Троје ухапшених у Липљану и Приштини изведени пред судију за претходни поступак

Надица Чепкеновић, Бобан Тонић и Мирсад Ибра, изведени су пред судију за претходни поступак у Приштини, који треба да одреди даљу меру, због сумње да су наводно починили ратни злочин према албанским затвореницима у затворима у Приштини и Липљану 1998. и 1999 .године.

Ухапшени су јуче у Липљану и Приштини а тужилац је данас затражио меру пртивора до месец дана.

Бранилац Бобана Тонића адвокат Предраг Миљковић, у очекивању одлуке суда, рекао је после седнице да је тужилац изнео “паушалне наводе о кривичним делима и саизвршилаштву између ових људи, иако је физички било немогуће да они буду у саизвршилаштву, будући да су сви радили у различитим установама и у различитим местима".

"Ови паушални наводи су такви да уколико би име Бобан Тонић заменио са мојим именом, једнако би се могло процесуирати. Не постоји нити један конкретан догађај, нити један конкретан датум, нити једна конкретна радња за коју се он терети, само се на један паушалан начин каже да је он наводно малтретирао становништво током рата 1998. и 1999. Године", рекао је Миљковић.

По њему, захтев тужиоца је неприхватљив, јер у образложењу захтева нема описа доказа, само су набројани иницијали неких људи који наводно кажу нешто за шта се не зна шта кажу, и у које се не може имати увид.

“Ми смо на седници тражили да нам дају делове изјаве тих сведока, да се види шта је то Бобан урадио, шта је то незаконито што је урадио, међутим, остали смо ускраћени за одговор. Тражили смо такође решење о покретању истраге, ни то нисмо добил зато што наводо треба да се редактира, да ми не бисмо видели идентитетет других људи. Веома неозбиљо, паушално понашање специјалног тужилаштва, рекао бих, као и увек, већ сам кроз праксу упознат са њиховим радом”, оценио је Миљковић.

Понудио је за Бобана Тонића јемство у виду хипотеке на његову кућу и двориште, да неће побећи током овог поступка.

Подсетио је на судску праксу, поготову у предметима ратних злочина, да није било ослобађања након првог извођења. Миљковић очекује да упркос свему судија разуме и уважи приговоре одбране.

Бранитељка Надице Чепкеновић, адвокатица Јована Филиповић навела је да се осумњиченима ставља на терет да су починили кривично дело ратни злочин против цивилног становништва у периоду од 1998. до 1999. године.

“Што се тиче конкретних радњи које им се стављају на терет овим захтевом за одређивање притвора није прецизирано апсолутно ништа. Уопштено је наведено да су они као радници затвора Приштина, огранак Липљан, имали одређене пријаве против њих које се тичу малтретирања затвореника, али апсолутно не постоји ниједна индивидуализација, не постоји ни ко је оштећен њиховим радњама, ни како, ни на који начин. Не постоји нити један доказ да су они починили дела која им се стављају на терет”, указала је Филиповићева.

Објаснила је да им "чак ни решење о покретању истраге није достављено", констатујући да се од стране тужилаштва овако крши закон на штету осумњичених.

Изразила је наду да ће суд то да исправи, наложивши да доставе решења о покретању истраге, јер по њој, то у тужилаштву покушавају прећутно да оспоре, односно да се оглуше о налог суда.

Надица Чепкеновић, Бобан Тонић и Мирсад Ибра били су службеници затвора у Приштини И Липљану. Власти у Приштини су ове године ухапсиле најмање шест особа за наводно почињене ратне злочине.

среда, 23. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом