Мухамеду Аљидемају 15 година затвора због наводног ратног злочина код Србице

Основни суд у Приштини прогласио је Мухамеда Аљидемаја кривим и осудио га првостепено на 15 година затвора за наводни ратни злочин током 1999. године у Избици код Србице.

Према оптужници, Аљидемај је “заједно са припадницима српске полиције и војске учествовао у убиству албанских цивила у масакру у Избици који се догодио у марту 1999. године, где је убијено и масакрирано 130 Албанаца”.

Пресуду Аљидемају данас је изрекао судија Весељ Исмаиљи, који је рекао да ће му се у затворску казну урачунати и време проведено у притвору.

Такође, притвор оптуженом Аљидемају се наставља до правоснажности пресуде, али не више од изречене казне.

Адвокат Милош Делевић, бранилац осуђеног Аљидемаја потврдио је да је основни суд у Приштини осудио Мухамеда Аљидемаја, не за како каже наводни, него за непостојећи злочин.

"Првостепени суд је данас у буквалном смислу само прочитао оптужницу и исту је користио као једини "доказ" против Мухамеда Аљидемаја. Образложење пресуде, које смо данас кратко чули, се уопште на базира на изјавама сведока“, рекао је Делевић.

Према његовим речима, одбрана је доказала да су сведоци дали 5 различитих описа окривљеног критичног дана.

"Сви сведоци су изјаве дали након хапшења Мухамеда 22 године после рата. Ова пресуда је још један доказ неправичног суђења Основног суда у Приштини за ова кривична дела и још један доказ подилажења одлуком медијима и јавности“, навео је Делевић.

Каже да је одбрана огорчена оваком одлуком суда, јер је апсолутно сигурна у невиност Мухамеда Аљидемаја и додаје да ће потражити правду на вишим инстанцама.

Против Аљидемаја ће, како преносе приштински медији, бити одбијена оптужница за друго кривично дело, односно за оштећење лешева, пошто је у завршној речи на седници од 9. јула 2024. године тужилац Илир Морина одустао од друге тачке оптужнице, јер је није било могуц́е доказати да је оптужени Аљидемај учествовао у ексхумацији жртава.

Према оптужници подигнутој 29. марта 2022. године, “Мухамет Аљидемај је у периоду од 24. марта 1999. до 11. јуна 1999. године, током оружаног сукоба на Косову, као припадник српских полицијских и војних снага, заједно са другим припадницима српских полицијских и војних снага, насилно одвајао жене и децу и насилно их терао да иду у правцу Албаније".

Одбрана Аљидемаја има право жалбе Апелационом суду.

недеља, 15. септембар 2024.
11° C

Коментари

Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Sažeto od Amazon produkcije
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Odlicna serija
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи