четвртак, 01.03.2018, 16:25 -> 16:45
Извор: Танјуг
Усвојен закључак о основи за преговоре о граници са БиХ
Влада Србије усвојила је на седници Закључак о утврђивању основе за вођење преговора и закључивање споразума између Републике Србије и Босне и Херцеговине о граничним прелазима.
Циљ овог споразума је утврђивање новог правног оквира којим ће бити уређен режим рада граничних прелаза како би досадашњи привремени гранични прелази за погранични саобраћај постали редовни, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу с медијима.
Такође, нови споразум чије се усаглашавање очекује почетком априла, предвиђа отварање неких сезонских граничних прелазе за међународни саобраћај и граничног прелаза Љубовија - Братунац (Нови мост).
Закључивање споразума представља значајан корак у даљем унапређењу сарадње Србије и Босне и Херцеговине, истиче се у саопштењу.
На предлог Министарства за европске интеграције и министра Јадранке Јоксимовић, Влада Републике Србије је усвојила трећу ревидирану верзију Националног програма за усвајање правних тековина Европске уније (НПАА).
НПАА је најзначајнији и најсвеобухватнији документ у процесу европске интеграције Србије с обзиром на то да поред усклађивања комплетног домаћег законодавства са правом ЕУ предвиђа и обавезу јачања административних капацитета током приступних преговора са ЕУ као и дугорочно финансијско планирање и одговорно планирање буџета.
Према НПАА планирано је потпуно усклађивање законодавства са правом ЕУ до краја 2021.године након чега следи период праћења спровођења прописа до ступања у чланство, саопштило је Министарство за европске интеграције.
Циљ Владе је да Србија до краја 2021. у техничком смислу у потпуности буде спремна за чланство у ЕУ без обзира на датум формалног затварања приступних преговора и стицања пуноправног чланства.
Обавезе домаћих институција
Први пут НПАА предвиђа обавезу домаћих институција да јачају административне капацитете у области европске интеграције.
Имајући у виду динамику приступних преговора и све већи број отворених поглавља неопходно је обезбедити капацитете како за припрему и израду нових прописа тако и за њихову ефикасну примену.
Посебна пажња ће бити усмерена на јачање капацитета у области планирања предлога пројеката за финансирање из средстава претприступне помоћи ЕУ и билатералне развојне помоћи.
У сарадњи са министарством финансија израђено је финансијско упутство за праћење финансијских ефеката НПАА.
Институције државне управе сада су обавезне да одговорно и одрживо планирају буџетска средства за спровођење обавеза у процесу европске интеграције као стратешког приоритета Владе Србије. Планирање истовремено подразумева обавезу утврђивања приоритетних пројеката за финансирање из средстава међународне помоћи.
Министарство за европске интеграције је надлежно за праћење и извештавање о спровођењу НПАА и на свака три месеца о томе подноси извештаје Влади. Као и до сада, министарство ће своје обавезе извршавати редовно и на транспарентан начин.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар