Читај ми!

Врућа зима у Румунији

Тешки дани за румунску владу. И грађани и опозиција траже оставку премијера и председника и превремене изборе због дубоке економске кризе. Премијер Емил Бок принуђен на ригорозне мере штедње да би придобио поверење страних кредитора.

Румунска влада суочена је са најтежим немирима у последње две деценије, што је последица тешке економске кризе, која је погодила многе грађане једне од најсиромашнијих земаља Европске уније.

Скоро десет дана Румуни излазе на улице Букурешта и још четрдесет градова. Свих су социјалних категорија, свих генерација. Повод за талас протеста је предлог закона о приватизацији у здравству, што су грађани доживели као нови намет државе на њихове џепове.

Разлози су ипак дубљи - конзервативна влада премијера Емила Бока, суочена са тешком економском кризом, приморана је да последње две године уводи ригорозне мере штедње.

Грађани су револтирани стањем у земљи и не могу да верују да после више од две деценије поново на улицама траже промену власти.

Плате у јавном сектору смањене су 25 одсто, пензије замрзнуте, а ПДВ је повећан за пет одсто. Многи радници и службеници у државном сектору добили су отказе како би се смањио мањак у државном буџету.

То је био предуслов за добијање нових кредита од укупно 20 милијарди евра, колико су обећали међународни кредитори.

Премијер Емил Бок разуме тешкоће кроз које пролазе Румуни. "Знамо да су тешка времена и да су мере које смо предузели донеле страдања", каже Бок. Румунски премијер, међутим, сматра да је влада тим мерама успела да доведе до релативне стабилизације, али се, како је навео, резултати још не виде, јер криза траје.

Популарност премијера Бока и његове Либерално-демократске партије пала је сада на најнижи ниво од 18 одсто. За водеће опозиционе партије, које желе да искористе кризу и придруже се незадовољним грађанима, сада је више од 50 одсто Румуна.

"Нас је ујединило то што желимо да оде председник Басеску. Нема дијалога између поштених људи и лопова", каже председник Националне либералне партије Крин Антонеску.

Председник Трајан Басеску, који се нашао на удару незадовољних грађана, за сада се не оглашава. Влада је апеловала да се избегне насиље, јер је у протестима до сада повређено 70 људи и неколико десетина ухапшено.

Демонстранти, медији и опозиција жале се због прекомерне употребе силе, док полиција твди да је поштовала закон.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару