Самит Берлинског процеса – потписани документи о заједничком тржишту и приступу високом образовању
Десети самит Берлинског процеса одржан је данас у главном граду Немачке. Учесници скупа потписали су Декларацију подршке Акционом плану о заједничком регионалном тржишту, као и Споразум о приступу високом образовању. Премијер Србије Милош Вучевић изнео је план Србије и поновио опредељеност наше земље да остане на европском путу. ЕУ je комплетна једино са Западним Балканом, поручио је немачки канцелар Олаф Шолц.
Извештај Драгане Биберовић
Вархељи: Јединствено регионално тржиште Западног Балкана одскочна даска за даљу интеграцију
Европски комесар за проширење и суседство Оливер Вархељи оценио је да је јединствено регионално тржиште за Западни Балкан, структурисано око четири слободе, одскочна даска за ближу интеграцију региона са јединственим тржиштем ЕУ и пре приступања.
"Нови акциони план који је данас усвојен нуди више могућности за продубљивање сарадње Западног Балкана засноване на правилима и стандардима ЕУ", написао је Вархељи на платформи Икс.
Он је претходно навео да кроз Економски и инвестициони план за Западни Балкан (ЕИП) од 30 милијарди евра и Инструмент за реформу и раст за Западни Балкан (РГФ) од шест милијарди евра "повезујемо путеве, пруге, дигиталне мреже, диверзификујемо енергетске ресурсе и подржавамо МСП".
"Велики успех: очекивана мобилизација средстава је већ достигла око 60 одсто, односно 17,2 милијарде евра. То доказује релевантност нашег програма и капацитета апсорпције земаља Западног Балкана", закључио је Вархељи.
Structured around the 4 freedoms, the #CRM is the stepping-stone to integrate the region more closely w/ the EU Single Market already before accession.
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) October 14, 2024
The new Action Plan endorsed today offers more opportunities to deepen the cooperation btw #WB6 based on EU rules + standards. pic.twitter.com/PMJuys3OvW
Фон дер Лајен: Исплате из Плана раста за Западни Балкан могу да почну пре краја године
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да исплате из Плана раста за Западни Балкан, вредног шест миијарди евра, могу да почну до краја године јер ће ове недеље бити усвојено пет од шест реформских агенди партнера са Западног Балкана.
Она је поздравила потписивање новог акционог плана за заједничко регионално тржиште.
"Што боље функционише заједничко регионално тржиште, то боље економије Западног Балкана могу да, корак по корак, буду интегрисане у наше јединствено европско тржиште", нагласила је Фон дер Лајенова.
Додала је да је био потребан мост између заједничког регионалног тржишта и јединственог европског тржишта, а тај мост је, нагласила је, План раста за Западни Бакан, вредан шест милијарди евра.
Истакла је да су План раста и Берлински процес испреплетени и да су Планом раста на неки начин отворена врата посебним секторима јединственог тржишта, а да Западни Балкан, како би то искористио, мора да усвоји релевантне реформе.
"Данас са задовољством могу да известим да ће пет од шест реформских агенди бити усвојено ове недеље. То значи да исплате од укупно шест милијарди евра из Плана раста могу да почну да пристижу пре краја године. Ово никада не би било могуће без Берлинског процеса", рекла је Фон дер Лајенова.
Додала је да је Берлински процес постао промотер заједничког регионалног тржишта Западног Балкана.
"Од суштинског је значаја да ово заједничко регионално тржиште функционише несметано јер омогућава компанијама са Западног Балкана да тргују, иновирају и стварају добра радна места. То такође приближава регион нама, а привреде нашем јединственом тржишту", поручила је Фон дер Лајенова.
Фон дер Лајенова поздравља укидање ограничење на извоз робе из централне Србије на КиМ
Истовремено, Фон дер Лајенова је на заједничкој конференцији за новинаре са немачким канцеларом Олафом Шолцом у Берлину, где се одржава Самит Берлинског процеса, поздравила споразум постигнут прошле недеље на нивоу ЦЕФТА, посебно укидање ограничења на извоз робе из централне Србије на територију АП Косова и Метохије.
"Честитам обема странама на показивању такве политичке воље и Олафу (Шолцу) на вештим посредничким напорима Немачке јер је ово веома конкретан корак ка нормализацији", рекла је Фон дер Лајенова.
Изразила је задовољство што присуствује обележавању 10 година од покретања Берлинског процеса и навела да је овај самит био прилика за осврт на "деценију напретка са нашим западнобалканским партнерима", јер је, како је рекла, "Берлински процес увек био заговорник, архитекта и сидро чврсте везе између нас".
Оценила је да се много тога променило за десет година и у том контексту указала на сукобе, ратове и превирања који су, како је навела, донели нову свест унутар ЕУ да је већа Унија снажнија Унија, и да је одговорност ЕУ да приближи оне који теже чланству у блоку.
Исте мере солидарности за Западни Балкан као и за ЕУ
"Због тога на Западни Балкан ширимо исте мере солидарности које смо предузели унутар наше Уније", рекла је Фон дер Лајенова.
Као пример навела је енергетску кризу истичући да је ЕУ помогла државама Западног Балкана да се изборе са високим трошковима енергије кроз пакет енергетске подршке од милијарду евра.
"Сада градимо енергетску инфраструктуру како бисмо Западни Балкан учинили енергетски независнијим са инвестиционим планом од 30 милијарди евра", рекла је Фон дер Лајенова и као још један пример навела сарадњу у области цивилне заштит, односно борбу против шумских пожара овог лета и недавних поплава у Босни и Херцеговини.
"То није био случај пре 10 година, али данас је проширење веома на врху наше агенде. Када гледамо ка будућности, замишљамо будућност у којој ће свих шест западнобалканских партнера бити део наше ЕУ", поручила је Фон дер Лајенова.
Проширење је процес заснован на заслугама
Додала је да је за то потребно ослонити се на лекције из проширења ЕУ 2004. године.
"Први предуслов је усклађивање са нашим основним европским вредностима, поштовање демократије и владавине права. Други предуслов је рана економска интеграција. Због тога Берлински процес игра кључну улогу. Он је увек био покретачка снага регионалне економске интеграције", рекла је Фон дер Лајенова и нагласила да је проширење процес заснован на заслугама.
Лајчак: Дошло време да интеграција Западног Балкана у ЕУ постане реалност
Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, који је учествовао на данашњем Самиту Берлинског процеса, поручио је да је дошло време да интеграција Западног Балкана у ЕУ постане реалност.
"На десетогодишњицу (Берлинског процеса) поруке су биле врло јасне: много је постигнуто за људе у региону, али је дошло време да европске интеграције Западног Балкана постану реалност", навео је Лајчак на друштвеној мрежи Икс.
Додао је да је на Самиту Берлинског процеса учествовао на позив немачког канцелара Олафа Шолца.
Participated in today’s Berlin Process Summit upon invitation of @Bundeskanzler Scholz.
— Miroslav Lajčák (@MiroslavLajcak) October 14, 2024
On its 10th anniversary, the messages were very clear: a lot has been achieved for the people of the region, but time has come to make 🇪🇺 integration of the Western Balkans a reality. pic.twitter.com/3h6qmfCKZz
Вучевић: Изнео сам план Србије и њену опредељеност за европски пут
Премијер Србије је рекао је да је изнео план Србије и њену опредељеност за европски пут као свој стратешки циљ.
"Србија жели да види више европских инвестиција, инфраструктурних пројеката. Посебно смо разговарали о енергетском сектору, то је била тема и мојих разговора са француским министром за европске послове Бењамином Хададом, са Виктором Орбаном и италијанским потпредседником Владе и министром спољних послова Антонијом Тајанијем. И о економији, што је добро јер је Србија врло убедљива и упечатљива када се прича о бројевима. Било је доста речи о мигрантским кризама, било је речи око усклађивања визних режима. Наравно неко од говорника увек помене Русе, Кинезе, тога увек има. Стичем утисак да није преовладао неки негативан контекст, него жеља да Немачка поручи свима да би требало да буду део Европске уније", рекао је за РТС премијер Србије Милош Вучевић.
Вучевић са Орбаном
Премијер Милош Вучевић састао се са премијером Мађарске Виктором Орбаном.
"Срдачан разговор са премијером Виктором Орбаном, искреним пријатељем Србије, током Самита Берлинског процеса", навео је Вучевић на Инстаграму.
Потписани документи о регионалном тржишту и високом образовању
Учесници Самита Берлинског процеса потписали су Декларацију подршке Акционом плану о заједничком регионалном тржишту, као и Споразум о приступу високом образовању, јавља извештач РТС-а.
Документа су, у присуству немачког канцелара Олафа Шолца и председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, потписали премијер Милош Вучевић, премијер Црне Горе Милојко Спајић, премијер Албаније Еди Рама, председавајући Председништва БиХ Борјана Кришто, председник Владе Северне Македоније Христијан Мицкоски и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти.
Извештај Драгане Биберовић
Фон дер Лајен: Гледамо ка будућности у којој су сви са Западног Балкана у ЕУ
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да ће се током Самита разговарати о досадашњим достигнућима, али и будућности у којој су свих шест партнера са Западног Балкана део ЕУ.
Фон дер Лајен је на друштвеној мрежи Икс истакла да се овогодишњим Самитом обележава 10 година Берлинског процеса и поручила да је зато "добро бити у Берлину са нашим партнерима са Западног Балкана".
"Да се осврнемо на наша достигнућа, али посебно да гледамо напред. Ка будућности у којој су свих шест западнобалканских партнера део наше Уније", поручила је Фон дер Лајен.
(Икс)
It’s the 10th anniversary of the Berlin Process.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 14, 2024
So it’s good to be in Berlin with our Western Balkan partners.
To look back on our achievements, but especially to look forward.
Towards a future where all six Western Balkan partners are part of our Union. pic.twitter.com/ZPUymHpb5E
Вучевић са француским министром за Европу Бењамином Хададом
Председник Владе Милош Вучевић састао се у Берлину са француским министром за Европу Бењамином Хададом.
"Уочи почетка Берлинског процеса разговарао сам данас у Берлину са француским министром за Европу Бењамином Хададом", објавио је Вучевић на Инстаграму.
Шолц: ЕУ комплетна једино са Западним Балканом
Европска унија комплетна је једино са Западним Балканом као својим делом и земље тог региона требало би да предузму даље кораке ка заједничкој будућности, рекао је немачки канцелар Олаф Шолц на отварању Самита, јавља извештач РТС-а.
Шолц истиче да сви знају да је регион Западног Балкана и даље обликован сукобима из прошлости, као и да је време да се они превазиђу и да се регион окрене према будућности.
"Зато желим да поручим нашим пријатељима из Београда и Приштине – немојте допустити да вас прошлост одврати од пута ка мирној и просперитетној будућности. И даље сам уверен да та будућност лежи у ЕУ, а да тамо води само један пут – потпуно спровођење споразума које сте већ постигли. Опредељени смо за решавање билатералних питања у духу сарадње и мирољубивим средствима. То је оно за шта се Берлински процес залаже", рекао је Шолц.
Истовремено, похвалио је деблокаду ЦЕФТА споразума о слободној трговини, јер то, рекао је, омогућава активирање неколико других споразума, попут споразума о радним дозволама и рутама е-трговине.
"Деблокада ЦЕФТА споразума није једина одлука коју доносимо данас. Потписаћемо и два документа која ће људима олакшати свакодневни живот. Први, нови акцијски план за заједничко регионално тржиште, темељни документ за даље продубљивање привредне интеграције. Обухватајући и социјалне и радне аспекте сарадње и мобилности, ово ће учинити прекогранични рад мање компликованим и значајно ће вас приближити стандарду ЕУ", рекао је Шолц.
Премијер Вучевић стигао на Самит
Премијер Србије Милош Вучевић стигао је на Самит Берлинског процеса, а дочекао га је немачки канцелар Олаф Шолц.
Вучевић ће током посете Берлину имати и билетаралне састанке.
Извештај Драгане Биберовић
Лидери Западног Балкана окупили су се данас у Берлину, где се обележава десети рођендан Берлинског процеса – иницијативе некадашње канцеларке Ангеле Меркел за приближавање региона Европској унији.
Главне теме су стварање јединственог регионалног тржишта, зелена агенда, сарадња у области високог образовања.
Немачки канцелар Олаф Шолц и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен отворили су скуп.
Учесници Самита су потписали Декларацију подршке Акционом плану о заједничком регионалном тржишту, као и Споразум о приступу високом образовању.
Србију представља премијер Милош Вучевић, који је уочи пута рекао да се боји нових провокација Приштине управо у дану када ће за истим столом бити представници пет држава Западног Балкана и привремених институција.
Премијер учествује на панелима посвећеним регионалној сарадњи и заједничком тржишту, као и Зеленој агенди и енергетици.
Иако се већ годинама чују оцене како је Берлински процес још једна прилика за заједничко фотографисање, шефица немачке дипломатије је током припремних састанака најавила да би овогодишњи скуп могао да буде прекретница и када је реч о европским интеграцијама и када је реч о привредној сарадњи Западног Балкана.
О Берлинском процесу
Берлински процес је покренут 2014. године на иницијативу тадашње немачке канцеларке Ангеле Меркел и од тада се Самит одржавао у разним градовима, у Лондону, Паризу, Бечу, Познању и другим градовима.
На Самиту, који се одржава најмање једном годишње, састају се лидери Западног Балкана и њихови партнери, уз присуство представника институција ЕУ, међународних финансијских институција и цивилног друштва.
Берлински процес је успостављен као формат за регионалну сарадњу на Западном Балкану, као и за подршку процеса приступања ЕУ.
Неки од кључних приоритета Самита су економска сарадња кроз продубљивање заједничког регионалног тржишта, енергетска сигурност и транзиција, зелени програм за усклађивање региона са циљевима ЕУ, повећање повезаности кроз инфраструктурне пројекте и друго.
Током година, Берлински процес је еволуирао и сада укључује састанке министара и бројне пратеће догађаје као што су Дигитални самит, Бизнис форум, Форум младих, Форум цивилног друштва и Форум о родној равноправности.
Коментари