Ђурић предавањем на Институту МГИМО завршио посету Руској Федерацији

Министар спољних послова Марко Ђурић одржао је предавање студентима на Московском државном институту међународних односа (МГИМО) при Министарству иностраних послова Руске Федерације и тако завршио дводневну посету Русији.

Шеф српске дипломатије Марко Ђурић предавањем је завршио званичну посету Русији, а претходно је разговарао на кратком састанку са ректором МГИМО Анатолијем Торкуновим.

Студентима је говорио о историји српске државности, као и односима Србије и Русије и значајним догађајима који су утицали на изградњу историјски пријатељских односа.

Навео је да је прва руска дипломатска мисија у Београд, који је тада имао до 30.000, стигла 1870. године, али и подсетио на догађаје из Првог и Другог светског рата.

Ђурић је истакао да је Русија 1914. године на инсистирање руског цара Николаја II Романова одлучила да уђе у рат против Аустроугарске ако дође до напада на Србију, као и на заслуге Црвене армије у ослобођењу Београда и Србије у Другом светском рату.

Говорећи о приоритетима српске политике, Ђурић је навео регионалну сарадњу, независну спољну и унутрашњу политику, војну неутралност, као и економски развој и демографију и очување.

"Не прихватамо да нам ико прича шта да радимо, од Светог Саве имамо филозофију да смо исток на западу, запад истоку и то је утицало и на наш менталитет. Не одричемо се традиционалних пријатељства као што нам је Руска Федерација", потцртава Ђурић.

Студенти су поставили шефу српске дипломатије питања у вези америчких санкција НИС-у, као и с обзиром да је скоро осам година био директор Канцеларије за Косово и Метохију каква је будућност косовског питања и српског народа у јужној покрајини.

Ђурић је за санкције НИС-у казао да неће угрозити односе Србије и Русије, као и да постоје опције на столу, али да о њима не може још да се говори у јавности, док је за српски народ на АП КиМ, навео да трпе терор приштинских привремених институција.

"За нас је Косово и Метохија део наше територије, оно што смо ми, наш ДНК", рекао је Ђурић.

Московски државни институт међународних односа Министарства иностраних послова Русије (МГИМО) основан је 1944. године, као основна руска образовна установа за едукацију дипломатских кадрова.

На институту има 12 факултета на којима, поред домаћих, има и више од 4.500 иностраних студената, међу којима су и они из Србије за које Институт обезбеђује стипендије.

Ректор МГИМО Торкунов је пре неколико година доделио титулу почасног доктора тог института председнику Србије Александру Вучићу.

Шеф српске дипломатије боравио је у Русији у дводневној посети током које се сусрео са својим руским колегом Сергејем Лавровим.

четвртак, 20. фебруар 2025.
-2° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса