четвртак, 24.07.2008, 12:37 -> 17:42
štampajКо је Драган Дабић
Човек под именом Драган Дабић живи у Руми и поседује личну карту са подацима потпуно идентичним онима који се налазе у личној карти пронађеној код хашког оптуженика Радована Караџића. Те две личне карте разликују се само у фотографији, изјавио је Расим Љајић.
"Утврдили смо да су сви подаци у личној карти грађанина Драгана Дабића, почев од матичног и серијског броја до датума издавања идентични као у личној карти коју је користио Караџић. Те се две личне карте разликују само у фотографији", рекао је председник Националног тима за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић агенцији Бета. Исправа је издата 20. априла 1999. у Руми.
"Вештачењем личне карте и образаца на основу којих је издата установићемо да ли је у питању фалсификат или је у полицији у Руми издат фалсификат", казао је Љајић.
Претходних година Караџић се представљао као доктор Драган Дабић и приликом хапшења је поседовао документа на то име.
Караџићев адвокат изјавио је да је његов клијент најмање пет година живео под именом Драган Дабић.
У недостатку информација, претходних дана су новинари из региона тражили Драгане Дабиће широм бивше Југославије, а новинари Хрватске телевизије у својим вестима обајвили су причу о четири Драгана Дабића из Двора на Уни.
Дабић из Руме: "Не личим на Радована"
Драган Дабић, рођен 1942. године, пензионер, живи у Руми. Ожењен је, има ћерку и сина и четворо унучади и то му је, по сопственом признању, једина сличност са Караџићем.
Дабић је потврдио да га опседају новинарске екипе откако се сазнало да он постоји и да се Караџић служио његовим идентитетом, али је додао да му то уопште не прија. Чак размишља о томе да почне да наплаћује разговоре са новинарима: "Пензија је мала, а од нечег се мора живети."
Брат убијеног Драгана Дабића у неверици
Драган Дабић из Сарајева, као војник погинуо је у том граду 1993. године. У бројним извештајима који су шпекулисали о идентитету који је Караџић преузео током скривања, и његов се помињао као могућа опција.
Младен Дабић, брат убијеног Драгана, рекао је Телевизији Босне и Херцеговине је да је запањен сазнањима о лажном идентитету Радована Караџића. "Запањујуће! Заиста страшно. Погинуо је 93. године одлазећи по хуманитарну помоћ. Трг хероја - ту је претрчавао и снајпер је дошао из позиције Враца и ту је и погинуо", каже Дабић.
Како је Караџић добио личну карту
Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је за "Вечерње новости" да је Караџић "очигледно добио лажни идентитет у време када су његови страначки пријатељи били на власти у Републици Српској, док је истовремено у Србији за њега био повољан политички амбијент".
Вукчевић је додао да је веома мали број људи знао прави идентитет Драгана Дабића и да је "очигледно да је натраженији хашки оптуженик паралелни живот почео да води много раније".
Полиција још проверава ко је Караџићу омогућио да преузме лажни идентитет.
Начелник полицијске управе Сремска Митровица Зоран Смајић, у чијој надлежности је и полицијска испостава у Руми, рекао је да та управа нема никакве везе са издавањем личне карте којом се користио хашки оптуженик Радован Караџић.
"Немамо никакве везе са хапшењем Радована Караџића, нити било какве информације са евентуалним издавањем фалсификоване личне карте у Руми", рекао је Смајић.
Начелник Управе за криминалистичке послове Министарства унутрашњих послова Републике Српске Гојко Васић изјавио је да МУП РС још није добио никакав службени захтев у вези са провером података путних исправа које је користио хашки оптуженик Радован Караџић на име Драган Дабић.
"Ми смо увидом у нову, Ципсову базу података установили да не постоје подаци о Драгану Дабићу старосне доби од 1940. до 1955, године, док смо у старој бази података личних карата нашли да је био на подручју Бања Луке Драган Дабић, који више није жив", изјавио је Васић.
У бази података пронађен је и Драган Дабић, рођен 1954. године на подручју Сарајева, који такође није међу живима.
Идентитет иза кога се крио Караџић и даље оставља многа отворена питања.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 24
Пошаљи коментар