Дан раније РТС имао увид у нацрт нове методологије проширења ЕУ – шта чека Србију

Нова методологија проширења ЕУ која ће сутра бити представљена у Бриселу предвиђа снажније финансијске и политичке подстицаје за земље Западног Балкана већ у фази приступања, али и могућност да преговори буду заустављени ако кандидати назадују у испуњавању критеријума.

У нацрту овог документа у који је увид имао РТС предлаже се да преговарачка поглавља буду организована у шест тематских целина које би могла да се отварају групно и истовремено. Нова методологија може да се примени и на Србију без мењања постојећег преговарачког оквира, наводи Европска комисија.

38364650
38364650 Припремио Душан Гајић

Европски комесар за проширење Оливер Вархељи представиће сутра предлог нове методологије политике проширења који би требало да укаже на излаз из кризе у којој се политика проширења налази и омогући консензус за отварање преговора са Северном Македонијом и Албанијом у првој половини ове године.

Нацрт предлога у који је РТС имао увид, заснован је на четири главна принципа: кредибилитет, предвидивост, динамичнији приступ и снажније политичко управљање процесом.

"Политика проширења мора да буде предвидљивија и веродостојнија – заснована на објективним критеријумима, ригорозном позитивном и негативном условљавању и реверзибилности, као и да буде динамичнија и снажније политички вођена", наводи се у нацрту документа.

Предложене промене могу бити спроведене и у оквиру постојећих преговарачких оквира (са Србијом и Црном Гором) што би осигурало једнака и фер правила за све у региону, наводи Европска комисија у предлогу и наглашава да "преговарачки оквири за Србију и Црну Гору неће бити мењани већ ће предложене мере бити примењене унутар постојећих оквира уз сагласност и у договору са ове две земље".

Неопходно јачање кредибилитета

Лидери Западног Балкана морају уверљивије да испуне обавезе у области владавине права, економији, функционисању демократских институција и у другим областима.

Са друге стране, ЕУ такође треба да испуни свој део обавеза: када земље кандидати испуне тражене критеријуме, земље чланице треба да одобре следећи корак у процесу, наводи се у предлогу који ће званично бити објављен у седишту Европске комисије.

Комисија такође најављује да ће мапе пута за владавину права бити успостављане, слично ранијим акционим плановима, као и мапа пута за функционисање демократских институција.

Нацрт методологије предлаже редовне самите на врху ЕУ - Западни Балкан и интензивније контакте на министарском нивоу.

Посебне међувладине конференције за сваку земљу кандидата требало би да буду организоване после годишњих извештаја Европске комисије, како би се размотрио напредак и планови за наредни период.

38363715 Нова методологија ЕУ – подстицаји у приступној фази и преговори у тематским целинама Нова методологија ЕУ – подстицаји у приступној фази и преговори у тематским целинама

"Време је да политичка природа процеса буде стављена у центар пажње како би се осигурало снажније ангажовање земаља чланица, укључујући и највиши политички ниво."

Европска комисија предлаже груписање преговарачкх поглавља у шест тематских целина (кластера).

"Преговори ће бити отварани за сваки кластер као целину, уместо по појединачним поглављима. Када су утврђена мерила за отварање испуњена, кластери ће бити отварани без даљих условљавања, а биће утврђена мерила за затварање. Преговори могу на овај начин да буду организовани и са Србијом и Црном Гором, уз поштовање постојећих преговарачких оквира".

Предвидљивост: позитивно и негативно условљавање

"Потребно је да политика условљавања буде јаснија него до сада и да земље Западног Балкана имају јасну слику шта ЕУ очекује у различитим фазама процеса, стога ће Европска комисија прецизније дефинисати услове потребне за напредак", стоји у предлогу.

Ако земље добро напредују, то треба да води "ближој интеграцији" са ЕУ и постепеном укључивању у појединачне политике ЕУ, програме и тржиште, наводи Европска комисија и уједно предлаже већу финансијску помоћ и улагања, кроз снажење и унапређење ИПА претприступних фондова.

Као што напредак захтева снажније подстицаје од ЕУ, у случају озбиљног и дуготрајног назадовања, потребне су одлучније мере које би санкционисале такву ситуацију, оцењује Европска комисија.

У том случају, Комисија може да предложи заустављање или суспендовање преговора, на сопствену иницијативу или на предлог земаља чланица.

"Преговори могу бити заустављени само у неким областима или, у најгорим случајевима заустављени у потпуности, док износи финансијске помоћи могу бити смањени, као и друге стечене предности", наводи се у предлогу за нову методологију проширења коју ће представити европски комесар Оливер Вархељи.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
(среда, 05.феб.2020 11:15)
milan

Podela sveta

Svet će se deliti na Englesko-Američku interesnu
zajednicu, Kinesko-Azijsku zajednicu te Rusko
Europsku Azijsku zajednicu. Europska Unija nema
niti teoretskih mogućnosti da bi igrala neku vidnu
ulogu,osim dejstva da će se njene pojedine država
u vrlo kratkom vremenu opredeliti za neku od tih
političkih, ekonomskih in kulturnih zajednica.

Za Srbiju je zanimljivo da bi je voleli videti tako
u Američko-Engleskoj zajednici, kao i u Rusko
Europsko Azijskoj zajednici.

Islamske države će stvoriti neku svoju zajednicu, kojoj
nikada neće biti dozvoljeno da bi proizvodila atomsko
oružje.

I samom mi je žao zbog raspada Europske Unije, kao što
mi je bilo žao i zbog raspada Jugoslavije. Na žalost, ako
nešto mora da se dogodi, po Merfijevim zakonima će se
to onda i dogoditi.

Srbija je u vrlo, vrlo... povoljnoj poziciji. Faktički u najboljoj.



(среда, 05.феб.2020 09:52)
DAN

kako

kako mislite da se poredimo sa tim zemljama. Pa tek one imaju standard znatno veći od Srbije, gore nego sa nemačkom i Francuskom ! To su uređene države koje samo nisu u EU ali su, izuzev UK, u šengenu !

(среда, 05.феб.2020 09:47)
anonymous

Koristiti sto se moze za zdravstvo i poljoprivredu

a onda jednog lepog dana, moze i to da se desi, u ovoj fazi iza brexita moguca su iznenadjenja zato vazno biti hladan i motriti zbivanja.

(среда, 05.феб.2020 07:15)
anonymous

Birokratija

Ako je i njima jasno to što su napisali...

(среда, 05.феб.2020 03:38)
anonymous

evropa

Ja ne vidim problem sad biti u grupi sa Britanijom, Islandom, Norveskom...

(среда, 05.феб.2020 03:14)
anonymous

Referendum .

Pitajte narod šta želi a ne ovako....Srbi imaju Jadarit u vrednosti mnogo većoj od onoga šta EU nudi za gubitak suvereniteta...jedan Nemac,Francuz ili Italijan neće nikada biti isti sa Bugarom ili Romunem ili Hrvatom....ko to tako želi da nas gurne u društvo gde će nas žaliti i iza ledja nam se smejati???

(уторак, 04.феб.2020 22:09)
anonymous

Šta reći

Ovo je metodologija za ulazak u uniju po njihovom misljenju gradjana ne drugog nego treceg reda. Ili metod za neulazak.

(уторак, 04.феб.2020 21:51)
anonymous

najbolje za srbiju

da ne ulazi u uniju jer bi to bila fatalna greska koja se ne moze ispraviti da udjemo izgubili bi sve ulaskom

(уторак, 04.феб.2020 21:04)
anonymous

Sramno

Ovo predstavlja svojevrsan bezobrazluk EU.  

(уторак, 04.феб.2020 20:50)
vito

ucenjivanje

sad vidim zasto je Velika Britanija napustila ovo

Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом