Брнабић: Изузетно отворени и искрени разговори у Бундестагу

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да је у протеклих 48 сати имала веома отворене разговоре са представницима власти у Берлину и истакла да је веома важно за Србију да има сталну комуникацију са Немачком. Истиче да је на свим састанцима у Берлину чула јасан став Немачке да Заједница српских општина мора бити формирана.

Брнабићева, која у Берлину предводи парламентарну делегацију у дводневној посети Немачкој нагласила је да су сви састанци које је имала у Берлину били изузетно искрени и отворени.

"Заиста смо разговарали о тешким темама, стварима о којима имамо различита мишљења, темамо о којима се не слажемо. Увек отворени и искрени разговори и то је велика ствар", истакла је Брнабић.

Kако је рекла, разговарало се о евроинтеграцијама Србије, агенди проширења, шта је то што је приоритет у раду парламента у смислу реформи у области владавине права, имплементацији ОДИХР препорука за боље изборне услове, дијалогу са опозицијом, али и о ситуацији у БиХ, свесрпском сабору и декларацији коју су усвојиле две владе, ситуацији у региону, као и да ли је могуће да Србија, као највећа земља региона додатно утиче на мир и стабилност и бољу повезанст.

Она је навела да је домаћине интересовало зашто Србија није и да ли ће увести санкције Русији.

Брнабић је поручила да је јако добро што је она, већ на практично самом почетку мандата као председнице Народне скупштине, имала добре и отворене састанке у Бундестагу. 

"Зато што је нама, као земљи, важно да имамо бољу комуникацију, боље разумевање, дијалог, стални дијалог са СР Немачком, који је у привредном смислу наш један од најважнијих партнера. А у политичком смислу, зато што је једна од најважнијих земаља Европске уније и земља која јесте једна од земаља која одлучује и о агенди проширења и о плану раста и о свим осталим стварима које се тичу Србије и нашег народа и свих наших грађана", прецизирала је Брнабић.

Посету Немачкој оценила је као не лаку, али добру, и истакла да су то били тешки разговори.

"Много тема које смо морали да прођемо, много тема које смо морали да отворимо, много тема о којима је требало да упознам немачку страну и са неким другом страном медаље коју они можда не виде или нису чули за њу или не знају довољно. Размена мишљења је била јако добра, јако конструктивна и чини ми се добар почетак. Ипак то је процес и мораћемо много да радимо даље у будућности", истакла је председница Народне Скупштине. 

Јасан став Немачке да ЗСО мора бити формирана

Председница Народне Скупштине Ана Брнабић рекла је да је на свим састанцима у Берлину чула само јасан став Немачке да Заједница српских општина (ЗСО) мора бити формирана.

"Став Немачке је да Бриселски  споразум мора да се имплементира, да је било доста кашњења, као и да ЗСО мора бити увек прва на дневном реду. Надам се да ће то да се покаже у пракси у неко догледно време, иако се са тим касни више од 11 година", рекла је Брнабић у Берлину. 

Оценила је да, када је реч о Декларацији са Свесрпског сабора, Немачка на то гледа једнострано, имајући у виду укупну ситуацију у БиХ, као на сепаратистичке намере, и да нажалост не види ништа друго у читавој комплексној ситуацији. 

"Треба објаснити да Декларација коју смо усвојили на Светосрпском сабору, пре свега позива на мир, стабилност, поштовање свих жртава ратова у БиХ. И такође то је Декларација која позива на поштовање Дејтонског мировног споразума. Дејтонски мировни споразум говори о БиХ као држави са два ентитета - Федерацијом БиХ и Републиком Српском и три конститутивна народа и Председништву које се састоји од три члана које мора да се консултује о свим питањима спољне политике БиХ", рекла је Брнабић.

Kако је додала, Република Српска је једна од потписница Дејтонског мировног споразума, увек стоји уз Дејтонски мировни споразум и тражи пуно поштовања истог", рекла је Брнабић.

Она додаје да се управо то не чује често у Немачкој и да су због тога управо овакви састанци неопходни.

"Да отворимо све те теме без икаквог страха и зазирања од тешких тема и да ставимо све карте на сто и да објаснимо. Србија нема шта да крије. Србија треба да буде поносна на све оно што смо урадили. На крају и за регионалну мир, стабилност и повезаност. Тако да сам се трудила да истакнем те аспекте", додала је Брнабић. 

Председница Скупштине Србије састала се у среду, првог дана званичне посете Берлину, са немачким привредницима које је позвала да учествују на међународној изложби Експо 2027. чији ће домаћин бити Србија, а једна од тема је била и литијум.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње