Нова Влада Србије одраз лојалности, континуитета, али и баланса између Истока и Запада
На седници Народне скупштине Србије у среду биће изабрана нова Влада, а потом ће њени чланови положити заклетву. О персоналним решењима у кабинету Милоша Вучевића и спољнополитичким изазовима који су пред новом Владом за емисију ОКО говорили су професор Факултета политичких наука Милан Јовановић, професор Филозофског факултета Владимир Вулетић и научни саветник у Институту за европске студије Слободан Зечевић.
У будућој влади бившег министра одбране и актуелног мандатара Милоша Вучевића биће 31 члан, међу којима девет имена никада није било у извршној власти.
Професор Факултета политичких наука Милан Јовановић није изненaђен именима предложних министара и потпредседника Владе.
Она имена која су се најављивала су се и обистинила. Реч је о Влади континуитета уз нека освежења, каже Јовановић.
Како примећује, нема нових министарстава а није ни највећа од обнове вишестраначја у Србији. Није већа од владе Мирка Цветковића која је имaла 35 чланова.
Једино га, каже, изненађује то што "познати оперативац" СНС-а Дарко Глишић постаје министар.
Континуитет и баланс
Професор Филозофског факултета Владимир Вулетић сматра да се поред континутета водило рачуна да нова влада има баланс у смислу порука коју се шаљу САД и Русији.
"С обзиром на околности у којима се земља налази, ово је влада у којима доминирају лојални и чврсти људи у свом опредељењу", додаје Вулетић.
У саставу Владе види и утицај мандатара. Адријана Месаровић и Немања Старовић су стари Вучевићеви сарадници, још док је водио Нови Сад.
"И они долазе из Новог Сада, што је посебно битно у ситуацији када би могли да се пробуде разни сепаратизми, а то се овим у старту осујећује", објашњава Вулетић.
Научни саветник у Институту за европске студије Слободан Зечевић наглашава да је битна и регионална заступљеност по ресорима, али и то да је реч о искусним људима.
"Изненађење је повратак Александра Вулина и Ненада Поповића као руских људи. Могуће да је то порука Александра Вучића на покушаје да се изгласа Резолуција УН о Сребреници и гласање у Савету Европе о КиМ, али ту има и прозападних министара", наводи Зечевић.
Професор Јовановић истиче да персонални састав владе није небитан јер показује начин на који ће Вучевићев кабинет функционисати.
"Сви најближи Вучићеви сарадици су остали у власти без обзира на гафове и афере. Постоји баланс у виду Вулина са једне стране и Марка Ђурића са друге, као бившег амбасадора у САД", додаје Јовановић.
Према његовим речима, позиција нове владе у Скупштини ће бити лагодна, јер ће бити третирана као проширени кабинет председника Вучића.
"Трасиран је већ пут Владе пред Нову годину са Вучићевим планом развоја до 2027. Времена су таква да се трајање владе са сигурношћу не може орочити да 2027. и питање је да ли ће бити у могућности да остане влада континуитета", додаје Јовановић.
Вулетић и Јовановић: Лагоднија позиција Владе, тешка питања остају на Вучићу
Професор Вулетић мисли да је ЕКСПО само повод за план развоја до 2027. године.
"Влада ће бити у великој сенци председника који ће преузети одговорност за крупна политичка питања, што пружа влади лагодну позицију", каже Вулетић.
Коментаришући персонална решења, повратак Златибора Лончара на место министра здравља Вулетић види као добру одлуку.
"Показао је да има капацитет да обавља тај посао, нисам чуо значајне примедбе на његов рад", каже Вулетић.
Јовановић указује на то да Ивица Дачић није задржао функцију првог потпредседника и да ће то сада бити Синиша Мали.
"СПС би требало да буде задовољан, на основу резултата - води два тешка ресора. Просвета (Славица Ђукић Дејановић) је тежи ресор од полиције, сви смо на неки начин повезани са њим, а реформе које се очекују биће тешко спровести", рекао је Јовановић.
Помало га изненађује предлог да историчар Дејан Ристић, који је био виђен за ресор културе, добије информисање.
Слободан Зечевић указује на то да добри министри не морају да долазе из ресора који ће водити.
"Добар министар културе у Француској је био правник. Важно је да министар има јасан програм и циљеве", истиче Зечевић.
Вулетић додаје да постоји шанса да разне клике из струке утичу на рад одређеног ресора. Сви ту траже да задовоље своје интересе. Није толико битно да се струка министра поклапа са ресором који води, каже професор Филозофског факултета.
О посети Си Ђинпинга
Говорећи о најављеној посети Си Ђинпинга Србији, у контексту нове владе, Зечевић наглашава да је то врло важан чин, будући да председник Кине долази још у само две европске земље – Мађарску и Француску.
"Пекинг гледа да иде у земље које су независније од глобалистичке политике САД. Нама је то важна посета будући да је после ЕУ Кина други трговински партнер, због подршке у УН-у и другим међународним институцијама. То је порука да је Србија важна на међународној сцени", наставља Зечевић.
Јовановић указује на то да Влада неће имати 100 дана да се ухода.
"Већ првог дана долази један од најмоћнијих људи света. Очекује се да ће се нешто и на економском плану десити, ту су и притисак на Републику Српску и због Републике Српске на Србију и очекивање да се неће напустити традиционални пријатељи, Пекинг и Москва", наводи Јовановић.
Вулетић каже да Си, пре свега, долази у политичку посету и да ће Србија од ње имати користи. Са друге стране, очекује и велике притиске због специјалних веза са Кином.
Коментари