Читај ми!

Бугари у вртлогу корупције

Неславно прво место на листи најкорумпиранијих земаља у ЕУ заузела је Бугарска, указује "Транспаренси Интернешенел". Из европских фондова упозоравају на рекордан број превара и ненаменско трошење средстава.

Када је 2007. године постала чланица ЕУ корупције је било у свим областима  од политике до фудбала. Земља је под присмотром Европске уније, више пута су јој стопиране милионске субвенције, па чак и блокиран пријем у шенгенски простор.

Највећи критичари су они који дају новац, надлежни из канцеларије Европске уније за борбу против превара.

"Бугарска је рекордер у Европској унији по броју превара, по обиму корупције и ненаменском коришћењу средстава из европских фондова", каже Ђовани Кеслер, шеф канцеларије ЕУ за борбу против превара.

Кеслер наводи да је током 2010. године у Бугарској откривен 81 случај високе корупције и злоупотребе новца из фондова ЕУ.

Аналитичари не беже од ове оцене, али кажу да постоје различите врсте рејтинга. По оцени организације "Транспаренси интернешнал", Бугарска има стабилан рејтинг - није најгора, али може много боље.

Недавно је јавности представљен Извештај о улози Народног собрања у борби против организованог криминала и политичке корупције у протеклих десет година.

Коаутор извештаја Румјана Коларова објашњава зашто бугарски парламент није довољно ефикасан.

"Више од половине бугарских посланика први пут је село у клупе пре две године. Њима недостаје искуство и професионализам у раду, који би требало да контролишу неполитизоване организације ван парламента", каже професорка Румјана Коларова из Института свети Климент Охридски.

Пооштрена законска регулатива

Коларова наводи да политизација доноси добар профит свакоме ко се тиме бави, али и подстиче корупцију.

"Посебно брине што нема дугорочне стратегије Народног собрања за борбу против корупције и организованог криминала", каже Коларова.

Влада Бојка Борисова покушала је да спектакуларним рацијама добије поене - отворено су критиковали корумпирано правосуђе и админситрацију.

Према подацима Центра за истраживање демократије, 15 одсто Бугара признало је да је поткупљивало администрацију, а 27 одсто је било под притиском. Највећи проценат такозваних "поткупљивача" је у Софији, скоро 35 одсто.

"Ова Влада има посебан програм за борбу против корупције. До сада су пријављена 172 случаја превара, проневере и корупције. Мислим да је и све већи број пресуда због корупције добар показатељ", каже Румјана Коларова.

Закони су до сада ишли на руку прекршиоцима, највећа казна била је пет година затвора. Ако је особа била подмићена, могла је на суду да врати новац и казна би била укинута.

Закони су сада промењени и строги су, постоји Комитет за потрошњу, који се бави злоупотребом европских фондова, а ту су и препоруке како да парламент помогне да слика са почетка приче постане прошлост.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
26° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару