Читај ми!

У Меморијалном центру у Поточарима обележено 30 година од злочина у Сребреници

Комеморацијом у Поточарима и традиционалним "Маршом мира" обележена је 30. годишњица злочина у Сребреници.

Комеморацијом настрадалим Бошњацима, у Меморијалном центру у Поточарима, обележена је 30 година од злочина у Сребреници. Уз верски обред, комеморација је завршена укопом посмртних остатака седам идентификованих Бошњака.

Традиционални "Марш мира", којим се одаје почаст сребреничким жртвама, одржао се и ове године.

Комеморативни скуп у Поточарима обезбеђивала је Полиција Републике Српске, уз подршку осталих безбедносних структура у БиХ.

Комеморацији је присуствовао председник Европског савета Антонио Коста, делегације држава региона, Хрватске, Словеније и Црне Горе, представници међународне заједнице и дипломатског кора.

Коста је изјавио да "нема места негирању геноцида, ревизионизму или величању злочинаца".

Европска комесарка за проширење Марта Кос изјавила је да је Сребреница "најгори злочин почињен у Европи после Другог светског рата", као и да представља "дубок ожиљак у европској историји", али и лекцију да је неопходно осигурати суживот различитих народа и заштитити вредности хуманости и људских права.

Француски министар за европска питања Бенјамин Хадад, читајући писмо председника Француске Емануела Макрона у Поточарима, поручио је да је Сребреница "трајна мрља у историји Европе и света".

Председница Европске комисије Урсула Фон дер Лајен истакла је да "ЕУ никада неће заборавити шта се догодило у Сребреници", као и да "Унија прихвата своју прошлост и признаје своју одговорност, јер није успела да спречи и заустави геноцид".

Бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић захвалио је "свим државама које су подржале усвајање резолуције о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација", која, како је истакао, "није значајна само за Босну и Херцеговину већ и за цели свет".

Поводом 30. годишњице видео поруком се огласио председник Турске Реџеп Тајип Ердоган и поновио да Анкара наставља с "безусловном подршком територијалном интегритету, суверенитету и уставном поретку Босне и Херцеговине".

Суђења

Хашки трибунал за ратне злочине у бившој СФРЈ и судови у БиХ, Србији и Хрватској до сада су осудили 47 особа на више од 700 година затвора за злочине почињене у јулу 1995. године.

Бивши командант ВРС Ратко Младић је пред међународним кривичним судом у Хагу правоснажно осуђен на казну доживотног затвора, као и некадашњи председник Републике Српске Радован Караџић.

Европски парламент је 2009. године донео Резолуцију о Сребреници, којом је позвао државе чланице ЕУ и земље Западног Балкана да обележавају 11. јул као дан сећања на злочин у Сребреници.

У мају прошле године, Генерална скупштина УН у Њујорку усвојила је резолуцију о Сребреници, чему се у ГС УН жестоко противио Београд. Резолуција је усвојена са 84 гласа "за", 19 "против" и 68 уздржаних.

Дан након што у Поточарима буде обележена 30. годишњица страдања Бошњака, на Залазју биће служен парастос за убијене Србе на Петровдан у Сребреници 1992. године.

субота, 12. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом