Мишчевић: Србија до 2023. треба да заврши преговарачки процес

Шефица преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић изјавила је да 2023. године Србија треба да заврши са преговарачким процесом да би две године касније могла да достигне оквир који је постављен за могуће приступање ЕУ.

Европска комисија је у Стразбуру усвојила коначан текст Стратегије за пријем Србије и других земаља Западног Балкана у чланство ЕУ.

Уз оцену да су Србија и Црна Гора највише напредовале на европском путу и да би до 2025. године могле постати чланице, Стратегија објашњава кораке које те две земље треба да предузму како би завршиле процес приступања у перспективи до 2025. године.

Тања Мишчевић је на конференцији коју је организовао Центар за спољну политику, а на којој је било речи о Стратегији, навела да је тај документ учинио оно што се могло приметити још прошле године – да је регион и свака појединачна држава примећена и поново откривена од неких званичника ЕУ.

Тада је, подсећа Мишчевићева, почео значајан разговор на тему Западног Балкана и политике проширења.

Указала је да Стратегија има Акциони план који представља разраду документа у шест кључних области, а на првом месту је владавина права, али не као услов, већ као доказ унапређења европских вредности.

Међу кључних областима су и безбедност и миграције, социјално економски развој, повећање инфраструктурне повезаности, дигитална агенда и подршка помирењу и добросуседским односима, навела је Мишчевићева.

"Хоћу да верујем да је поновно откривање Западног Балкана у Европској комисији у економском и политичком смислу важно за ЕУ, зато што можемо да допринесемо и помогнемо ЕУ. То је та win-win стратегија која доноси највише резултата", рекла је Мишчевићева.

Оценила је да "ово није још једна стратегија", јер први пут постоји индикативни временски оквир, односно потенцијална година за приступање ЕУ.

"Документ има оно што се често заборавља – капацитет Уније да се шири. Унија је нацртала кључне правце свог будућег развоја и регион који томе може да помогне", рекла је Мишчевићева.

Истакла је да треба да нам буде драго да постоје државе које предводе процес, те да Србија, која је препозната као предводник на Западном Балкану, треба да пренесе своја искуства другим земљама.

"Бити предводник у процесу је заправо тежа ствар за нас, али јако добар аргумент за ЕК", навела је Мишчевићева и указала да је једна од важних ствари која се помиње у Стратегији и решавање билатералних спорова.

Када је реч о владавини права, Мишчевићева каже да се напредак у тој области неће остварити преко ноћи, напомињући да су закони Србије у великој мери усклађени са ЕУ, али да постоји незадовољство по питању имплементације.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње