Читај ми!

Лакши пут до замене оштећене робе, да ли је одзвонило насртљивим трговцима

У Скупштини Србије у току је расправа о Закону о заштити потрошача. Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић објашњава на који начин је предвиђено да се ван суда договарају трговац и оштећени потрошач, колике казне прете трговцима за кршење закона, хоће ли пут за замену оштећене робе бити лакши.

Прошле године имали смо више од 22.000 потрошачких приговора, од тога су вансудки решена само два случаја. Једна од најзначајнијих новина која се намеће трговцима јесте да ће морати да учествују у вансудским споровима са купцима. 

Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић рекла је гостујући у Дневнику РТС-а да пракса вансудског поравнања трговаца и потрошача постоји у земљама ЕУ и да ће обавеза трговаца да учествују у том процесу побољшати статистику.

"Заштита потрошача је до сада била у већини случајева усклађена са директивама ЕУ, али сад идемо на потпуно усклађивање. Суштина је да се потрошачу пре него што уђе у судске трошкове кроз медијацију омогући да дође до споразумног поравнања са трговцем", рекла је Матићева.

Према њеним речима, постоји законска обавеза трговца да учествује у вансудском поравнању, а ако то не жели, казна је 50.000 за правно лице, за одговорно лице у правном лицу 8.000 динара, а за предузетнике 30.000 динара.

Напомиње да су казне у судској пракси од 300.000 до чак два милиона динара. 

"Оно што ће свакако натерати трговце да учествују у вансудском поравнању су законска обавеза и казне", нагласила је и додала да посао медијатора неће бити да натера трговца већ да посредује између трговца и потрошача, а натераће га прекршајни налог и казна која мора да се плати.

Матићева је прецизирала да Закон ступа на снагу три месеца по објављивању у Службеном гласнику и у периоду од годину дана успоставиће се механизам вансудског поравнања и механизам наплате.

Сваки пети приговор односи се на куповину обуће. Рекламације су углавном одбијане. 

"Овај закон је настао као последица аналализа ефеката закона из 2014. Имали смо огроман број притужби, мало решених спорова. Многе притужбе трговци одбијају као неосноване. То више неће бити могуће, јер ће трговац морати да докаже да је обућа, односно роба неадекватно коришћена", истакла је министарка Матић.

Зашто све трговци одбијају рекламацију 

Често се дешавало да трговци одбијају рекламацију јер производ нема оригиналну амбалажу, што је такође, како каже, овим законом регулисано.

Велика новина је забрана позивања телефоном, оглашавања факсом или електронском поштом од стране трговаца који нуде робу.

Министарка је објаснила да ће се успоставити регистар "Не зови" и сви потрошачи који не желе, моћи ће да дају својим оператерима податке и да кажу да не желе такве позиве, међутим, потребно је да грађани, ако су трговцима већ дали сагласност за позиве, и њима пријаве да више не желе да их позивају.

Напомиње да су овим законом обухваћене и декларације које морају бити доступне свим грађанима.

Када је реч о мајсторима, они ће прво морати да процене да ли ће поправка коштати више од 5.000 динара, и, ако је скупља, морају да направе предрачун.

Амбасадори држава ЕУ данас одлучују о томе хоће ли Србија и још пет земаља бити уклоњене са тзв. зелене листе епидемијски безбедних земаља. 

Министарка туризма каже да ћемо моћи да путујемо, под знацима навода нормално, у односу на ковид ситуацију. "Сви знамо да је нопходно или да сте вакцинисани или пи-си-ар негативни. Здравствена ситуација у Србији се алармантно погоршава и то ће сигурно утицати на одлуке које ће данас бити донешене", навела је Матићева.

Према њеним речима, Чешка је већ ставила Србију на црвену листу и они сада захтевају за невакцинисане грађане Србије, поред пи-си-ар теста и карантин.

"Много је значило да смо били на зеленој листи за путовања за наше грађане, чињеница да ћемо вероватно да се вратимо на црвену листу ће отежати путовања, вакцине које признају у ЕУ биће прихваћене, за остале ће бити потребни пи-си-ар тестови, можда ће неке земље захтевати и карантин, све зависи од државе до државе", нагласила је министарка и апеловала на грађане да пре путовања у одређену земљу провере који су услови за улазак јер се они мењају из дана у дан.  

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње