Осми протест "Србија против насиља" завршен је око 21 час на Аутокоманди, а саобраћај на ауто-путу је успостављен.
субота, 24.06.2023, 17:54 -> 21:25
Извор: РТС
Одржан осми протест "Србија против насиља"
Осми протест "Србија против насиља" одржан је у Београду. Грађани, који су се окупили испред Дома Народне скупштине, кренули су у протестну шетњу до Аутокоманде, где су до 21 час блокирали ауто-пут. Протести су данас одржани и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Краљеву, Врању, Шапцу, Пироту, Лесковцу, Суботици и Зрењанину.
Завршен протест, успостављен саобраћај код Аутокоманде
Блокиран ауто-пут код Аутокоманде
Грађани су блокирали ауто-пут код Аутокоманде. Саобраћај ће бити обустављен, према најави, до 21.00.
Грађани кренули у протестну шетњу до Аутокоманде
Грађани су од Дома Народне скупштине кренули у протестну шетњу до Аутокоманде, где ће, према најави, блокирати ауто-пут до 21.00.
Први протест против насиља у Пироту
И у Пироту је вечерас први пут одржана протестна шетња против насиља.
У Шапцу први пут протест "Србија против насиља"
Протест грађана против насиља, први пут одржава се и у Шапцу са поруком "да није важно за кога навијамо, већ у каквој земљи живе наша деца и насиље мора да стане и то није питање власти".
Учесници протеста, после шетње градским улицама, упутили су се ка шабачком мосту на Сави где ће блокирати саобраћај до 21 сат.
Краљево, на 20 минута блокарана раскрсница ка Ибарском мосту
Протестна шетња у Краљеву под називом "Краљево против насиља" почела је у 18 сати на Тргу српских ратника одакле су окупљени грађани прошетали улицама града.
Они су на 20 минута симболично блокирали раскрсницу ка Ибарском мосту и изласку из града.
Окупљени грађани поновили су захтеве због којих су данас седми пут организовали протестно окупљање.
Благоје Розгић: Друштво да награђује најбоље, а кажњава насиље
Студент Благоје Розгић рекао је у обраћању испред Дома Народне скупштине да децу треба да научимо љубави и толеранцији, да одрастају у друштву које награђује најбоље, а кажњава насиље.
"Таргетирају наше профeсоре и глумце, наше благо, које свака земља чува", рекао је Розгић.
"Зато вам Београде шаљем поруку од студената – рачунајте на нас", поручио је студент Благоје Розгић.
Миа Пурић: Отварају се друштвена питања која су чекала на храброст
Миа Пурић, студенткиња Медицинског факултета почела је обраћање речима: ко је имао среће да се овог јутра пробуди у Београду, може се сматрати да је много постигао у животу.
Она је рекла да на бини стоји као грађанин, а пре свега као студент ове земље.
"Не компромитујемо се тако лако, отварају се друштвена питања која су чекала на храброст. Само заједништвом можемо доћи до резултата", истакла је Пурићева, додајући да се Пандорина кутија отворила.
Трагедије које су нам се десиле су нас пробудиле, рекла је Пурићева.
"Студенти су у овој борби са свима вама, шетаћемо колико год буде потребно, јер 19 невиних жртава не сме да буде заборављено", каже студенткиња.
"Ви, драги суграђани сте нас охрабрили да говоримо гласно, да се боримо против неплаћеног стажа након завршених шест година студија", каже она.
Додаје да је Министарство просвете затражило студентима натраг исплаћене стипендије.
Зашто их баш сад траже натраг, када смо одлучили да не ћутимо и када смо одлучили да се боримо за Србију против насиља, рекла је Пурићева.
Смиљан Бањац: Нећемо одустати, истрајаћемо до краја
Новинар Смиљан Бањац поручио је окупљенима у Београду да грађани неће одустајати и да ће истрајати до краја, и да ће зато Србија морати да стане.
Србија, каже, пре свега стаје због 19 прерано угашених живота чија жртва не сме да буде узалудна.
Србија стаје, додаје Бањац, јер хоћемо сигурне школе и улице за сву децу, јер нећемо да живимо у страху, јер "чујемо вапај наших људи на КиМ" који, каже, немају подршку ове земље и ове власти, и остављени су на милост и немилост.
Протест “Србија против насиља“ први пут у Лесковцу
У Лесковцу се први пут организује протестна шетња “Србија против насиља“.
Грађани и чланови дела опозиције окупили су се на платоу испред Народног музеја, а потом су кренули у шетњу главним градским улицама.
Обраћања на протесту није било.
Први протест "Врање против насиља"
Први пут у Врању одржан је протест против насиља. Грађани који су носили транспарент са натписом "Врање против насиља" окупили су се у центру града, испред Робне куће и прошетали главним градским улицама.
Придружују се захтевима које су изнели грађани у Београду испред Дома Народне скуштине на првом протесту против насиља.
Драган Антић, просветни радник из Врања се обратио окупљенима, поновио захтеве који су већ познати и позвао у шетњу. За сада све протиче мирно.
У Крагујевцу се и ове суботе одржава протест
Учесници протеста окупили су се на Ђачком тргу испред Прве крагујевачке гимназије.
Потом су се градским улицама упутили ка раскрсници код крагујевачке Медицинске школе, коју блокирају до 20 часова.
Скуп је почео минутом ћутања за девету жртву масакра у Младеновцу и двоје деце која су се удавила у рупи испуњеној водом на површинском копу Циглане у Малој Плани, у атару села Ресинца.
Ниш, протест почео минутом ћутања испред Скупштине града
Протест "Србија против насиља" почео је минутом ћутања за деветнаесту жртву масовних пуцњава које су се догодиле почетком маја у Србији.
Осим што су поновљени захтеви, грађанима окупљеним испред Скупштине града Ниша обратила се студенткиња Филозофског факултета Анђелија Станимировић, која је позвала све колеге да се придруже и рекла да је Ниш једном био град који је ослободио целу Србију од најгоре власти и да ће то бити поново.
Говорио је и рудар Небојша Станојевић, који је затражио правду за колеге и пријатеље који су страдали у у рудникку “Соко“ пре више од годину дана и инсистирао на утврђивању одговорности за несрећу у руднику.
Говорила је и професорка Филозофског факултета Татјана Пауновић.
Протестна шетња настављена је према Суду, затим кроз више улица до Градске куће.
Грађани се окупили на Позоришном тргу у Новом Саду
Протест је почео минутом ћутања за преминулог Петра из Малог Орашја, који је девета жртва масовног убице из Дубоне.
Након што се обрате саговорници, најављено је да ће демонстранти кренути у шетњу, а потом на неколико сати блокирати Мост слободе у Новом Саду.
Чедомир Чупић, професор на Факултету политичких наука, први се обратио окупљенима:
"Окружени смо злом и терором, последица је насиље над нашим животима. Мај нам је отпочео у највећој боли и жалости, али наша пролећна трагедија, није била упозорење за оне који га намећу.
Она није случајна, она нам свакодневно долази из Скупштине, која уместо места за аргуметовану расправу постаје мучилиште и место терора.
Не будемо ли се супроставили насиљу, нестајаћемо један по један", рекао је између осталог професор Чупић.
Почео протест испред Дома Народне скупштине
Осми протест "Србија против насиља" почео је у Београду испред Дома Народне скупштине.
Протест "Србија против насиља", у организацији дела опозиције, почео је у 18 часова испред Скупштине Србије обраћањем окупљенима.
Грађани су потом кренули у протестну шетњу од Народне скупштине Улицом Кнеза Милоша до зграде Владе, потом Немањином преко Славије до Аутокоманде, где су до 21 час блокирали ауто-пут.
Протести су данас одржани и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Краљеву, Врању, Шапцу, Пироту, Лесковцу, Суботици и Зрењанину.
Захтеви протеста су моментална смена свих чланова РЕМ-а, хитно укидање ријалити програма и емисија које промовишу неморал и насиље на телевизијама са националном фреквенцијом, забрана штампаних медија који својим садржајем промовишу насиље, агресију и крше новинарски кодекс.
Такође, траже смену руководства РТС-а због, како су рекли, емитовања програма који афирмишу насиље, криминал и агресију.
Захтевају и одузимање националне фреквенције Пинку и Хепију због, наводе, кршења закона и промоције насиља, агресије и неморала.
Међу захтевима су смена министра унутрашњих послова Братислава Гашића и шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина.
Први протест "Србија против насиља" одржан је 8. маја, а 12. маја грађани су на другом протесту блокирали мост Газела на два сата.
Трећи протест одржан је 19. маја, а тада су били блокирани Газела и Бранков мост.
Четврти протест одржан је 27. маја, а учесници су након шетње формирали прстен око зграде РТС-а.
Током петог протеста, 3. јуна, учесници су после шетње формирали прстен око зграде Председништва.
Шести протест, одржан 9. јуна, завршен је пошто су после окупљања и шетње учесници направили прстен око зграде Владе Србије.
Протест је седми пут у Београду одржан прошле суботе. Учесници су после окупљања испред Дома Народне скупштине и шетње Улицом Кнеза Милоша, блокирали ауто-пут код Мостарске петље и Аутокоманде. Протести су истог дана одржани у још три града – Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Коментари