Шведска подржава Стратегију за Западни Балкан
Будућност Западног Балкана као саставног дела ЕУ је у интересу политичке безбедности и економског интереса Уније, а постизање чланства у ЕУ је у рукама земаља региона, истиче Министарство спољних послова Шведске.
Шведска поздравља стратегију, као и фокус Бугарске као председавајуће ЕУ, на Западни Балкан, који ће бити тема Самита Западног Балкана и ЕУ у Софији у мају ове године, наводи се у саопштењу.
"Нова стратегија Европске комисије о проширењу на Западни Балкан изнова потврђује европску перспективу свих земаља Западног Балкана и ствара платформу за снажније деловање у правцу укључивања у ЕУ.
У Стратегији, придруживање ЕУ је ствар избора, и земљама Западног Балкана врата су отворена", подсећа Шведска додајући да би политички лидери у свим земљама, уз подршку грађана, требало да реализују неопходне реформе и представе грађанима своје земље могућности и изазове процеса проширења ЕУ.
Без широке подршке јавности, неопходне реформе не могу бити одрживе, указује Шведска.
Званична Шведска ће у овом процесу остати посвећени партнер, како кроз политичку подршку, тако и кроз развојну нашу сарадњу у оквиру које у Западни Балкан улажемо око 57 милиона евра годишње.
"За Србију, за 2018. годину, Шведска је издвојила 12 милиона евра за развојну сарадњу, а укупно, од 2001. године, уложено је око 200 милиона евра.
Остварива перспектива придруживања, која се заснива на принципима кондиционалности је кључни покретач демократије, напретка и стабилности у земљама Западног Балкана. Нова стратегија наглашава ову перспективу и уноси нови моменат у процесу проширења", наглашава се у саопштењу.
Шведска, како наводи, има неколико идеја како се овај нови моменат може искористити.
"Најпре, акценат би пре требало ставити на реформе него на број отворених поглавља. Због тога се залажемо за препоруку Комисије да се спроведу детаљније процене владавине права у свим земљама, укључујући увођење акционих планова, чак и пре почетка самих преговора о придруживању", објашњава се у саопштењу.
"Волели бисмо, затим, да видимо да се већа пажња посвети решавању спорних билатералних питања између земаља, помирењу и јачању регионалне сарадње. Требало би размотрити већи ангажман у процесу помирења. Нормализација односа између Приштине и Београда је кључна за цео регион", указује се из Шведске.
Треће, Шведска верује да ЕУ и земље Западног Балкана могу појачати сарадњу у областима од заједничког интереса као што су правосуђе и унутрашњи послови, друштвено-економска питања, заштита животне средине, транспорт и енергија.
"Ово би могло да се учини кроз укључивање и позив земљама Западног Балкана да учествују у релевантним структурама ЕУ", закључује се у саопштењу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар