Подршка Словачке у евроинтеграцијама

Mинистарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је после састанка са вршиоцем дужности шефа словачке дипломатије Иваном Корчоком у Београду да Србија има искрену подршку Словачке у евроинтеграцијама.

Потписани споразум о сарадњи, у којем се директно наводи да је Србија најозбиљнији кандидат у даљем проширењу Европске уније, сведочи о тој подршци, рекла је Јоксимовићева.

"На путу ка чланству у Европској унији неће бити пречица и неке ствари није могуће заобићи, укључујући нормализацију односа између Београда и Приштине", рекао је Корчок.

"У име Словачке желим да кажем да је на Србији да преговара са Косовом, као и да мора бити нађено решење које је прихватљиво за обе стране", поручио је Корчак.

Корчок је навео да Словачка сматра Србију веома блиским партнером на западном Балкану, као и да добру сарадњу на политичком нивоу треба пренети и на економију.

Оценио је да је његова посета Београду добра из два разлога наводећи да би 2018. могла да буде одлична година будући да је проширење поново фокус ЕУ.

"Неколико година смо се више бавили собом и унутрашњим изазовима, а сада имамо председавање Бугарске, очекује нас и самит земаља западног Балкана, тако да видим позитивну динамику", навео је Корчок.

Истакао је да Стратегија ЕУ за западни Балкан потврђује да су земље чланице посвећене проширењу и изразио уверење да ће свака земља наћи свој пут који ће је водити ближе и ближе ка ЕУ.

"Србија је на добром путу, слушао сам шта је Јадранка говорила и знам да напредујете, као и да знате шта још треба урадите. Није новост за вас када кажем да су 23 и 24 кључна поглавља, зато позивам владу и скупштину да заједно раде и да остварите што више резултата", поручио је словачки званичник.

Корчок је позвао све актере са српске политичке сцене да објашњење грађанима шта значи испуњавати услове и постати члан ЕУ јер је, каже, важно имати већинску подршку друштва око чланства у ЕУ.

"Чланство је комплексно питање, не ради се само о могућностима и предностима, већ и о великој одговорности. Али, са проактивном комуникацијом можете допрети до грађана и рећи им шта ЕУ сада ради на западном Балкан, као и да је ЕУ највећи инвеститор и најјаца трговински партнер", казао је в. д. министра.

Јоксимовић: Опипљивија перспектива интеграција 

Јадранка Јоксимовић је навела да након прошлонедељне посете Јункера и недавног објављивања Стратегије о проширењу ЕУ "опипљивија" перспектива и будућност европских интеграција и да у том контексту Србија веома цени "додатни моменат" подршке Словачке.

Истакла је да ће Србија у наредним годинама убрзати реформске процесе у бројним областима и да ће настојати да сва поглавља отвара и затвара.

Захвалила је Словачкој на конструктивном приступу подршке отварању свих поглавља за које је Србија технички спремна јер, каже, док отварамо што више поглавља Европска комисија, а пре свега грађани Србије, могу да мере степен остварених реформи.

"Волела бих да грађани разумеју да је отварање поглавља важно јер показује да смо достигли одређени стандард, али да је тек затварање поглавља завршетак процеса реформи у одређеној области", рекла је министарка.

Јоксимовић је указала да су поглавља 23 и 24 важна за процес ЕУ интерграција јер су услов за отварање свих других поглавља оцењујући да је у Србији присутна "погрешна реторика" када је реч о овим поглављима.

"Мислим да смо упали у замку да се говори како су најважније само реформе у овим поглављима као да до сада ништа није урађено на том пољу. А Србија је много урадила за своје грађане у погледу поглавља 23 и 24, иако има још много посла", нагласила је министарка.

Подсетила је да Србија, за разлику од других држава које преговарају о чланству у ЕУ, има посебан Акциони план у оквиру поглавља 23 за националне мањине у чијем су доношењу учествовали представници свих Савета националних мањина, а којим Србија, каже, показује да мултиетничност и мултикултуралност сматра предношћу, а не маном.

Јоксимовићева је назначила да поглавље 23 не односи само на уставне амандмане важне за реформу правосуђа као предуслова владавине права, већ и борбу против корупције, процесуирање ратних злочина, медијске слободе, људска и мањинска права.

Поглавље 24, према њеним речима, односи се на борбу против организованог криминала, миграције, борбу против тероризма.

Додала је да су у припреми закони о странцима, азилу и полицији, као и да се очекује доношење Медијске стратегије и Тужилачке стратегије.

Подсетила је да је јуче завршен последњи округли сто о уставним амандманима из области реформе правосуђа који ће бити послати Венецијанској комисији као најреферентнијој институцији у погледу реформи у овој области.

"Желела сам да у присуству министра Корцока нагласим колико је Србија посвећена успостављању владавине права што показује и долазак бројних инвеститора у Србију који су спремни да улажу у нашу земљу. Верујем да ће посвећеност наше земље бити препозната од цалница ЕУ и Европске комисије и да ћемо у наредним годинама показати да смо заслужили статус регионалног лидера процеса ЕУ интеграција", поручила је Јоксимовићева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 20. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње