Дачић отворио другу конференцију почасних конзула

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је, на Другој конференцији почасних конзула Србије, да је један од кључних приоритета владе стварање повољног амбијента за бизнис и инвестиције.

Сејшели су за многе туристичко одредиште из снова. Косово није признало, а има га, тачније предградје тог имена. Има и неколико десетина Срба, они немају амбасаду али имају помоћ почасног конзула.

"Од рађања деце, породиље, до губљења докумената, до правних савета, до пословних контаката, они који траже поса", указује почасни конзул на Сејшелима Миодраг Тодоровић.

Почасни конзули обично су држављани земље у којој су на функцији. Нису запослени у МСП, не примају плату и не издају визе. Имају дипломатске таблице, на куци могу да истакну заставу Србије, а за конзуларне просторије не плаћају порез.

"То је пракса коју примењују све земље и оне које имају резиденцијалне дипломате, амбасадоре ради бољег трговинског успеха, јер су ти конзули из локалних средина упознати са економском ситуацијом и могу на време да сигнализирају нашој амбасади, а где немамо амбасаду, директно нама", напомиње бивши дипломата Владислав Јовановић.

Монте Карло има незваничног амбасадора Србије - Новака Ђоковића. Његов стриц је званично почасни конзул.

"Моја обавеза је да привучем што више инвестиција, да нашу Србију учинимо што лепшом и бољом", додаје почасни конзул у Монте Карлу Горан Ђоковић.

У Канади нас почасни конзул промовише већ дуго - кроз културу.

"Правим редовно изложбе и позивам цео свет из Монтреала, представљам се као Српкиња и правим често изложбе са другим српским сликарима", истиче почасна конзулка у Канади Марина Гавански Зисис.

"Наставите да пружате помоћ нашим мисијама" 

Дачић је позвао почасне конзуле да по повратку у своје земље из Београда наставе да промовишу економске потенцијале и да идентификују нове просторе за сарадњу.

"Усвојени су нови прописи којима је максимално скраћена административна процедура и дате гаранције за инострана улагања, чиме је значајно унапређена клима за инвестициону сарадњу", додао је он. 

Како је навео, Србија је у протеклом периоду за велики број земаља либерализовала визни режим, како би се створио што бољи амбијент и земља учинила примамљивијом за долазак страних туриста, пословних људи и инвеститора. 

"Од вас очекујемо да након повратка у своје земље, наставите да пружате помоћ нашим дипломатским мисијама у квалитетном промовисању економских потенцијала Србије и у откривању нових могућности за сарадњу", казао је министар. 

Дачић је захвалио конзулима на ономе што су до сада учинили, као и на ономе што ће учинити, те посебно на њиховој спремности и посвећености да обављају тај значајан посао.

"Уверен сам да ће Друга конференција дати допринос успостављању тешњих веза и сарадње Србије са земљама у којима вршите важне и захтевне послове и задатке као почасни конзули", навео је шеф српске дипломатије. 

Чланство у ЕУ стратешки приоритет Србије 

Он је указао да је српска дипломатија активно ангажована на заштити националних интереса, наставку преговора о чланству у Европској унији, остваривању добре сарадње са кључним партнерима на међународној сцени и традиционалним пријатељима широм света. 

"Чланство у ЕУ је стратешки приоритет Републике Србије. Од почетка преговарачког процеса до сада, Србија је отворила 12 поглавља, а током 2017. године, 6 преговарачких поглавља. Надам се да ће током бугарског председавања ЕУ, број отворених поглавља бити знатно већи и да ће се тиме, на прави начин, одати признање Србији и валоризовати напредак који чинимо на нашем европском путу", рекао је Дачић. 

У склопу настојања за очување националних интереса на Косову и Метохији, наставили смо, рекао је, да улажемо напоре у различитим мултилатералним форумима да се свим расположивим дипломатским средствима заштити наш територијални интегритет и суверенитет, као и да се осујете покушаји остваривања чланства такозваног Косова у различитим међународним организацијама. 

Према његовим речима, на том плану позитивни резултати остварени су у Интерполу, Светској царинској организацији, Унеску. 

"Важно је рећи да смо у томе имали снажну подршку наших пријатеља широм света, у чему сте нам и ви несебично помогли, на чему се, и овом приликом, искрено захваљујем", казао је Дачић обраћајући се конзулима. 

Истакао је да је Београд у потпуности посвећен дијалогу са Приштином под окриљем ЕУ, те да српске власти очекују да Приштина поштује и испуњава преузете обавезе. 

Краљевина Србија је прве почасне конзуле именовала пре Првог светског рата у Бриселу, Лијежу и Женеви. Краљевина Југославија, 1931. имала је деведесет једног.  

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње