Преносимо
Украјинци траже азил у Србији
У нашу земљу почеле да стижу избеглице из Кијева и са Крима. За два месеца број азиланата трећина прошлогодишњег броја.
Избеглице из Украјине су почеле да стижу у Србију, потврдио је за Новости Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила. Двоје је већ званично тражило азил, а доста њих распитивало се за процедуру.
"Долазе нам људи из Кијева, из подручја Донбаса, са Крима... Подједнако са обе стране - и они који се осећају несигурно јер говоре руски, а живе рецимо у Кијеву, и Украјинци који се плаше отцепљења Крима. Сви помињу да беже од потпуног безвлашћа и хаоса на улицама, којима крстаре групе радикалних десничара, легитимишу људе и застрашују их. Језик може лако да буде иницијална каписла за агресију", каже Ђуровић.
Потенцијални азиланти, међу којима има и мушкараца и жена, сведоче да је тешко изаћи из земље, да аеродром не ради. Уплашени су, избезумљени, не могу да поверују да су постали избеглице. Млађи мушкарци се плаше регрутације. Породице се раздвајају према националној и идеолошкој припадности. Центру за помоћ тражиоцима азила обратило се и неколико Украјинаца који живе у нашој земљи и не желе да се врате.
"Украјинци можда пре бирају Србију него неку другу земљу јер код нас могу месец дана да бораве без визе, па добијају бар мало на времену", додаје Ђуровић.
Ове године Србију и иначе чека "поплава" миграната. Само за прва два месеца чак 1.539 особа су затражиле азил (од чега 766 Сиријци), што је огромна бројка ако знамо да их је за целу прошлу годину било 5.065. А смештајни капацитети у центрима за азиланте не прелазе 500. Значи, легалних тражилаца има три пута више!
"Проблем је јер нису направљени помаци у процедури за давање азила. Она је спора, азилантске личне карте се тешко издају и дуго чекају. Зато их много остаје у сивој зони. Сиријаца има веома много. Међу овогодишњим мигрантима они преовлађују, а лане их је било 1.338", наводи Ђуровић.
С обзиром на то да је граница са Мађарском све непропуснија, а да, упркос споразумима о реадмисији, ми тешко враћамо дошљаке који не испуњавају услове за азил у Македонију и Црну Гору, у Србији се ствара нека врста бране или "чепа". Ово би могло да створи велике проблеме, ако се процедуре не убрзају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар