, покретање судског поступка и пресуду.

Ипак, то исто име налази се и у бази података министарства правосуђа Сједињених Америчких Држава на попису особа које су тамошње власти, након спроведеног судског поступка, присилиле на одрицање од држављанства јер су лагале у службеном проступку приликом његовог добијања.

Америчко министарство правосуђа, Одељење за посебне истраге, 1. августа 1989. године предложило је покретање судског поступка против Јакоба Франка Денцингера, рођеног 1924. године, у Чепину, Хрватска, Југославија.

Американци су, како се наводи, тражили само једну ствар - да суд укине одлуку о држављанству САД које је Денцингер добио 1972. године, готово 16 година након што се уселио у ту земљу. Као разлог наводи се да је лагао о својој прошлости.

Денцингер је, наиме, за време Другог светског рата био припадник Вафен СС-а, заправо члан једне од најкрволочнијих Хитлерових јединица Тотенкопфа (Мртвачких глава).

Он то, наравно, није споменуо у својим овереним изјавама и документима за усељење у САД, пише Јутарњи лист.

Чепински дечко (имао је тек 18 година када је ушао у СС), фоксдојчер Јакоб Франк Денцингер, био је чувар у најмање пет "фабрика смрти".

Заробили су га западни савезници негде у Француској, 24. марта 1945. године.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару