Чепурин за РТС: Став Русије о Косову веома јасан, против вештачких рокова

Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин рекао је за РТС да је политичка сарадња две земље на високом нивоу без преседана. Залажемо се за то да се косовски проблем реши политичким путем у оквиру дијалога Београда и Приштине, истакао је Чепурин.

О сусрету председника Русије Владимира Путина и Хашима Тачија у Паризу, ставу Москве о дијалогу Београда и Приштине и предстојећој посети Путина Србији, за РТС је говорио руски амбасадор Александар Чепурин.

Можете ли детаљније да нам кажете како је у Паризу дошло до сусрета Паутина и Тачија?

Знате, на таквим церемонијама има на десетине, стотине кратких контаката. Путин је учтив човек. Поздравља стотине људи које сусреће, размењује са њима неколико речи.

Друго, Путин је био тамо у својству госта. Ми знамо да су Србија, Русија и Француска биле кључне земље у Првом светском рату. Али, та церемонија је била у организацији Француза, а они су позвали оне за које су сматрали да их је неопходно позвати, укључујући и представника непризнате државе Косово. Ту се крије проблем. Обично се мисли да ће се гости понашати културно, тихо и скромно. Али видимо да неки гости то не раде.

Видели смо исту ситуацију и у Њујорку, где су у ходницима УН хватали све људе који су пролазили, покушавајући да са њима почну разговор. Тако је, сетите се, дошло до једног кратког сусрета са Аном Брнабић. Да ли је то било договорено? Да ли је то била специјална операција? Или чиста случајност? Дакле, као што је Ана Брнабић била ухваћена у ходнику у Њујорку, исто то се десило и у Француској.

И проблем је у томе што се представници непризнатих држава позивају на такве догађаје где учествују високи гости. Питање је како се они понашају на тим манифестацијама. Неко их при томе зове из одређених разлога. Али, њихово понашање ствара понекад озбиљне проблеме.

Знате ли о чему су тачно разговарали и колико је трајао разговор?

На ово питање је скоро одговорио Дмитриј Песков. Рећи ћу Вам да ја сваког месеца идем у друге градове. И обично тамо долази до сусрета са десетинама, стотинама људи. И скоро са свима расправља се о нечему, праве се слике. Можеш и да не познајеш те људе, али љубазност диктира да кад те човек моли да са њим размениш пар речи, да то не одбијаш. Мислим да је био исти случај. Озбиљна, суштинска питања се никад не разматрају приликом таквих контаката. 

Председник Србије је рекао да је му било тешко да присуствује тој церемонији у тим околностима и са тим распоредом седења. Како сте се Ви осећали као руски амбасадор у Србији гледајући како Тачи на тако важној церемонији седи одмах иза Путина?

Ја мислим да је то свакако било сасвим неправедно и погрешно. То је питање за организаторе.

Ви кажете, а то каже и председник Србије да тај сусрет ни на који начин не може да утиче на односе две земље и на став Русије према Космету.

Да. Знате, има много измишљотина. Кад проради машта, често се од муве прави слон. Видим да има неких коментара и тумачења које паметан човек тешко да може да схвати, а камоли да поверује да се то заиста десило. Наиме, Тачи је тумачио неке ствари. Не знам, колико је то пристојно за телевизију. Сећам се једног старог руског вица. Долази човек код лекара па му каже да има проблеме са потенцијом. Доктор га пита "Колико имате година?", он каже: "Седамдесет пет". Доктор му узвраћа: "Па шта Ви онда желите?". Човек одговара: "Ој комшија има 85 година, а каже да је њему потенција одлична", а паметан доктор му рече: "Па и Ви то кажите". Тако да то је мање-више иста прича.

Председник Русије долази у Србију у јануару, можете ли да нам откријете датум његовом доласка, будући да је председниик Србије рекао да је добио тачан датум?

Тачан датум још није објављен званично из различитих разлога, али то ће бити средином јануара. Хтео бих да истакнем да ће то бити трећи сусрет наших председника у последњих 10 месеци. Рекао бих да је сада политичка сарадња на високом нивоу без преседана.

Када је реч о Косову, став Русије је веома јасан. Био је потврђен више пута, али увек неко покушава да у то посумња. Дакле, став Русије се никако није променио и своди се на следеће: залажемо се за то, да се проблем реши политичким путем у оквиру дијалога Београда и Приштине. То је прва ствар.

Друго, сваки дијалог има свој правни основ. Овде не постоји други правни основ осим Резолуције 1244 Савета безбедности УН. То је једини правни оквир.

Трећа ствар, имамо разумевања за став Србије. Рецимо, у оквиру Бриселског процеса, а прошло је већ шест година, Србија је испунила све обавезе које је преузела. Проблем је у томе да Приштина није испунила ниједну кључну обавезу попут формирања ЗСО. Видели смо и покушаје стварања Војске Косова, упаде са оружјем на север Космета.

Специјални суд још увек није почео да ради. Дакле, није могуће водити преговоре ако једна страна не испуњава своје обавезе. И одговорност за то сноси, свакако, Приштина, али и медијатори, који морају бити одговорни за испуњавање оних обавеза које су преузеле стране дијалога. Залажемо се за то да се договор између Београда и Приштине постигне, о томе је говорио и Песков, подржавамо такву опцију. Не вреди да се намећу вештачки рокови завршетка дијалога. Решавање косовског проблема је могуће искључиво под условом да то прихватају Србија и Срби. Важно је да ово буде компромис, а не решење које је наметнуто споља. Наш став је био такав и раније, остаје такав сада и биће такав и у будућности.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње