Преносимо

Бугарска између Москве и Брисела

Анексија Крима дубоко је поделила бугарско друштво. Расположење варира од симпатија за Русију, до страхова од Путинове тежње ка ширењу моћи. Са симпатијама за Русију се удружило и разочарање Европском унијом.

Због писма, религије и историје, многи Бугари осећају симпатије према Русима. Истовремено се буде и страхови да би Москва поново могла да покуша да увуче Бугарску у своју геополитичку сферу моћи.

Има једна позната руска пословица: "Кокош није птица, а Бугарска није иностранство". Та земља са површином од 111.000 квадратних километара и 7,3 милиона становника, додуше, нема заједничку границу са Русијом, али има дуге и компликоване односе са "великим братом".

Русија - ослободилац или окупатор?

Конфронтација "русофила" и "русофоба", која у Бугарској има дугу историју, управо је добила нови подстицај. У званичној бугарској историји, Русија важи као "ослободилац од турског јарма", јер је бугарска држава успостављена после руско-турског рата 1877/78 године.

Историчар Пламен Цветков у томе види чист пропагандни клише који се у уџбеницима из историје и медијима некритички преноси: "Већина Бугара уопште не зна да Мировни уговор из 1878. није био никакво ослобођење. Напротив: он је запечатио трајну руску војну окупацију Бугарске и послужио спровођењу руских интереса на Босфору."

Ослобођење или окупација? - Око тога је бугарска јавност још увек дубоко подељена. Исто тако су контроверзне и процене најновијих догађаја на Криму, констатује истраживач јавног мњења Парван Симеонов: "Поставили смо питање: које снаге у Украјини подржавате? Проевропске или проруске? Четрдесет три одсто испитаних је било неодлучно, 30 процената је било за окретање Украјине ЕУ, а 27 одсто за окретање Русији".

Подршка разочараних грађана ЕУ Путину

Бугарска је чланица Европске уније и званично је на позицији ЕУ када је реч о Украјини, али је та земља истовремено врло зависна од руских испорука енергената, а у њеној влади доминирају социјалисти који су традиционално у пријатељским односима са Русијом. Била да је тиха или гласна, подршка Путиновој политици нема само историјске или енергетскополитичке корене.

Многи грађани најсиромашније земље ЕУ су разочарани чланством у тој организацији и са одређеним задовољством посматрају ново ледено доба између Кремља и ЕУ.

Антиевропско расположење у Бугарској се напросто удружило са русофилијом, преноси руски политиколог Данијел Смилов: "Осећај близине са Русијом сам по себи није ништа лоше. Додуше, изненађује то што Путинов режим не подржавају само социјалисти, већ и бугарски националпопулисти."

Политички идентитети нису учвршћени

Тренутни односи на бугарској политичкој сцени су заиста необични. Социјалисти, бугарски националисти, али и убеђени антиевропљани и антиамериканци, заједнички се залажу за Владимира Путина и његову политику, иако та политика угрожава безбедност Бугарске и има мало тога са левичарским идејама.

Културолог проф. Ивајло Дичев сматра то доказом да већина Бугара нема учвршћен политички идентитет: "Бугарски русофили виде себе као левичаре, али истовремено подржавају империју која је 200 година разбијала револуције и покрете за национално ослобођење.

Дакле, као десно оријентисани у Бугарској важе они који грде Русију, а као лево оријентисани - они који је подржавају. То је идиотски."

И истраживач јавног мњења Парван Симеонов сматра да подела на "левицу" и "десницу" у данашњој Бугарској постаје збуњујућа чим почне да се говори о Русији: "Стара конфронтација Истока и Запад у Бугарској очигледно још није превазиђена..."

Руска политика - опасна за Бугарску

Проевропски гласови који критикују Русију тврде да Москва већ деценијама третира Бугарску као ексклаву, и поново уочавају неке опасне тенденције. Они страхују да би сада могле да оживе старе везе из бившег Источног блока, при чему хиљаде руских грађана поседују некретнине у Бугарској, а руски лобисти су врло активни у бугарској привреди. Према њиховом мишљењу, чланство Бугарске у НАТО и ЕУ је једино поуздано сидриште у тој ситуацији.

Политиколог Данијел Смилов сматра да бугарски социјалисти разговарају различитим језицима са Бриселом и Москвом када је реч о Украјини. А за Пламена Цветкова ствар је јасна: "Социјалисти су само преузели своју стару улогу тројанског коња Русије у Бугарској и ЕУ."

Други пут после политичког заокрета из 1989. и 1990. Бугарска је растрзана између Запада и Истока, између Брисела и Русије. Некада су наде грађана биле усмерене у ЕУ, а данас су многи Бугари разочарани. Да ли би њихова земља поново могла да потпадне под сферу утицаја Москве? Тешко, сматрају посматрачи. Но, антиевропско расположење је осетно и то ће се јасно показати и на изборима за Европски парламент у мају.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње