Дачић: Питање Косова није решена ствар
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић каже да је компромис неоходан, како би дошло до трајног решања у процесу нормализације односа Београда и Приштине.
"Уколико не дође до трајног решења, изгубиће сви. Препрека за трајно решење јесте став Приштине која не жели компромис", поручио је Дачић.
Министар Ивица Дачић, који се налази у делегацији Београда на састанку у Бриселу, оцењује да се воде тешки разговори и да су позиције и даље значајно удаљене.
Нагласио је да обе делегације разумеју важност наставка дијалога, као и да очекује да и Приштина схвати да је неопходно да се хладне главе размишља о проналажењу трајног решања, које би помогло постизању помирења, регионалног мира и стабилности, економског развоја и напретка у процесу евроинтеграција.
"Србија остаје при ставу који је заступала од почетка, а то је да желимо наставак дијалога, трајно решење које је засновано на компромису. Начин доласка до компромиса је свакако тежи када нека страна ултимативно инсистира на својим ставовима. Очекујемо да приштинска страна разуме да питање Косова није решена ствар", оценио је Дачић.
Указао је да су се промениле међународне околности и схватање косовског проблема широм света.
Дачић је оценио да Приштина поступа лоше, јер не ствара припрему за компромис и поручује до ког дамтума ће се разговарати, као што је то Тачи раније данас урадио, "прогнозирајући" да ће договор бити готов до краја марта идуће године.
"Уколико желимо компромис, ми смо спремни. Уколико неко инсистира да Србија прихвати једнострано проглашену независност Косова, онда не треба ни да губимо време око свега тога",поручио је Дачић.
Према његовим речима, решење мора да буде прихваљиво за све у дијалогу и оно не може да се заснива на признању Косова од стране Србије.
"Шта ће вам онда Србија, ако сте све решили? Само не знам где ће се Приштина онда учланити, у коју међународну организацију, када више нема довољно гласова и како ће да напредује у ЕУ инетграцијма када пет чланица ЕУ не признају Косово", каже Дачић.
Поновио је да се Београд у Бриселу залаже првенствено за националне интересе земље и да при томе неће пристати ни на какав ултиматум.
"Ми нисмо у позицији да имамо све, па ћемо нешто да изгубимо. Ми смо у позицији да немамо ништа и да гледамо да ли ћемо нешто успети да спасимо и постигнемо бољи резултат. Оно што Србија неће урадити, јесте да неће пристати на било какав ултиматум", каже Дачић.
Он је подсетио да су неке од странака, које данас говоре да владајућа већина не води рачуна о националним интересима, биле на власти када је Приштина прогласила независност и да је реакција била паљење амбасада и несврсисодно и штетно по земљу тражење саветодавног мишљења Међународног суда правде.
"Реч је о фолирантима и политикантима који не виде шта је овде наш државни интерес", каже Дачић.
Ивица Дачић је поручио и да је задовољан активностима на повлачењу међународних признања Косова и да ће са њима и наставити
На супротне тврдње министра спољних послова Косова Беџета Пацолија и америчког конгресмена Енгела, Дачић одговара да је важно знати чињенице.
"Што су се толико уплашили ако имају толико велики број земаља које их признају? Ево, дајте ми тај списак, и заокружићу које све земље нису признале независност Косова. Ја вам обећавам и гарантујем да ће без компромиса бити штете за Косово, јер ће бити све мање земаља које признају Косово", каже Дачић.
Рекао је да је могуће да се Вучић и Тачи састану и без Могерини, у неком тренутку, а најавио је да ће се након састанка у Бриселу медијима обрати председник Александар Вучић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар