Вучић: До краја јуна "нови тип дијалога"
Србија је спремна на договор с Приштином, очекујемо наставак дијалога до краја јуна, наводи председник Александар Вучић. Напади на Србе на Косову и Метохији су, каже, осмишљени, испланирани и намерни. Истиче да му је ноћна мора питање – шта урадити ако Албанци уз нечију логистичку подршку крену да заузму север Косова и Метохије.
Председник Србије Александар Вучић очекује наставак дијалога или, како је рекао, новог типа дијалога, о нормализацији односа са Приштином до краја јуна, али свакако не 27. и 28. јуна, јер је у та два дана планирана промоција војника у Крагујевцу и отварање Народног музеја Србије у Београду.
"То ми је важније од свега другог, тако да свакако нећу бити у Бриселу у та два дана. Зато нека они одлуче који ће то датум бити, а ја сам спреман да разговарам, уз пре свега тражење поштовања Бриселског споразума, с тим да и друга страна испуни своје обавезе", рекао је Александар Вучић новинарима.
На питање да ли постоји "амерички папир", Вучић је рекао да је боље да новинари о томе размисле сами.
"Ја боље да не одговарам. Мислим да сви знају шта је тачан одговор, без обзира на то шта ко говори. Да ли су било чије идеје на било који начин исказане за Србију. Нису", рекао је председник Србије након церемоније уручења уговора о запослењу 100 најбољих дипломаца свих медицинских факултета у Србији.
Истакао је да му је ноћна мора питање шта делати ако Албанци крену на север Косова уз логистичку подршку "зна се већ кога".
"Ако реагујемо, гасимо или угрожавамо будућност деце. И шта је најбољи избор за Србију? Најлакше ми је да данас опсујем све њих и кажем им шта мислим о њима. Али мој посао је да бринем о земљи, сачувам народ на својим огњиштима, а не да то изгубим. Не смемо дозволити да се створи ни лажни повод за напад", рекао је председник Србије.
Кључно је, према Вучићу, да је нама у интересу да се питање Косова мирно реши.
"Нема тога који може да нам гарантује да неће покушати да насилно заузму север Косова. Моје питање је – шта ћемо да радимо? Чиме ћемо да се бранимо? Ја хоћу да народ то зна. Шта мислите што су после онога са Марком Ђурићем одржали 12 вежби са косовским снагама безбедности. Шта мислите зашто?", запитао је Вучић истичући да се није уплашио, али...
Додаје да је знао да Приштина неће да испуњава Бриселски споразум.
"Да ли верујете да у наредих пет година Албанци неће покушати да заузму север? Знао сам да неће испуњавати Бриселски споразум.... Да има гаранције – нема проблема, нека траје колико хоће. Али, онда ништа од европске перспективе. Али, уколико они то прекину и доведу нас пред свршен чин, питам се која је добра одлука..", рекао је председник Србије.
Упитан шта ће Србија учинити уколико се наставе напади на Србе на КиМ, као што је то случај последњих дана, Вучић је, опширно подсећајући шта се у јужној српској покрајини дешавало од 2001. и 2002, истакао да је одговор кратак и јасан, али да ће он о томе говорити опширно.
"Ви данас на Косову и Метохији видите координисане, осмишљене испланиране и намерне нападе на српски живаљ на КиМ. То нису случајни напади, то нису инциденти. То да да нису етнички мотивисани, а нападнате свештеника у одори и његову малу децу, на то не можете да се не насмејете цинично или било шта друго... Можете да кажете само жао ми је ово ужас", рекао је председник Србије.
Питање Косова је најтеже питање
Питање Косова је најтеже питање и најодговорније питање, које осликава све наше, али и његове бриге, додао је Вучић.
"Године 2001, 2002, у екстази отварања према свету где је било много добрих ствари, понеке и лоше, живели смо у уверењу како је Запад све што нам је радио, радио не против нас, него против Милошевића. Уверавали су нас да ће се прво решавати стандарди на Косову па онда статус. Онда смо после 2003. и убиства премијера Србије имали још веће нападе на Србе на Косову, учестале лакше нападе. Онда се догодио март 2004. погром на Косову, паљење, рушење и протеривање Срба с Косова", објаснио је председник Србије.
Према његовој оцени, то је био начин да се са стандарда пређе на статус.
"Свима је постало јасно да Албанци ни у наредних 50 година неће испунити стандарде. То су до сада показали више пута, као и то да раде под директном капом једне или више западних сила. Они су тада показали – ево шта може да се деси ако нам не дате оно што хоћемо. Све је то увод у самопрокламовану независности 2008. и ужасно нереаговање тадашње власти и ужас нереакције међународне заједнице", истакао је Вучић.
Објаснио је да је све то испричао како би грађани Србије схватили да се слично дешава и данас, када је све већи број појединачних инцидената на Косову у којима се нападају Срби.
"То су искоординисани и испланирани напади на Србе. То није случајно, уопште. Не можете рећи да није етнички мотивисан напад ако нападнете свештеника и децу", рекао је председник Србије.
Додаје да је на то Европа ћутала.
"На све то, Европа је ћутала. Да будем фер, одлично је реаговао амерички представник на Косову који је те нападе назвао правим именом", истиче Вучић.
Албанци живе у свом филму
Указао је да је из изјаве Рамуша Харадинаја да ће они сачекати Србе да признају Косово, а онда прихватити помирење са њима, могло да се види да Албанци живе у свом филму у којем су само они жртве.
"Ја никада нећу рећи да су Срби само жртве. Код Албанаца нема реалног сагледавања садашњости, а још мање реалног и рационалног сагледавања будућности. Зато не треба да се чудимо шта се дешава", рекао је председник Србије.
Наводи да је задовољан што су, на пример, учесници фестивала "Мирдита-добар дан" могли да дођу у Београд, и "кесе ђубрета" да поспу по његовој глави и земљи, што, сматра, говори о њиховом васпитању, али и нашој слободи и демократичности, јер ми рачунамо на већу снагу наших аргумената.
На питање да ли ће бити означени они који треба да одговарају због предаје Косова, Вучић је истакао да је за њега била страшна наша неодговорност од 2006. до 2011, али да није била много мања ни 1999.
"Посао нас политичара није само да водимо патриотску политику, већ да израчунате ствари, да водите одговорно земљу, не додворавате се народу. Није одговорно да водите земљу у сукоб против 1.000 авиона, а да имате пар који су слепи и без муниције", приметио је председник Србије и додао да смо "наш посао лоше обављали и после Другог светског рата, али и после Првог светског рата".
Истакао је да смо неке делове јужне Србије добили после Берлинског конгреса, и да смо имали убијане српске конзуле у Приштини крајем 19. века.
У вези са тим је рекао да треба имати у виду да Косово није увек било наше, и да они који тако тврде треба да прочитају те књиге.
"Увек је постојала борба око Косова. О начину на који је убијен наш конзул у Приштини написано је неколико књига. Много, много смо грешили, али не треба заборавити да се крајем 17. века велики део становништва иселио са КиМ, јер су наши људи били под сталним ударима Арбанаса", указао је Вучић.
Поручио је да не треба да се жалимо и кукамо, јер нисмо увек били свеци, и у историји су се дешавале многе ствари.
Навео је да некада у Војводини нисмо имали ништа, а данас је то доминантно српска, иако мултиетничка територија.
"У политици скупо плаћате грешке. Немамо светлих тренутака по питању КИМ. Зато сам поносан што смо се паметно и одговорно понашали протеклих пет година, а да ли ћемо успети да извучемо највећу корист по наше становништво остаје да се види", закључио је председник Србије.
Србија најатрактивнија за улагање, али – увозићемо раднике
Вучић је рекао да ће Србија за годину дана бити апсолутно најатрактивнија земља у региону за улагање и да ће у годинама које долазе мораћати да увози раднике.
Истакао је да су млади суштина напретка економије, да држава улаже у њихово образовање како би остали у земљи али да и за две три године нећемо имати кога да запошљавамо.
"Мораћемо да увозимо радну снагу. Моје питање је – одакле ћемо да увозимо...? Мораћемо да увозимо из региона, нема одакле. Да ли ће код нас да долазе људи из Молдавије", упитао је председник Србије и навео да подаци за први квартал показују да је незапосленост у Србији пала на 11,5 одсто.
"За годину дана бићемо апсолутно најатрактивнији у региону не рачунајући чланице ЕУ..., чак и у примањима", поручио је Вучић.
Говорећи о броју запослених навео је и да је у Београду најнижа незапосленост у историји главног града, да је незапосленост пала на 81.000.
Каже да има 50.000 људи који се воде као незапослени, али не желе да прихвате одређене послове који се нуде, а да реално има још 30 до 35 хиљада људи који су незапослени у највећем граду у Србији.
Поручио је да није могуће потпуно спречити одлив младих.
"Да ли ћемо потпуно да спречимо одлив, то је не могуће, то су бајке ко то говори, то су процеси у свету, то су ствари које се не заустављају", рекао је Вучић.
Говорећи о улагању у здравство, наводи да се управо тај сектор највише инвестирало и да се у том сектору виде добри резултати.
"У здравство морамо највише да улажемо јер је то део стандарда живота људи, од начина како вас лекар прими, од начина на који вас третирају у болници, машине које имамо, све је то део стандарда, да не мора неко да путује у Истанбула на прегледе, на резонанце, скенере... све јер то питање стандарда живота", рекао је Вучић.
Наводи и да држава троши енормно велики новац "а нисам сасвим сигуран да је сав тај новац увек и најисправније употребљен".
"И не мислим да је за то крив један, два или три човека, то је систем који је стваран 70 и више година и који није лако у једној, или две, три године променити. Ми ћемо покушати, даћемо све од себе, да ли ћемо успети... биће потребно време", рекао је српски председник.
Зашто протестују, мало им пара...?
Наводи да га не интересују најаве протеста политичких странака, оних који су, каже, уништили земљу, а сада хоће нешто да протестују, јер им је мало пара.
Вучић је одговарајући на питања новинара у вези најаве протеста неких политичких организација рекао да такви треба да "гутају кнедле" од срамоте шта су овој земљи урадили.
Може, каже, да разуме протесте малинара, на пример, али нема разумевања за политичке протесте, јер их најављују људи који су "покрали много пара, живели као бубрег у лоју, људи који имају на десетине и стотине милиона евра".
Како је додао, једни имају 25 милиона евра, други добијају 200.000 од катарске амбасаде из Берлина или више од пет милиона од хонгонгшког енерегетског магната.
Међутим, приметио је, изгледа да паре недостају, па сада све ресурсе улажу у медије.
Наводи да нико не сме да објави било какву везу између Драгана Шолака и Драгана Ђиласа, људи који су варали целу земљу из Дајракт медије око њене продаје и сакривали преко осам оф-шор компанија.
Додаје да сада кажу да нема проблема да то продају партнерима из ККР, а уз то су дали НУНС-у бескаматну позајмицу, на шта каже - "толико о независности".
Разговарао је о томе са неким амбасадорима, указао на двоструке аршине и да би њега, да је он урадио нешто слично, обесили не на Теразијама, него у Бриселу или Вашингтону, а сада ћуте.
"Сада ти криминалци хоће да протестују. Мало им пара па им сад треба мало власти, како би били још богатији. Нека дођу да вичу, викаћу и ја са њима и нема проблема. Само немој да тражите од мене да те криминалце постављам за премијере или нешто слично", рекао је председник Србије.
Упитан да прокоментарише поруке опозиције, нарочито Вука Јеремића, новом градоначелнику "да се више бори против корупције", Вучић је рекао да није стигао да прати јучерашњу седницу, али да онда када дође до тога да они најокорелији говоре о борби против корупције остаје само да слегнете раменима и кажете "дошло је задње време".
"А видело се да нису нарочито стручни", рекао је председник Србије.
Додао је и да нови градоначелник мора да води жешћу борбу против корупције.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 33
Пошаљи коментар