Бећковић за РТС: Не чуди ме забрана

Књижевник Матија Бећковић прокоментарисао је за РТС решење црногорске полиције којим му је забрањен улазак у Црну Гору, рекавши да му "врло импонује да једној чланици НАТО пакта може безбедност да угрози један песник".

Матија Бећковић је у интервјуу за РТС рекао да не зна да ли се решење црногорске полиције "односи на мене живог или мртвог" пошто је, каже, намеравао да, када умре, живи у Црној Гори.

"То ми врло импонује да једној чланици НАТО пакта може безбедност да угрози један песник", истиче Матија Бећковић. 

Наводи да га не чуди што су њему забранили улазак у Црну Гору, али га, каже, чуди што је забрањено и појединим историчарима јер "то није било ни у прошлим временима, док је у средњем веку било случајева да песницима забрањују и изгоне их из своје отаџбине".

"Чуо сам да су господину Антићу забранили доживотно, али чудим се да нису мени, јер та забрана не би дуго трајала", додао је Бећковић.

На питање да ли ће 1. децембра ићи у Црну Гору где је позван да присуствује обележавању стогодишњице од завршетка Првог светског рата и присаједињења Црне Горе Краљевини Србији, Бећковић каже да то више не зависи од њега.

"Мене није тамо звала црногорска држава, него једна организација Национални савет Црне Горе и Митрополија црногорска, тако да сам ја веровао да је држави довољно што она то не обележава, али да неће забрањивати појединцима и организацијама", рекао је Бећковић.

Одговарајући на питање да ли ће се код неког распитати око одлуке Црне Горе, јер је само преко новинских агенција чуо вест о забрани, Бећковић каже да неће.

"Моју Црну Гору мени не може нико отети и она је више на оном него на овом свету", истакао је Бећковић.

Црногорски лист Дан наводи да је из Граничне полиције саопштено да је прелазак државне границе ускраћен књижевнику Матији Бећковићу, историчарима Чедомиру Антићу и Александру Раковићу, као и српском политичару и правнику Дејану Мировићу.

Важно је да млади знају за Албанску голготу 

Говорећи о обележавању стогодишњице Првог светског рата у Србији, Бећковић каже да је то стогодишњица Првог светског рата, као и да њу обележава читав свет, а поготову савезници који су учествовали у том рату.

"Србија није само учествовала, него се прославила. Тако да, сада ће бити велика парада у Паризу, а у том истом граду је велико српско војничко гробље, оних Срба који су прешли Албанију и стигли у Француску и тамо умирали. Недалеко од Јелисејских поља и Тријумфалне капије, где ће бити та велика парада, је споменик нашим краљевима Петру и Александру, који је већи него овај кнезу Михаилу на Тргу Републике", рекао је Бећковић.

Нагласио је да ће свако ко види тај споменик и зна то гробље знати зашто смо ми на тој свечаној трибини.

Најмлађима је поручио да је довољно да знају за Албанску голготу и за тај највећи подвиг Србије у историји.

"Да је у том рату погинуо сваки трећи мушкарац и да не можемо ни да проценимо колико је у тој крви пропало заувек дарова, маште, мозгова, талената, генија и да су свуда куда је та војска прошла наша гробља – од Зејтинлика, преко Бизерте до Париза", додао је Бећковић.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом