Мaкалистер: За улазак у ЕУ непходна нормализација односа са Приштином

Преговарачки оквир за улазак Србије у Европску унију захтева "континуирани ангажман ка видљивом и одрживом побољшању односа са Косовом", указује известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мaкалистер.

Мaкалистер је у интервјуу Танјугу рекао да би овај процес постепено требало да доведе до "свеобухватне нормализације односа између Србије и Косова", с циљем да обе стране буду у могућности да у потпуности испуњавају своја права и обавезе.

Према нацрту Старегије Европске комисије, у коју је Танјуг имао увид, до 2019. године требало би да дође до "свеобухватне нормализације односа Србије и Косова", а известилац за Србију и председавајући Спољнополитичким одбором Европског паралмета наглашава да је циљ тог процеса "видљиво и одрживо" побољшање односа са Косовом.

"Унутрашњи дијалог који се води у Србији о будућности односа са Косовом је веома важан, а нормализација односа донеће добробит народу у Србији и на Косову и бити основа за очување мира и стабилности у региону", каже Дејвид Мaкалистер.

Према његовим речима, Србија добро напредује на путу ка чланству у ЕУ и сматра да се у првој половини 2018. године може очекивати отварање нових поглавља.

Истовремено најавио је да у априлу почиње са израдом извештаја, који ће Европски парламент усвојити као резолуцију о Србији.

"Србија добро напредује на ка свом стратешком циљу са отворених 12 поглавља, од којих су два привремено затворена. Уколико се сва енергија усмери на усвајање и примену реформи, нова поглавља могу бити отворена у првој половини 2018. године", каже известилац за Србију.

Подсећа да преговарачки оквир посебну пажњу придаје поглављима 23 и 24 која се односе на владавину права, као и поглављу 35 које се бави нормлизацијом односа.

"Ове области су у самој сржи приступног процеса и суштински напредак у овим оболастима неопходнан је како би се приближило ЕУ", каже Дејдвид Мaкалистер и додаје да су ЕУ институције, међу њима и Европски парламент, спремне да помогну Србији на том путу.

"Од Србије зависи да ли ће бити следећа чланица ЕУ" 

Додао је да од Србије зависи да ли ће до 2025. године испунити очекивања Европске комисије, али и критеријуме ЕУ, и постати следећа чланица Уније.

"Председник Европске комисије Жан Клод Јункер идентификовао је Србију и Црну Гору као лидере са, у најбољем случају, 2025. годином као датумом за приступање ЕУ. Да ли ће Србија бити спремна да до тада уђе у ЕУ зависи од брзине реформи, дакле од усклађивања Србије са ЕУ законодавством. У пракси, то значи да држава мора да испуни критеријуме у свих 35 поглавља пре него што преговори у свим областима буду финализовани", изјавио је Мaкалистер.

На питање Танјуга како види наставак дијалога Београда и Приштине у светлу убиства Оливера Ивановића, Мaклистер је поновио осуду убиства, коју је показала цела ЕУ, али и похвалио "проактиван приступ" обе стране у циљу спуштања тензија.

"ЕУ и ја лично снажно осуђујемо убиство Оливера Ивановића које се догодило 16. јануара. Моје саучешће на првом месту иде породици Оливера Ивановића. Мешовити тимови полиције и тужилаштва састављени од косовских Срба и косовских Албанаца раде на истрази овог случаја у складу са договором постигнутим у дијалогу. Одговарајуће косовске власти не би требало да штеде труда у проналаску починилаца, које би требало извести пред лице правде без одлагања", изјавио је Мaкалистер.

Поздравио је "проактиван приступ обе стране, нечему што је могло да постане кризна ситуација за односе Косова и Србије".

Посебно је поздравио помирујуће поруке које је председник Србије Александар Вучић послао током своје недавне посете Косову.

"Слобода медија кључни индикатор" 

Поводом различитих оцена о стању медијских слобода у Србији, које су се могле чути и у самом Европском парламенту, Мaкалистер је поручио да је слобода медија кључни индикатор спремности државе да постане чланица ЕУ.

"То подразумева посвећеност демократији, добро управљање државом, политичку одговорност кроз политички дијалог, критичку дискусију и дебате као и изражавање различитих мишљења", каже Мaкалистер.

Наводи да је у Србији следећи корак усвајање нове вишегодишње Медијске стратегије, чија би припрема требало да буде транспарентна и инклузивна, уз консултације са професионалнцима из области медија, новинарским удружењима и експертима.

"Ипак, слобода медија се не може остварти само усвајањем закона. Ту се ради и о стварању средине погодне за медије", рекао је Мaкалистер.

Известилац Европског парламента за Србију у разговору за Танјуг најављује да ће, чим у априлу изађе извештај Европске комисије о Србији, он почети рад на свом извештају, који ће послушити као подлога за усвајање резолуције о Србији у Европском паралмету.

"Састав мог извешатаја зависиће како од процена Европске комисије, тако и од развоја догађаја у Србији у наредних неколико месеци", закључио је Дејвид Мaклаистер у интервјуу за Танјуг.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње