Интервју: Борис Тадић, председник Србије

Разговор са Бајденом имао "позитиван тон" за Србију. Улагање у енергетику и инфраструктуру од виталне важности за развој државе. Најважније је да смо сачували један људски живот, рекао председник Тадић поводом прошлонедељног инцидента са бомбашем у згради Председништва. (Страна је периодично освежавана)

У емисији "Сведок" председник Србије Борис Тадић говорио је о недавној посети потпредседника САД Џозефа Бајдена и њеном значају за будуће односе две земље, мерама безбедности у Председништву, политици евроинтеграција и инфраструктурним пројектима. Тадић је говорио о предлогу за формирање концентрационе владе, борби против организованог криминала и регионализацији Србије.

(Снимак "Сведока" можете погледати/преузети на нашој страни Емисије)

Одговарајући на питање водитеља "Сведока", главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића, да ли су мере безбедности у Председништву на одговарајућем нивоу, председник Тадић каже да су службеници безбедности обавили сјајан посао када је човек са бомбом ушао у зграду.

"Мислим да је изузетно важно да је сачуван његов живот. Ми покушавамо да решавамо проблеме тако да другима не стварамо проблеме, али ми немамо ни одговарајуће процедуре, које постоје у другим земљама. Не постоји ни јавно мњење које подржава неке безбедносне мере", каже председник.

Председник Србије је најавио је да ће на седници Савета за националну безбедност бити анализирано да ли је улазак грађанина наоружаног бомбама у зграду Председништва последица нечије грешке и да ли је неко у ланцу обезбеђења одговоран за тај инцидент.

Тадић каже да неки људи настоје да неке своје проблеме реше на радикалан начин.

"Они сматрају да им је повређена правда и њихове реакције су углавном према њима самима, а не према другим људима. Али, нико нема право ни себи да угрози живот", истакао је Тадић.

Говорећи о посети америчког потпредседника Џозефа Бајдена Србији, Тадић је рекао да је општи тон разговора био позитиван и да те две земље имају бољи квалитет у односима.

Бољи односи Србије и САД 

Према његовим речима важно је очувати добру сарадњу са Америком, између осталог и због економске подршке коју она може да пружи Србији.

Тадић каже да је са Бајденом разговарао и о подршци за приступање Србије Европској унији, и поред неслагања по питању независности Косова и Метохије.

"Србија је добила признање да је кљуни фактор у регионалној политици, и да од ње зависи стабилност региона. Без стабилне и просперитетне Србије, нема ни стабилног региона", рекао је председник.

Тадић је рекао и да води политику једнаке близине према Ваингтону и Москви, а не политику дистанце, и да је циљ Србије да постане чланица ЕУ, а не САД или Русије.

Председник Србије је рекао да је са другим човеком САД-а разговарао и о америчкој подршци за одмрзавање Прелазног трговинског споразума Србије и ЕУ, односно о могућности да холандско "не" постане "да".

"И то је била тема разговора. Да ли је то могуће видећемо, али општи тон разговора је био изузетно добар", рекао је Тадић.

Председник Србије каже да се у модерном свету мора водити предвидива политику и да нико на Балкану не жели нове ратове.

"Ми водимо политику очувања интегритета, економских интереса, али све то на миран начин да не угрозимо стабилност у региону. Србија осим што штити властити интегритет, залаже се и за интегритет других држава у региону. Тако Србија постаје незаобилазни чинилац на Балкану" рекао је Тадић.

Говорећи о војној сарадњи са Америком председник Србије је као позитиван пример навео сарадњу са гардом америчке државе Охајо и подсетио да улазак Србије у НАТО није услов за њено приближаване ЕУ.

Коментаришући недавну изјаву члана Председништва БиХ Жељка Комшића који је тражио покретање кривичног поступка против бивших председника Југославије Добрице Ћосића и Зорана Лилића, Тадић је рекао да је тако нешто несхватљиво.

"Кривичне пријаве покрећу тужиоци, и ако имају доказе за то, нико не може да буде имун. Али чланови Председништва то не раде, то није њихов посао, зато што мора да постоји подела на извршну, законодавну и судску власт", рекао је Тадић.

Говорећи о борби против организованог криминала председник је истакао да ту борбу посматра као свој приоритет.

"Организовани криминал не може да се искорени, нико не може да каже да га неће бити у Србији, али у будућности ће бити подношљив. Овај ниво организованог криминала какав сада постоји није издржљив", навео је Тадић.

Коментаришући најаве неких европских званичника да би процес инеграције Западног Балкана у ЕУ могао бити успорен, Тадић је рекао да је у многим земљама ЕУ у току предизборна кампања и да ће након серије избора крајем ове године доћи до убрзања политике проширења.

Значај улагања у инфраструктуру 

Улагање у енергетику и инфрастуктуру су најважније државне мере за развој Србије, рекао је председник Тадић.

Према његовим речима приоритет државе ће, између осталог бити, изградња Коридора 10, Јужног тока, реверзибилне хидроелектране са Румунијом на Ђердапу, расписивање тендера за хидроелектрану на Дрини и за нову термоелектрану у Обреновцу.

Председник Тадић је одбацио могућност превремених избора, истакавши да у условима кризе није време за тако нешто.

"Избори су излишни у овом тренутку. Они су демократско право, али не можемо развијати друштво и обезбеђивати стабилан напредак котрљајући се из избора у изборе" рекао је Тадић. 

Према његовим речима изборима се не отварају радна места а сада је време да се постојећа сачувају и евентуално отворе нова.

"Због тога што смо стално ишли на изборе немамо владе које имају велика дела иза себе, већ увек имамо стање привремености", истакао је Тадић.

Говорећи о садашњој влади, Тадић је рекао да она делује сложно јер ју је "мука", тј. економска криза на то натерала.

На питање шта мисли о предлогу председника СНС-а Томислава Николића о формирању концентрационе Владе, Тадић каже да ту идеју не подржава.

"Та иницијатива је легитимна, али не и корисна. Не слажем се са том идејом" каже Тадић.

Регионализација Србије има за циљ да интегрише земљу, а један од најважнијих услова за њену релаизацију је изградња путева, рекао је председник.

Према његовим речима за успешну регионализацију је важно да се зна шта је надлежност регије а шта локалне самоуправе, шта је имовина а шта је изворни приход, али и да се регионализацијом не сме доводити у питање надлежност централне државе.

Број коментара 28

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. јул 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару