уторак, 06.03.2018, 08:12 -> 09:19
Извор: РТС
Свилановић: Регионално економско подручје ће бити реализовано
Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић каже за РТС да ће регионално економско подручје бити у великој мери реализовано, као и да је то процес који ће трајати неколико година, али ће први резултати бити саопштени у Софији.
Горан Свилановић је, гостујући у Дневнику РТС-а, нагласио да је Савет за регионалну сарадњу аутор документа који су премијери усвојили у Трсту и да се најозбиљније стара да се што више договореног оствари.
"Ми уствари следимо идеју коју је председник Србије саопштио када је рекао да жели царинску унију. Ово није царинска унија, али је најближе што смо могли са свима да договоримо тој идеји – то је то заједничко тржиште или бар елементи заједничког тржишта", рекао је Свилановић.
Истакао је да ће бити у прилици да у петак у Бриселу саопшти докле смо стигли са тим процесом, али да ће конкретно све резултате саопштити у Софији.
Објаснио је да су четири конкретне ствари које треба урадити, а да је једна од њих укидање роминга.
"Четири министра су већ договорила, ми покушавамо да укључимо још два министра, друго да укључимо провајдере оне који губе или добијају паре, да укључимо регулаторна тела, то радимо и то ћемо постићи, не треба да имамо дилему", рекао је Свилановић.
Нагласио је да је друга тема хармонизација инвестиционих политика, као и да се на томе ради и да ће саопштити које су то политике које могу да се хармонизују, а треће је представити регион као заједничку инвестициону дестинацију.
"Стално то радимо, Марко Чадеж много ради на томе као председник Привредне коморе, дакле то је посао које се ради. Србија има озбиљан интерес да се то уради, због тога људи из наше владе о томе говоре, јер је у економским односима у региону вероватно најјачи партнер и има интереса да има што чистије путеве, дакле да нема тарифних баријера да имамо либерализацију трговине и услуга", истакао је Свилановић.
На питање може ли политика да се испречи, односно различито гледање на теме из прошлости, Свилановић каже да је политика врло озбиљна тема.
"Састанак какав је био пре неколико недеља у Загребу, овај који се сада догађа у Мостару то су ствари које скупљају људе и решавају те проблеме", напоменуо је Свилановић.
Говорећи о томе да ли је могуће да се спроведе мораторијум на теме из прошлости, Свилановић каже да је то "можда потребно због тога што некада не видите колико су вам важни економски интереси, зато што се стално враћате уназад".
"Неки политичари чак кажу па не можете водити земљу, водити народ напред, а стално гледати уназад. То је снажна порука и мислим да не важи за Србију, узгред речено. Отуда та идеја, ајде да станемо мало и да се концентришемо на оно што можемо данас да урадимо", нагласио је Свилановић.
"Можда око прошлости и нећемо успети да се договоримо, али да се разумемо доста је тешко да сви прихвате ту идеју и то је можда најсложенија ствар", сматра Свилановић.
Одговарајући на питање да ли земље региона треба заједно иду ка ЕУ или свака по заслугама, Свилановић сматра да треба свака земља по заслугама да се мери у том процесу.
"Потпуно је јасно да су у том порцесу водећи Србија и Црна Гора, за остале важи то по заслугама – могу да достигну, могу да престигну ако ураде читав низ ствари које ваља урадити у том процесу. Мислим да идеја о заједничком наступу је идеја која је геополитички разумљива и некако иза сцене се о томе разговара, али Србије и Црне Горе што се тиче мислим да оне у овом тренутку инсистирају да видимо ко је шта урадио и да тако идемо напред", објаснио је Свилановић.
"Границу је могуће договорити, ту немам никакву дилему"
Када је у питању решавање питања граница Србије и БиХ, Свилановић каже да је водио преговоре о томе и да је за решавање потребно да се усагласе сви актери у БиХ.
"Водио сам преговоре о граници са БиХ, то није тако компликована ствар уколико се сви актери у БиХ договоре. Мислим да је ту Србија флексибилна и да је спремна са неколико различитих конкретних предлога да помогне решавању", рекао је Свилановић.
Указао је да је у овом тренутку можда незгодна ситуација јер предстоје избори у БиХ.
"Избори као и код нас, када су избори ништа велико не можете да решите, тако да можда сачекамо да тај тренутак у БиХ прође. Границу је могуће договорити, ту немам никакву дилему", тврди Свилановић.
На питање очекује ли да се после десет година одрже избори и у Мостару, Свилановић истиче да му није пријатно да коментарише те теме које су националне и везане за БиХ.
"То је политички процес у једној земљи коју ја поштујем и волим и волео бих да дође до договора око одржавања избора. Ја знам која је позиција једног од народа, потребно је да се друга два народа сложе са тим", објаснио је Свилановић.
"Мислим да су сви у БиХ заинтерсовани, међународна заједница такође, да дође до тих избора, јер би то значило да смо на трагу неког договора и решавања унутрашњих односа у БиХ", закључио је генерални секретар Савета за регионалну сарадњу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар