Јункер: Важна је суштина, а не одређивање датума

Прдседник Европске комисије Жан Клод Јункер обишао је шест земаља Западног Балкана које имају перспективу прикључења Европској унији. Мени је важна суштина, а не одређивање датума. Термини ме интересују, али не тако да бих заборавио суштину преговора, рекао је Јункер.

Јункерова порука "квалитет испред брзине" не наилази свуда на одушевљење.

Дојче веле: Господине Јункер, у земљама Западног Балкана - Србији, Црној Гори, Македонији, Албанији, Босни и Херцеговини и на Косову - наде су велике. Те земље се надају да ће у догледно време приступити Европској унији. Када ће оне бити за то спремне? 

Жан-Клод Јункер: Рецимо у Македонији - БЈРМ (Бивша Југословенска Република Македонија), како се то каже бирократским жаргоном - приметио сам да Македонци остварују значајан напредак у правцу Европе. Али никоме нисам обећавао датум прикључења, па тако ни онима који још нису започели преговоре нисам спомињао никакав датум за почетак преговора.

Мени је важна суштина, а не одређивање датума. Термини ме интересују, али не тако да бих заборавио суштину преговора. То су у Македонији разумели, у Албанији мало мање, али Албанија није ни започела преговоре. У априлу ћемо изнети наше препоруке, али како ће оне изгледати, то тренутно не могу да предвидим, јер још мора да се оствари суштински напредак. То ћемо до априла морати да испитамо.

Управо у Албанији је веома велика подршка становништва приступању ЕУ. Да ли је тамо уопште још потребно да некога убеђујете?

Не морам да убеђујем Албанце да треба да се прикључе ЕУ, али у Албанији, као и другде, морам да скренем пажњу на то да услови за прикључењу морају бити испуњени. У те услове спада то да све државе на Западном Балкану морају да реше граничне спорове. Не можемо у ЕУ да увозимо граничне спорове. Морамо да донесемо стабилност у регион, али не желимо заузврат да добијемо нестабилност.

Шта желите да саопштите људима у региону, шта би требало да знају о ЕУ?

То је веома сложено питање, али једно ми је веома важно: желим јасно да ставим до знања да Европска унија није клуб економских сила које желе да се обогате. Наравно, циљ је да сви имају благостање, али мени је важно да у том драматично тешком европском региону јасно нагласим да је ЕУ и заједница вредности. Правна држава, људска права, слобода медија - то су теме које понекад морам мало боље да објасним.

А како људе у ЕУ желите да убедите да је проширење добра идеја?

Очигледно је да у ЕУ постоји замор од проширења. Потребно је објаснити да је Западни Балкан ту пред вратима. Путеви јесу кратки, али то је један дуг историјски пут који би требало да се пређе. Не тако давно на Западном Балкану се водио жесток рат и ако том региону сада ускратимо перспективу прикључења, онда то веома брзо може да се понови. Мало ко се тога сећа, али то је такорећи било јуче: дуге избегличке колоне, насиље, убијање, страдање деце, разарања. Био је то рат усред Европе. Не бих желео да се то понови. Ми "стари Европљани" морамо да знамо да одавде може да се пошаље порука мира, допринос европском смирењу. Али ако нисмо спремни нашим балканским партнерима да омогућимо приступ, све би опет могло да се погорша.

Једном сте рекли да би, онај ко сумња у Европу, требало да погледа војничка гробља. Да ли се та реченица односи и на овај регион?

Овде има много војничких гробаља, а то што смо ми у западној Европи доживели, овде је новијег датума. Та реченица која се односила на западну Европу, овде је драматично тачна. Знам да ће многи људи бити нестрпљиви, пре свега многи млади људи. Има много Албанаца, Македонаца, Срба који одлазе у друге европске земље, зато што више не виде перспективу. То исељавање интелигенције нити је у интересу тих земаља, нити у интересу ЕУ. Балкану је потребна снажна, европска перспектива, али нећу дозволити да будем преварен. Дакле: прво суштина, онда календар.

Имате ли осећај да Ваше поруке заиста допиру тамо где би требало?

Кандидатима за чланство не преостаје ништа друго него да слушају шта говори Комисија. Морамо да формулишемо препоруке. Ради се о томе да порука буде примљена и да та порука буде прихваћена као мерило. Али не бих хтео да стварам утисак да ми овде делимо лекције. То су државе и нације које су настале из тешке историје деведесетих година, и то мора да се узме у обзир. Истовремено, требало би да буде јасно да је ЕУ заједница која се базира на вредностима. Зато овде не може да се долази с пољупцима и бомбоњерама.

У Стратегији ЕУ за Западни Балкан говори се и о личној иницијативи кандидата за чланство. Шта то значи?

Комисија и земље чланице оцењују кандидате на основу њихових сопствених заслуга и лична иницијатива је ту веома важна. Ми не можемо да намећемо проширење, никога не приморавамо да приступи ЕУ. Онај ко не покаже личну иницијативу, има мале изгледе да постане члан Европске униј. Свако мора сам да се потруди. ЕУ не може да носи терет земаља-кандидата. Не, оне саме морају да доведу ствари у ред.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње