Читај ми!

Европски парламент изгласао резолуцију о дешавањима на КиМ: Санкције Београду ако се докаже умешаност у дешавања у Бањској

Посланици Европског парламента усвојили су већином гласова "Резолуцију Европског парламента о недавним дешавањима у дијалогу Србија–Косово". Европски парламентарци позивају на увођење мера против Србије, циљаних санкција против појединаца одговорних за сукоб у Бањској и замрзавање фондова, ако истрага докаже директну повезаност Београда са догађајима у Бањској од 24. септембра.

Европски парламент је већином гласова на седници у Стразбуру усвојио резолуцију која позива на увођење мера против Србије, циљане санкције против појединаца одговорних за сукоб у Бањској и замрзавање ИПА фондова, ако истрага докаже директну повезаност Београда са догађајима од 24. септембра.

У тексту резолуције о стању дијалога Београда и Приштине, Европски парламент најстроже осуђује "кукавички терористички напад на припаднике косовске полиције од стране добро организоване српске парамилитарне групе у Бањској" и позива све земље које то нису учиниле да осуде напад.

Резолуција иза које је стало пет највећих политичких група, укључујући европске народњаке, социјалисте и социјалдемократе, либерале и зелене, позива Београд и Приштину да не предузимају никакве једностране акције које могу да угрозе мир и стабилност региона и да активно раде на мирном разрешењу спорова, кроз дијалог под окриљем ЕУ.

Парламент позива Комисију и Савет ЕУ да уведу мере против Владе Србије ако истрага утврди да је српска држава била директно укључена у напад у Бањској, у насилне нападе на северу Косова у мају ове године или ако српске власти не сарађују у истрази. У том случају, како је наведено, Европска комисија треба да замрзне финансирање из ИПА претприступних фондова.

Парламентарци позивају земље чланице да уведу циљане рестриктивне мере, укључујући замрзавање имовине и забрану путовања против "актера на северу Косова и лидера организованих криминалних група, по угледу на санкције које су САД увеле против Милана Радоичића".

Посланици траже да истрага утврди чињенице о нападу и позивају Приштину да објави све доказе. Од међународних институција и Еулекса Европски парламент тражи да размотре доказе, а од Србије да "у потпуности сарађује са истрагом и приведе правди одговорне за напад који бораве у Србији, у складу са законом, укључујући и њихово изручење".

"Позивамо КФОР да стално надгледа север Косова"

Резолуција Европског парламента осуђује "гомилање војних снага Србије на граници са Косовом", али и примећује "важност корака које је Србија предузела повлачећи део својих трупа".

Парламент позива Србију да престане са понављањем "обрасца ескалације", да повуче све истурене војне базе у близини административне линије и војну опрему, укључујући противвазудухопловне системе и тешку артиљерију, као и да "не пружа подршку терористичким формацијама на северу Косова".

"Агресивни војни потези заједно са радикализованом политичким порукама представљају опасну политику владе према Косову и западним партнерима", наводи парламент.

Посланици позивају КФОР да успостави план за спречавање ескалације на северу Косова и поздрављају јачање трупа и борбене опреме ове мисије.

"Позивамо КФОР да стално надгледа север Косова како би сваки покушај паравојног упада или напада био откривен у раној фази. Земље чланице треба да ојачају снаге Еулекса, посебно на северу Косова", пише у Резолуцији.

"Погинули терористи представљени као хероји и борци за Србе"

Резолуција примећује да је Србија прогласила дан жалости за све жртве инцидента и "дубоко жали што су погинули терористи били представљени као хероји и борци за Србе", што, како кажу, утиче на подизање политичких тензија у региону.

Европски парламент жали и што је "суд у Београду одбио захтев тужилаштва за притвор Милана Радоичића, због могућности бекства, имајући у виду да је признао одговорност за организовање напада у Бањској".

Посланици осуђују начин на који су власти у Београду третирале нападе у Бањској и, како наводе, "величање, подршку и благ став према починиоцима напада".

Парламентарци траже одговарајућу истрагу свих етнички мотивисаних напада на Косову, укључујући нападе на Бистричком мосту и Штрпцу на православно Бадње вече.

"Напад у Бањској не треба да буде изговор за скретање пажње са дијалога"

Европски парламент позива ЕУ да ојача своју улогу посредника у дијалогу и да предложи нови, иновативни и уравнотежени приступ у посредовању, "како би се изашло из садашње блокаде".

Од високог представника Бореља и специјалног представника Лајчака посланици траже да проактивно наставе дијалог и да известе парламент најкасније до краја године о ангажману и доприносу Београда и Приштине.

Европски парламент позива Београд и Приштину на ангажман у дијалогу "у доброј вери, у духу компромиса како би се постигао свеобухватни правно обавезујући споразум о нормализацији, заснован на принципу међусобног признања".

Резолуција тражи од две стране да у потпуности примене споразум из Брисела и Охрида о путу ка нормализацији и истиче жаљење што Србија није потписала ове споразуме.

"Напад у Бањској не треба да буде изговор за скретање пажње са дијалога о нормализацији", наведено је у резолуцији, уз напомену да Србија треба да учини напор како би повратила кредибилитет у дијалогу, после, како пише, штетне улоге коју је имала у догађајима од 24. септембра.

"Приштина да формира ЗСО, Срби да учествују на изборима"

Европски парламент позива Приштину да "без одлагања формира Заједницу општина са српском већином (ЗСО), у складу са Бриселским споразумом из 2013 и 2015. године, уставом Косова и пресудом косовског Уставног суда".

Наглашено је и да је од кључне важности одржавање превремених локалних избора у четири општине на северу Косова. Позивају се власти да осигурају пуно учешће свих политичких партија на слободним и демократским изборима.

"Србија треба да јавно подржи учешће косовских Срба на изборима, након што је Српска листа већ најавила да ће учествовати безусловно", пише у резолуцији.

Европски парламент "жали због негативних мера ЕУ уведених против Косова" и позива на њихово укидање што пре. Комисија и Савет позвани су да "наставе контакте са косовским премијером и председницом и да до краја године представе мапу пута за интеграцију Косова".

Парламентарци су изразили забринутост због, како наводе, "дестабилизујућег деловања српских власти под вођством председника Александра Вучића", изражавајући "подршку грађанима Србије у борби за европску, демократску будућност.

"Жалимо што су неке политике руководства Србије препрека за жеље грађана Србије за остваривање европске будућности", пише у Резолуцији.

"Београд да се суздржи од погрдног језика о преговарачком процесу"

Европски парламент је позвао Европску комисију да делује као "поштен посредник у процесу нормализације" и да избегава "било какву политику попуштања" према Србији.

"Изражавамо забринутост због недостатка гласних критика од стране Комисије, упркос неусклађености земље са санкцијама ЕУ против Русије, континуираним и честим састанцима на високом нивоу са руским властима, демократском назадовању земље и недостатку напретка у реформама у вези са ЕУ и упркос дестабилизујућем ефекту српске политике и за цео регион", пише у резолуцији.

Парламент позива српске власти да се суздрже од употребе "погрдног језика о преговарачком процесу уз посредовање ЕУ, политикама ЕУ на Западном Балкану и процесу проширења", а српске медије да избегну "говор мржње према Косоварима и ширења лажи о етничком чишћењу и погромима на Косову, за шта нема доказа".

Европски парламент нема овлашћења за одлуке о санкцијама, спољној политици и проширењу ЕУ, али усвојене резолуције одражавају политички став једне од три главне институције Уније и упућују се као препорука Европској комисији и државама чланицама.

Резолуција ће бити упућена Европској комисији и Савету ЕУ, државама чланицама, мисијама Еулекса и КФОР-а на Косову и Метохији.

Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик рекао је за Танјуг да Резолуција о дешавањима на Косову и Метохији није само порука за једну страну, већ да шаље поруку да прошлост мора да се превазиђе како се не би поновила и да се у њој истиче подједнака одговорност Београда и Приштине.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње