Украјинска противваздухопловна одбрана могла би да остане без ракета и муниције у свега неколико недеља, наведено је у тајним документима Пентагона од фебруара, који су процурили у јавност, пренео је Гардијан.
У једном од докумената од 23. фебруара, који има ознаку "поверљиво", до детаља се наводи како ће украјински ПВО систем С-300 потпуно утихнути до 2. маја, уколико буде коришћен истим темпом. Аутентичност Пентагонових докумената није потврђена.
У саопштењу од недеље, из Пентагона су поручили да проверавају веродостојност фотографисаних докумената који "делују да садрже врло осетљив материјал".
Украјински противваздухопловни систем "бук", на који се украјинска војска ослања, уз С-300, могао би да се истроши до средине априла, објавио је Њујорк тајмс, док би ПВО јединице на првој линији фронта могле да буду "тотално смањене" до 23. маја.
Руски ловци и бомбардери добијају све већу могућност да нападну украјинске снаге, што би могао да буде изазов за Kијев, истакао је њујоршки лист, цитирајући високе војне званичнике САД.
Портпарол украјинског ратног ваздухопловства, пуковник Јури Инхат, није коментарисао информације које су процуриле, али је рекао за Вол стрит џорнал да се Украјина суочила са озбиљним проблемима у проналаску муниције за оружје направљено у совјетско време, посебно за С-300 и "бук".
"Уколико изгубимо битку на небу, последице по Украјину могле би да буду веома опасне. Ово није време за одуговлачење", рекао је он, апелујући на западне савезнике да убрзају испоруку помоћи. Амерички званичници верују да је очигледно цурење велике количине поверљивих Пентагонових докумената можда дошло из америчког извора.
"Сада је фокус на томе – како је могло да процури све то, јер су многи документи били једино у рукама званичника САД", рекао је за Ројтерс бивши високи званичник Пентагона Мајкл Малрој.
Званичници кажу да, ако се узме у обзир обим тема обрађених у документима, а које се тичу рата у Украјини, затим Kине, Блиског истока и Африке, има наговештаја да их су документа процурила из руку Американца, а не савезника.
Амерички званичници рекли су да истрага о томе како су подаци доспели у јавност није одбацила могућност да су иза свега проруски елементи.
Овај безбедносни пробој података сматра се једним од најопаснијих још од 2013. године, када се више од 700.000 докумената, видео-снимака и дипломатских депеша појавило на сајту Викиликс.
Руска амбасада у Вашингтону и Kремљ засад нису одговорили на захтев за коментар.
(Танјуг)
Коментари