Министар спољних послова Србије Ивица Дачић завршио је учешће на Анталијском дипломатском форуму у Турској.
На маргинама форума имао је бројне билатералне разговоре и сусрете са лидерима из целог света.
Србија тражи да се поштује њен територијални интегритет и суверенитет и тај принцип не може да се тумачи како коме одговара, поручио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић на панелу "Изазови и прилике на Балкану" у оквиру Дипломатског форума у Анталији. Министар Дачић на маргинама форума имао састанке са међународним званичницима.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић завршио је учешће на Анталијском дипломатском форуму у Турској.
На маргинама форума имао је бројне билатералне разговоре и сусрете са лидерима из целог света.
Министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је у Анталији са високим представником УН за Алијансу цивилизација Мигелом Анхелом Моратиносом.
"Са мојим добрим пријатељем и високим представником УН за Алијансу цивилизација Мигелом Анхелом Моратиносом разговарао сам о актуелној ситуацији у Европи и свету, као и о доприносу који Србија може да пружи Алијанси цивилизација“, написао је Дачић на Инстаграму.
Током састанка са шефом дипломатије Либана Абдалом Бу Хабибом, министар Ивица Дачић истакао је да Србију и Либан везује дуга традиција искреног пријатељства.
"Спремни смо да наставимо да га додатно јачамо, пре свега кроз развој сарадње у областима од заједничког интереса", поручио је Дачић.
Министар Дачић разговарао је у Анталији и са шефицом дипломатије Панаме.
"Велико ми је задовољство што поново срећем своју колегиницу, шефицу дипломатије Панаме Јанаину Тенавеј Менкомо, овог пута на маргинама Анталијског дипломатског форума", навео је Дачић.
"Наше две земље преко 70 година развијају билатералне односе и спремни смо да наставимо ангажман на изналажењу могућности за даље унапређење обострано корисне сарадње", додао је шеф српске дипломатије на Инстаграму.
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић састао се на маргинама форума у Анталији и са турским колегом Хаканом Фиданом.
Министар Дачић је турском колеги захвалио на позиву да учествује на овом форуму, који представља важну платформу за размену мишљења о најзначајнијим регионалним и међународним питањима, саопштило је Министарство.
Током састанка, министар Дачић је изразио задовољство постигнутим нивоом билатералних односа Србије и Турске и истакао да је важно наставити са праксом одржавања састанака Високог савета за сарадњу између Србије и Турске, чије је оснивање додатно продубило српско-турску сарадњу.
Шеф српске дипломатије искористио је прилику да министра Фидана обавести о ситуацији на Косову и Метохији.
Дачић је рекао да билатерални економски односи представљају темељ за даље јачање свеобухватне сарадње две државе и да би интензивирање рада Заједничког комитета за економску сарадњу између Србије и Турске могло дати додатни допринос, закључује се у саопштењу.
На маргинама Дипломатског форума у Анталији, министар Дачић се састао са краљем Есватинија Мсватијем Трећим, којем је захвалио на принципијелној позицији Kраљевине Есватини о непризнавању једнострано проглашене косовске независности.
"У срдачном разговору смо констатовали да су односи између наших земаља пријатељски и потврдили смо спремност за њихово даље јачање, посебно у областима науке и информационих технологија", навео је Дачић.
Министар спољних послова Ивица Дачић поручио је на Дипломатском форуму у Анталији да Србија тражи да се поштује њен територијални интегритет и суверенитет и истакао да тај принцип не може да се тумачи како коме одговара.
Ивица Дачић је, на панелу под називом "Изазови и прилике на Балкану" у оквиру Дипломатског форума у Анталији, рекао да ће Србија своје суседе подржавати у свему – и у процесу европских интеграција, али да захтева да воде рачуна како се опходе према Србији у смислу нашег територијалног интегритета.
"Не могу да не кажем ништа када ви говорите о томе да је могуће рушити територијални интегритет Србије, а тражите од нас да поштујемо територијални интегритет свих земаља на свету што ми и радимо", истакао је шеф српске дипломатије.
Подсетио је да је пре 11 година у Бриселу, под покровитељством Kетрин Ештон, потписао Бриселски споразум, који још није испуњен.
"За мене је ЕУ тада и сада, 11 година после, неспособна да спроведе оно што смо потписали, а то је формирање ЗСО. Kакав кредибилитет има? Деведесетих година је требало више да се преговара о будућности Југославије, да се Југославија распадне у миру. Бадентер који је умро, утврдио је да се Југославија мора распасти по међународним границама. Откуд сад седма држава када сви знате да је било шест? Ако хоћете да будете поштени, не може да се принцип тумачи како коме одговара", рекао је Дачић.
Одговарајући на питање модератора о регионалним иницијативама, Дачић је рекао да су оне корисне и подсетио на иницијативу "Отворени Балкан" чији је иницијатор била Србија. И друге, каже, које су дошле од ЕУ су позитивне.
Дачић је рекао и да сам није љубитељ оваквих панела.
"Готово на сваком скупу имате панел где доведу нас и онда сви дођу и гледају како се ми свађамо, то је све контрапродуктивно за наш регион. Мислим да нисмо довољно паметни да користимо ово за афирмацију", навео је Дачић, додавши да је крви на Балкану било доста и да се нада да сада "следи мало меда".
На опаску колеге из Босне и Херцеговине Елмедина Kонаковића да он нема утисак да се представници земаља са Балкана на оваквим панелима свађају, Дачић је истакао да ипак није рекао да не воли да се дружи са својим пријатељима.
"Већ је постао манир да се Западни Балкан решава на панелима на свакој конференцији где нема никога овде ко ће о томе да одлучује из ЕУ. Јел' има овде неко ко одлучује о нама", упитао је Дачић.
На критике изнете на рачун Србије у вези са односом са Русијом, Дачић је указао да неке западне земље сада имају веће економске односе него пре увођења санкција.
Дачић је на маргинама форума имао низ билатералних састанака са министрима спољних послова, између осталих из Молдавије и Габона.
Kратко се сусрео и са колегом из Мађарске Петером Сијартом, али и са руским шефом дипломатије Сергејем Лавровом.
Министар Ивица Дачић састао се у Анталији и са шефом дипломатије Габона.
"На састанку са шефом дипломатије Габона Режи Онанга Ндиајем истакао сам да остајемо чврсто опредељени за даље унапређење и продубљивање свеукупне сарадње са Габоном, поносни на традиционално пријатељство наших земаља", навео је Дачић.
Захвалио сам пријатељској Републици Габон на подршци суверенитету и територијалном интегритету Србије, закључио је Дачић.
Министар спољних послова Ивица Дачић састао се, на маргинама Дипломатског форума у Анталији, са молдавским колегом Михаијем Попшојем.
"Драго ми је што сам, на маргинама Анталијског дипломатског форума, имао прилику да са молдавским колегом Михаијем Попшојем разговарам о бројним питањима од значаја за даље унапређење билатералних односа и сарадње наше две земље", навео је Дачић на Инстаграму.
Другог дана Дипломатског форума у Анталији, под називом "Унапређење дипломатије у временима превирања", један од двадесетак панела био је посвећен и региону Балкана.
Одржан је панел под називом "Изазови и шансе на Балкану", а међу говорницима је био и шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
Осим Дачића, своје погледе о тој теми изнели су и министри спољних послова Црне Горе, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, али и Стјуарт Пич, специјални изасланик Велике Британије за Западни Балкан.
Пре и после тог панела министра Дачић на маргинама форума имао састанке са међународним званичницима.
Иначе, први дан форума у Анталији обележили су разговори о ратовима у Украјини и Појасу Газе, а заједничка оцена учесника била је да је потребно што пре сести за преговарачки сто и постићи примирје.
О ратним сукобима говориће се и данас, а уз те теме, учесници из око 150 земаља дискутоваће и о начинима за превазилажење бројних глобалних изазова као што су вештачка интелигенција, климатске промене, миграције, тероризам.
Коментари