Инцко: Улазак у НАТО помогао би БиХ

Приступање Босне и Херцеговине у НАТО, које би требало да уследи раније него чланство у ЕУ, појачало би сарадњу са суседним земљама и повећало унутрашњу стабилност земље, оценио високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко.

Високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Валентин Инцко сматра да би приступање те земље у НАТО, које би требало да уследи раније него чланство у ЕУ, пуно значило за Босну.

"Не сме се заборавити на приступање НАТО, које би могло уследити чак и раније него чланство у ЕУ. Чланство у НАТО би становништву одузело страх од суседа. Поред тога би дошло до појачане сарадње са суседним земљама и повећало би унутрашњу стабилност земље", оценио је Инцко у интервјуу бечком дневнику "Пресе".

Што се тиче испуњавања предуслова за доспевање БиХ на белу шенген листу, Инцко је указао да су Босанци за време Тита могли слободно да путују, као и да је парадокс да то сада када су самостални и када живе у демократији више не могу.

"На другој страни сам присталица равноправног третмана свих земаља региона Балкана. Све земље морају испунити одређене услове. Босна је добила укупно 174 услова, од којих је до сада испунила око 150. Међутим, оно што још изостаје је издавање биометријских пасоша", нагласио је дипломата.

Инцко оцењује да је за шест месеци колико је на дужности, постоји повећана спремност на учествовање у реформи Устава БиХ. 

"Једну промену имамо већ ове године, а то је регулисање статуса Брчког", рекао је високи представник међународне заједнице у БиХ.

"Убудуће, могао бих замислити реформе у области људских права. Политичари осећају 14 година после Дејтона да је време зрело за нове кораке, како би БиХ постала функционална држава", истакао је Инцко.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи