Сребреница, Томпсон и помирење у региону – ново лице историјског ревизионизма
У времену када се песме с бине чују јаче и јасније од историјских уџбеника, а концерти постају полигон за величање идеологија које би требало да су одавно осуђене, поново се отвара питање – да ли историјски ревизионизам у региону добија ново лице. Историчар Предраг Марковић истиче да се појам геноцида данас политички злоупотребљава. Његов колега Чедомир Антић сматра да је Томпсон унутрашњи проблем Хрватске, јер тамо Срба готово више и нема а пола милиона људи на његовом концерту су огроман друштвени проблем који је захватио и културу и просвету.
Да историјски ревизионизам расте у земљама Западног Балкана, упозорила је у свом извештају и Европска комисија.
Предраг Марковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да данас поуздано знамо да Београд није знао за злочин у Сребреници, а да чак ни у војно-политичком врху Републике Српске није сасвим јасно ко је тачно био упознат са догађајима.
"То је догађај када никада мањи број људи није нанео већу штету свом народу. Злочинци који су починили масакр у Сребреници бацили су сенку на читав народ“, истиче Марковић.
Напомиње да се данас поставља питање да ли се појам геноцида злоупотребљава у политичке сврхе. Као пример наводи Канаду, која је умирање деце у интернатима прогласила геноцидом, те се с правом поставља питање – шта онда није геноцид.
Према његовим речима, нико неће прогласити злочине у Гази геноцидом, иако по структури жртава они превазилазе цео рат у БиХ – у палестинској енклави је страдало између 70 и 80 одсто жена и деце, а остали су углавном цивили.
ЕУ немоћна над Томпсоном
"Број жртава у Гази приближио се броју жртава у БиХ током три године рата, али нико неће оптужити Израел, посебно не САД, за геноцид, иако све то највише подсећа на геноцид од свега што смо до сада видели", истиче Марковић.
Говорећи о концерту хрватског певача Марка Перковића Томпсона у Загребу, Марковић наводи да се показало како је ЕУ немоћна у таквим ситуацијама и да су Хрвати тиме поручили да им је најважнији културни догађај концерт човека који пева усташке песме.
"Када на концерт дође пола милиона људи, то постаје највећи догађај у историји хрватске културе", каже Марковић.
Неискрен однос САД
Чедомир Антић оцењује да говори на обележавању 30. годишњице злочина у Сребреници не показују истинску жељу за помирењем, већ да је идеја о помирењу у тој форми – лажна.
Истиче да, ако се говори о правди, онда би неко у Хашком трибуналу или Суду БиХ морао бити осуђен и за злочине над Србима.
"Однос САД и европских сила је неискрен – желе да ликују над српским жртвама, а истовремено повезују народе. На Косову и Метохији су подржали злочине и етничко чишћење. Сребреница није место туге за бошњачко вођство – можда јесте за родбину и породице жртава – али је за политички естаблишмент место за ратне симболике. Када тврде да је Србија крива, то раде супротно пресуди Међународног суда правде из 2007. године", наводи Антић.
У осврту на концерт Томпсона у Загребу, Антић сматра да се свет према томе односи са разумевањем, јер "за тај цивилизовани народ“ то представља "изузетак – неколико трулих јабука", пошто је Хрватска чланица ЕУ иако, каже, то није заслужила.
"Проблем са Томпсоном видим као унутрашњи проблем Хрватске – тамо Срба готово више и нема – и тих пола милиона људи који долазе на концерт заправо потврђују да нису Срби. То је огроман друштвени проблем који је захватио и културу и просвету", закључује Антић.
Коментари