Тачи: Императив пронаћи договор између Београда и Приштине
Косовски председник Хашим Тачи, који борави у САД, још једном је искључио могућност поделе Косова, а за Стратегију проширења ЕУ на земље Западног Балкана каже да је очекивао да тај документ у погледу Приштине буде јаснији и конкретнији.
Тачи, који је јуче у првом реаговању на Стратегију проширења ЕУ на земље Западног Балкана, изразио потпуно незадовољство односом према Приштини, поновио је и да је за то одговорна нејединствена ЕУ.
Изразио је наду да ће Београд и Приштина остварити неки договор током ове године, те да ће на крају тог процеса Косово добити бар столицу у Уједињеним нацијама.
"Међутим, морамо да узмемо тај извештај какав јесте, прочитамо га и правилно интерпретирамо, али морамо и да радимо на конкретним потезима. Косово се креће напред док се ближи десета годишњица проглашења независности, признале су га бројне земље света, придружили смо се око 200 међународних организација. Наш пут је европска перспектива", навео је Тачи.
Околности Косова су, каже, "другачије од осталих земаља региона, зато што га још нису признале све земље ЕУ".
"Та неизвесност и неодређеност дефинитивно нису знак неуспеха косовског ангажовања већ недостатка европског јединства када је реч о Косову, које постоји због става Шпаније, Румуније, Грчке, Словеније и Кипра, али посебно Шпаније", сматра Тачи.
Интеграција и Београда и Приштине у ЕУ је, понавља, повезана са процесом нормализације односа.
На питање како стоје преговори Београда и Приштине, Тачи одговара да је императив пронаћи договор две стране заснован на европским стандардима и моделу.
"То је у интересу обе стране пошто ће само споразум о пуној нормализацији суседских односа, сарадње и помирења наше две земље убрзати европску перспективу и Косова и Србије. Ако не постигнемо такав договор, наудићемо једни другима и пореметити европски пут једни другима тако да би такав договор, за који се надам да ће бити постигнут 2018, обезбедио сигурну, конкретну европску перспективу за Косово и Србију али и цео регион", рекао је Тачи за албанску редакцију Гласа Америке.
"Покушаја да се Косово подели је било и биће, али то је немогуће"
На питање да прокоментарише изјаву српског министра одбране Александра Вулина која је, у неким извештајима, интерпретирана као поновно изношење идеје о подели Косова и сугестија да Београд треба да заправо преговара са Тираном а не Приштином, Тачи је одговорио да су "Албанија, Србија и Косово суверене државе".
"Србија је, у неколико наврата покушала да убеди Тирану да оспори државност Косова, кредибилитет и право на држављанство. Тирана неће упасти у ту замку и то је већ ставила до знања. Једино директан договор између држава Србије и Косова може бити кредибилан и сваки покушај да се то оспори биће неуспешан", рекао је Тачи, који у Вашингтону присуствује Молитвеном доручку.
Тирана, каже, подржава дијалог, али "дијалог суверених земаља".
"Покушаја да се Косово подели је било и биће, али то је немогуће", тврди косовски председник.
"Косово је суверена држава која има међународно загарантовани територијални интегритет. Косово и Србија треба да постигну договор који ће подржати и Европска унија", навео је.
А на питање како би тај договор могао да изгледа, каже да је о томе још рано говорити.
"Важно је да Косово функционише у ширем политичком и друштвеном контексту. Истовремено, морају се поштовати суверенитет и територијални интегритет и све мора бити у складу са уставом и законима Косова. Верујем да ће на крају овог процеса Косово добити барем столицу у УН, ако већ у овом моменту није могуће очекивати да Србија призна државу Косово", верује Тачи.
Међусобно признање би, сматра, окончало проблем.
"Када би Косово постало чланица УН, пет чланица ЕУ више не би могле да поричу независност, а исто тако и противници независности у Савету безбедности попут Русије и других земаља", рекао је Тачи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар