Вучић о демографији у Будимпешти: На друштвеним мрежама више лајкова за слику пса него детета
Председник Србије Александар Вучић поручио је да је питање демографије питање опстанка Србије и других земаља и додао да Србија јача мере за подстицање рађања. Актуелну ситуацију илустровао је примером са друштвених мрежа, где би, како каже, више "лајкова" добила слика лепог пса, него детета.
Александар Вучић је, на Четвртом демографском самиту у Будимпешти, поручио да ће питање демографије ускоро постати најважније политичко питање у региону.
Председник Србије је поручио да је по овом питању Србија, на основу примера Мађарске, увела велики број мера,а од прошлог учешћа на Самиту у Будимпешти, и да се већ виде неки резултати.
Како је рекао, нада се већим резултатима, али то није нешто што се види из дана у дан.
Према његовим речима, у случају Србије, али и многих држава региона, демографско питање, питање наталитета је питање опстанка.
У свом обраћању председник се осврнуо и на односе Мађарске и Србије, нагласивши да је уложена огромна енергија у успостављање добрих односа.
"Премијер Виктор Орбан је био довољно храбар да изгради одличне везе са Србима. Није имао лак задатак, јер обојица знамо да смо имали проблема и јасно нам је какве су дилеме имали Мађари. Веома сам свестан тешке прошлости које су две државе имале", објаснио је Вучић.
Поручио је да је Орбан био храбар и знао да треба нешто да уради да се наше везе побољшају.
Вучић је указао да пре 10 до 15 година, када је Мађарска играла у фудбалу или ватрполу неку утакмицу, у Србији су навијали увек за противника, а данас се то променило и небитно с ким игра Мађарска, Срби навијају за њих, изузев ако играју са Србијом.
Према његовим речима 90 одсто грађана Србије тако размишља, додајући да је то најбољи пример за добре односе и како је могуће променити став људи, односно однос две нације и две земље.
Наставља се подршка рађању
Додао је да су планови Србије непромењени, те да ће се наставити са пружањем подршке рађању деце.
Илуструјући актуелну ситуацију у којој се сви налазимо, Вучић је навео да, ако се погледају друштвене мреже, више би "лајкова" добила слика једног лепог пса, него детета.
"Ја говорим нешто што је малтене забрањено, али само тестирајте то што кажем. Данас је некултурно говорити о својој деци, породици, породичним вредностима, јер онда вређамо оне друге, али је врло културно да говоримо о томе како смо фризирали кућног љубимца. Ово није вицкасто, мени је жао што идемо у том правцу", рекао је Вучић.
Како је приметио, суочавамо се са нечим што је у сталној супротности, са либералним политичким марксизмом који нас константно приморава да слушамо нове теорије које ће мењати наше животе, али тако да их изгубимо.
"Пре 10 година, владавина права било је једино питање којим смо се бавили. Настала је логика, која је коришћена против оних који су били непослушни, а онда се појавило питање климатских, еколошких промена. Нормално је да САД и Кина разговарају о тим питањима, али колико је то занимљиво за Мађарску и Србију? Да ли је то најважније питање? Важније од наталитета, демографских питања, будућности наше деце?", рекао је Вучић.
Потребна платформа за преживљавање држава
Упитао је да ли постоји ишта важније од деце и истакао да треба створити платформу која ће обезбедити и опстанак и преживљвање држава.
Указао је да је пре 20 година Европа имала 20 одсто удела у светском економском расту, а данас је то 10 одсто, док ће, каже, за пет година бити седам одсто.
"Ако говоримо о демографским параметрима, за 30 година Нигерија, једна афричка држава, имаће више становника него цела ЕУ, или више житеља него САД", приметио је Вучић и додао да ће они само тиме стећи предност коју нећемо моћи да сустигнемо.
Зато би, каже, морали да вучемо потезе и да се окренемо ка будућности, која ће одржати наше нације живим.
Вучић је додао и да је у Мађарску дошао да чује и научи још нешто ново, што би било корисно.
На Самиту поред председника Србије учествују и некадашњи потпредседник Сједињених Америчких Држава Мајк Пенс, премијер Словеније Јанез Јанша и премијер Пољске Матеуш Моравјецки.
Коментари