понедељак, 17.02.2025, 11:35 -> 19:50
Извор: Танјуг, РТС
Лавров са Ђурићем: Русија и Србија договориле заједнички рад да избегну штету од санкција НИС-у
Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров рекао је, после састанка са шефом српске дипломатије Марком Ђурићем, да су се Русија и Србија договориле да наставе заједнички рад како би избегле штету од америчких санкција НИС-у. Ђурић је захвалио руководству Русије на постојаној подршци када је реч о Косову и Метохији, али и на принципијелној подршци српској позицији у међународној заједници.
Шеф српске дипломатије Марко Ђурић борави у дводневној посети Москви. Са руским колегом Сергејем Лавровом разговарао је о билатералним односима и питањима од обостраног интереса. Након састанка двојице министара, састале су се и делегације две земље.
Лавров је после састанка изјавио да су се Русија и Србија договориле да наставе заједнички рад како би избегле штету заједничким интересима од америчких санкција Нафтној индустрији Србије.
"Данас се суочавамо са ситуацијом да они који су навикли на непоштену конкурентну борбу покушавају да ометају санкцијама наше заједничко предузеће НИС. То је водеће предузеће српске привреде, њега буквално приморавају да се одрекне сарадње са руским инвеститором и у вези с тим смо се договорили са српским пријатељима да наставимо заједнички рад да не бисмо допустили штету нашим заједничким интересима", рекао је Лавров.
Навео да је са Ђурићем разговарао доста детаљно о ситуацији у области енергетске сарадње и истакао да је Русија највећи испоручилац природног гаса Србији и да обезбеђује до 85 одсто захтева за тим енергентом.
"Никог ниједном нисмо преварили, наше српске пријатеље смо сигурно обезбеђивали тим енергентом", рекао је Лавров.
Он је додао да се законита и узајамно корисна сарадња Србије и Русије не свиђа одређеним снагама на Западу и да те снаге покушавају да промене положај на тржишту користећи, како је навео, непоштене методе конкурентне борбе.
"У суштини, наставља се линија коју смо већ видели у већини земаља Европске уније, одакле се потискује јефтини, доступни и сигурни руски гас са циљем да се замени америчким течним гасом по много већим ценама. Чак и сами европски лидери почињу о томе да говоре гласно", навео је Лавров.
Рекао је и да је Русија потврдила спремност за пружање подршке у заштити легитимних интереса Србије по питању Косова и Метохије.
"Залагаћемо се да тема Косова и Метохије буде приоритетна у Савету безбедности. Ми смо јединствени са српским пријатељима по питању Резолуције 1244, да она у потпуној мери чува своју актуелност", истакао је Лавров.
Додао је да је размотрена ситуација у југоисточној Европи и да Русија у ширем смислу подржава курс руководства Србије на изградњи конструктивних и добросуседских односа са свим земљама у балканском региону.
Лавров је додао да Русија Београд сматра најважнијим фактором регионалне стабилности.
Ђурић: За Србију значајно да може да рачуна на подршку руских пријатеља
Министар иностраних послова Марко Ђурић захвалио је Русији на дугогодишњем пријатељству и подршци коју Русија пружа Србији.
Рекао је да је за Србију значајно да може да рачуна на подршку руских пријатеља кад је реч о поузданом снабдевању природним гасом.
"Ми не подржавамо санкције и за нас је најважније да грађани Србије не испаштају и да буду колатерална штета“, рекао је српски министар.
Србија је, каже Ђурић, на свом европском путу и неће заборавити ни запоставити своја традиционална пријатељства.
Истакао је да се Србија залаже за мирно решавање свих сукоба у међунардној заједници.
Ђурић је подсетио да је Србија једина европска земља која није увела санкције Руској Федерацији.
"Председник Вучић је поновио и колико јуче наш став да ми то нећемо чинити, наставићемо да се понашемо принципијелно и у складу са управо историјским карактером наших односа", рекао је Ђурић.
Истакао је да је Србија захвална Русији на њеном чврстом и принципијелном ставу по питању АП Косова и Метохије и захвалио Русији на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије.
"Надамо се да ће и у наредном периоду, тектонским променама у међународној заједници, бити отворен већи простор да се ово питање решава у складу са међународним правом и на један цивилизован начин", истакао је Ђурић.
Подсетио је да је управо на данашњи дан, пре седамнаест година, у случају Србије погажено међународно право.
Коментари