Читај ми!

Свештенство СПЦ успело да уђе у закључани храм код Подујева, полиција одбија кривичну пријаву

Са благословом Епископа рашко-призренског Теодосија данас је у селу Ракитница код Подујева служена света Лутургија у храму Светог архангела Михаила. Литургију је служио игуман манастира Високи Дечани, aрхимандрит Сава уз саслужење надлежног пароха протојереја Станише Арсића. У eвхаристијском сабрању учествовали су представници Епархије рашко-призренске СПЦ.

Будући да је у храм Светог архангела Михаила 28. новембра провалила група лица коју је предводио самозвани “свештеник” Никола Џуфка из Албаније, који ни тамо није признат као свештено лице и који је познат по ширењу етничке и верске нетрпељивости, представници Епархије рашко-призренске најпре су одслужили мало освећење оскрнављеног храма и Свету литургију, саопштено је из Епархије рашко-призренске.

У време Литургије изван цркве су били присутни представници мониторинг тима Еулекса, патрола карабињера који раде при Еулексу, као и представници полиције.

Догађај је протекао мирно и након завршетка литургије брава на уласку у храм је замењена.

У беседи у току Литургије отац Сава је нагласио да је освећењем храма и светом литургијом храм Светога архангела Михаила враћен у свој редовни црквени поредак као богомоља Српске православне цркве – Епархије рашко-призренске.

Отац Сава је изразио наду да ће и овај храм као и сви други објекти Српске православне цркве на овим просторима бити поштовани и заштићени од даљег скрнављења, јер је "улога наше Цркве да шири поштовање међу свим грађанима на овом простору, али и да се брине о својој баштини".

Након литургије отац Сава и представници Епархије су се задржали у краћем разговору са представницима Еулекса и полиције.

Полиција одбија да прими кривичну пријаву

Упркос обезбеђивању данашње активности, полиција у Подујеву одбија да прими кривичну пријаву због провале и скрнављења храма.

Епархија рашко-призренска изражава забринутост због тога што је полиција у Подујеву одбила да прими кривичну пријаву Епархије због провале и скрнављења цркве и спроведе истрагу против лажних свештених лица Николе Џуфке и Кристијана Загалија, као и лица која су учествовала у овом незаконитом делу, међу којима су, према наводима портала косовапост.нет, били и запослени у општинској администрацији у Подујеву.

Кривична пријава Епархије у полицији је одбијена у два наврата: 1. децембра и јуче 5. децембра када је Епархија поново покушала преко свога адвоката да поднесе кривичну пријаву полицији у присуству Еулекс мониторинг тима.

Косовска полиција је одбила да прими кривичну пријаву, иако је то дужна по законима донесеним у Приштини, што је озбиљан прекршај, о којем су обавештени сви међународни представници на КиМ.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње