Читај ми!

Продор у "Азовстаљ", издаја и рат у тунелима

Украјинске власти оптужиле су бившег електричара "Азовстаља" у Маријупољу да је Русима открио улазе у тајне тунеле у којима су се забарикадирали преостали украјински борци. Руси, пак, тврде да "тајни град" испод овог комплекса не постоји, већ да се положаји Украјинаца налазе у бункерима испод ваљаонице челика. Борбе око овог комплекса, према информацијама обе стране, и даље трају.

Продор у "Азовстаљ", издаја и рат у тунелима Продор у "Азовстаљ", издаја и рат у тунелима

Металуршки комплекс "Азовстаљ" већ седмицама је место најжешћег сукоба руских и украјинских снага, при чему се у тунелима и склоништима, осим неколико стотина бораца украјинских снага, крију и цивили. У последњих неколико дана, руске снаге успеле су да продру у челичану, у којој се и даље воде жестоке борбе.

Одмах после упада руских снага, власти у Кијеву су за продор противника оптужиле неименованог "издајника" који је Русима, наводно, открио улазе у разгранат комплекс тунела, који се налазе испод челичане.

Антон Херешченко, саветник украјинског председника Володимира Зеленског, је Униану рекао да су Руси у подземни део челичане у Маријупољу ушли после "издаје бившег електричара", који им је открио улазе у тај део комплекса.

Украјински извори наводе да су њихове снаге и цивили скривени у 25 километара дугом подземном комплексу, који се налази испод челичане "Азовстаљ", те да су тунели и објекти под непрестаном ватром противничке артиљерије и авијације.

Руси, пак, тврде да испод "Азовстаља" нема никаквог сложеног подземног комплекса већ да су, још у време СССР-а, изграђена прилично солидна склоништа, али да између тих објеката нема директне физичке везе.

Професорка Ирина Буторина, која је до 2005. године, кроз комплекс у Маријупољу водила студенте и стране делегације, тврди да се испод већине производних хала, заиста, налазе склоништа, али да су тек нека од њих међусобно повезана тунелима.

Буторина је, руској Правди, објаснила да се испод "Азовстаља" не налази никакав компликовани комплекс подземних пролаза, тврдећи да је изградња такве структуре, због близине Црног мора, практично немогућа.

"Подруми и нижи нивои челичане су често били поплављени", рекла је Буторина, која сматра да су се украјинске снаге, према свему судећи, забарикадирале у склоништу које се налази испод ваљаонице челика. Модернизација овог дела челичане окончана је прошле године.

"Руске трупе продрле су у ‘Азовстаљ’ пре три дана. Борбе узимају тежак данак. Боримо се са непријатељима већ 71 дан", написао је заменик команданта батаљона "Азов" Свјатослав Паламар на Телеграму.

Дан раније, руски министар одбране Сергеј Шојгу је рекао да су украјинске снаге у "Азовстаљу" блокиране, те да су у току покушаји да се преостали борци наговоре на предају. Власти у Кијеву су у више наврата одбијале позиве да предају овај индустријски комплекс.

Није познато колико се украјинских бораца налази унутар комплекса, али је команда оружаних снага те државе наводила да се у челичани налази неколико хиљада војника, који су на почетку борби били добро опскрбљени храном и муницијом.

Непосредно пред почетак руских напада, власти у Кијеву су у "Азовстаљ" допремиле залихе хране, воде и муниције, али је велико питање са којим резервама, после више од два месеца борби, располажу преостале снаге.

Око њих, налазе се руске снаге, које су практично блокиране у покушају да заузму последње упориште Украјинаца у Маријупољу. Западни војни стручњаци тврде да би, падом подземних склоништа у "Азовстаљу", десет или дванаест елитних руских јединица било на располагању за дејство на другим линијама фронта.

Пензионисани британски контраадмирал Крис Пари сматра да руске снаге неће ни покушавати да у потпуности освоје подземна склоништа већ да ће се, у покушају да смање губитке, задовољити изоловањем и блокадом преосталих украјинских војника.

Металуршки гигант "Азовстаљ", који је рре почетка рата запошљавао око 11.000 људи, простире се на више од 11 километара квадратних. Основан је 1930. године указом Президијума Врховног совјета СССР-а. Три године касније, почела је производња у овом гиганту, који је после распада Совјетског Савеза прешао у власништво олигарха Рината Ахметова. На врхунцу, у "Азовстаљу" је произведено готово шест милиона тона челика. У нападима руских снага, комбинат је, према тврдњама власника, потпуно уништен. 

среда, 31. јул 2024.
28° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару