Читај ми!

Таковска 10: Може ли Србија да сачува спољнополитичку неутралност и по коју цену

Вук Јеремић из Народне странке рекао је у "Таковској 10" да Србија треба да буде политички неутрална и да се уздржи од сврставања када је реч сукобима великих сила, док војну неутралност треба учинити одрживом на дуже стазе. Зоран Лутовац из Демократске странке сматра да Србија није политички неутрална, јер је на путу ка ЕУ, а да војна неутралност не зависи само од оног ко је прокламује, већ и од тога да ли ће је други прихватити. Ђорђе Милићевић из Социјалистичке партије Србије сматра да држава треба да одржи војну и политичку неутралност по сваку цену, и да треба говорити и о бенефитима такве политике. Владимир Орлић из Српске напредне странке истиче да је војна неутралност уграђена у законе и стратешка документа, а да постаје одржива тако што снажите војску, што се, каже, нији радило никада пре Александра Вучића.

Да ли је спољнополитичка и нарочито војна неутралност Србије најбоља политика коју држава може да води у актуелном геополитичком тренутку – била је тема емисије Таковска 10.

Јеремић: Уздржати се од политичког сврставања, војну неутралност учинити одрживом

Председник Народне странке Вук Јеремић рекао је да та странка верује да би Србија требало да се уздржи од сврставања када је реч о ривалитетима или сукобима великих сила у 21. веку, јер ће они по свој прилици бити исто онолико опасни колико су били и сукоби у 20. веку.

"У Народној странци верујемо да ту војну неутралност треба учинити одрживом на дуже стазе, што би подразумевало увођење служења војног рока, наравно на један модеран и савремен начин, како је то и у неким војно неутралним европским земљама, попут Швајцарске или Аустрије. Ми не треба да будемо члан, али не треба ни да ратујемо против НАТО-а, јер јер би исход рата био сличан оном претходном. Али, не би требало да учествујемо ни у ратовима у којима ће у 21. веку НАТО учествовати", истиче Јеремић.

Што се тиче неутралности у политичком смислу, Јеремић објашњава да то јесте несврставање и небирање стране у сукобу великих сила.

"То је став Народне странке. Под један – Србија не треба никоме да уводи санкције на свету осим оних које договори Савет безбедности Уједињених нација, то су једине међународно-правно ваљане санкције. Србија не треба да подржава никакве једностране војне интервенције, које нису одобрене од стране Савета безбедности. Ми смо као народ били жртва тих санкција и војних интервенција и то никоме не треба желети", истакао је Јеремић.

Лутовац: Србија није политички неутрална, а војна неутралност зависи и од других

Председник Демократске странке Зоран Лутовац сматра да Србија није политички неутрална, већ се политички сврстала и има обавезу да уз помоћ докумената које је донела иде путем европских интеграција.

"Што се тиче војне неутралности, војна неутралност је нешто што можете само да прокламујете, али она не зависи од вас. Још од Пелопонеског рата, сведоци смо да када једна страна прогласи војну неутралност, не зависи од ње да ли ће то стварно тако бити, већ и од других страна које су у сукобу. Ако друге стране у сукобу то признају, онда то може бити неутралност", каже Лутовац.

Србија, наводи, са једне стране исказује војну неутралност, али са друге стране доноси резолуције које осуђују агресију, које су усмерене ка очувању територијалног интегритета.

"Појави се ту и тамо афера о наоружању Украјине, па се појави Атинска декларација коју је потписала Србија, а којом се потписује то да се осуђује агресија и да се подржава то да Путин буде и ухапшен и процесуиран", додаје Лутовац.

Упитан да ли Демократска странка сматра  да је то добра политика, каже да Србија нема спољну политику, већ је она само у функцији унутрашње.

"Она је одраз онога што се дешава на унутрашњој страни, а на унутрашњој сцени се води политика која је усмерена ка очувању политичког рејтинга", сматра Лутовац.

Према његовим речима, чињеница је да је проглашена војна неутралност, али, како тврди, Србија истовремено има најбоље могуће односе са НАТО-ом, док "јавност то не зна, јавност о томе није обавештена".

"За разлику од срчаних односа и војних парада са Русијом, сарадња са НАТО-ом се некако прикрива. Дâ се информација, али је некако скрајнута, због тога што та сарадња не доноси политичке поене, а демонстрација српско-руског пријатељства доноси", објашњава Лутовац.

Милићевић: Неутралност одржати по сваку цену, треба говорити и о њеним бенефитима

Потпредседник Главног одбора Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић сматра да држава треба да одржи војну и политичку неутралност по сваку цену.

"Када говоримо о геополитичким сукобима, углавном говоримо о последицама по Србију. Хајде да говоримо о томе шта су бенефити и шта је Србија извукла као бенефит. Србија је сачувала самосталност, једна од ретких држава, мала по површини и броју становника, успела је да сачува своју самосталност. Ваљда је суштина вођења једне државе управо у тој самосталности", сматра Милићевић.

У садашњим околностима у свету, оцењује Милићевић, најбоља је политика неутралности.

"Сведоци смо сукоба између Украјине и Русије, Русије и Европске уније, Русије и Сједињених Америчких Држава. Потом, велика експлозија, тако бих је дефинисао, када је реч о сукобу између Израела и Палестине, шумови на релацији Кине и Сједињених Америчких Држава. У таквим околностима, најбоља је политичка и војна неутралност. Али, не у смислу не мешати се, не учествовати директно, већ поштовати међународно јавно право, принципе Повеље Уједињених нација", истиче Милићевић.

Са друге стране, када се ради о Европској унији, Милићевић каже да Србија јесте опредељена ка ЕУ, али да је док не постане пуноправан члан суверена и независна држава, води самосталну и независну спољну и унутрашњу политику, управо у складу са својим националним и државним интересима и управо у складу са међународним јавним правом.

Орлић: Војна неутралност уграђена и у законе, постаје одржива тако што снажите војску

Потпредседник Главног одбора Српске напредне странке Владимир Орлић истиче да је политика коју предводи председник Александар Вучић убедљиво најбоља за Србију, у сваком погледу.

"Она подразумева и наше односе са свима у свету, дакле, и чињеницу да је Србија држава на свом европском путу, али и поносна на своја традиционална пријатељства и на своја партнерства којих се, као што сте видели, не одричемо. Напротив, постоје снажни притисци и све их трпи искључиво председник Републике. То су наши принципи, наша јасна стајалишта и ми на њима, као што видите, успевамо да истрајемо упркос тим притисцима", додаје Орлић.

Истиче да је политика војне неутралности уграђена и у законе, у стратешка документа Србије.

"Она треба да буде одржива, да, али постаје одржива тако што снажите своју војску кад сте војно неутрални. Ко је то икада урадио, икада пре Александра Вучића и државне политике које водимо данас? Не, само све супротно", рекао је Орлић.

Политика власти је, истиче, политика слободне, самосталне, суверене државе, која води рачуна искључиво о интересима свог народа.

Када је реч о принципијелном чувању суверенитета и територијалног интегритета, истиче да их Србија поштује и за себе и за друге, и указује на говор председника Вучића у седишту Уједињених нација.

"То је наш принципијалан став. Поштујемо га у случају сваке државе, али исто то тражимо да се поштује и када је реч о Србији", поручује Орлић.

Целу емисију Таковска 10 погледајте у видео-снимку на почетку текста

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње