четвртак, 01.02.2018, 18:08 -> 19:14
Извор: Танјуг
Брнабићева и Пахор: Сарадња кроз отворени политички дијалог
Председница Владе Србије Ана Брнабић састала се у Љубљани са словеначким председником Борутом Пахором, а на састанку је закључено да су две земље посвећене унапређењу сарадње кроз отворени политички дијалог и узајамну подршку у важним питањима.
Ана Брнабић и Борут Пахор истакли су значај сарадње кроз регионалне иницијативе и процесе, као што је "Берлински процес" или "Процес Брдо Бриони", који су значајно допринели продубљивању сарадње у региону Западног Балкана.
Као веома важна, наведена је и сарадња у оквиру механизма Кина–ЦИЕЗ.
"Србија изузетно цени помоћ и подршку Словеније у процесу европских интеграција, јер је чланство у ЕУ наш стратешки спољнополитички циљ", нагласила је председница Владе Ана Брнабић у разговору, наводи се у саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима.
Брнабићева је потврдила и спремност Србије за даље унапређење регионалне инвестиционе агенде.
Као пример добре праксе, премијерка је истакла рад Мешовите комисије за економску сарадњу Србије и Словеније.
На састанку је оцењено да постоји и могућност сарадње кроз заједнички наступ две државе на трећим тржиштима.
Истакнуто је да посебну пажњу треба посветити малим и средњим предузећима и сарадњи у областима саобраћаја, енергетике, пољопривреде, грађевинарства и туризма.
Председник Словеније Борут Пахор истакао је да је обавеза две владе да остваре боље услове за директнију сарадњу привредника из обе земље.
Брнабићева и Пахор разговарали су и о актуелним политичким темама у региону Западног Балкана.
На Брду код Крања одржана је заједничка седница влада две земље.
Српске компаније све више продиру у Словенију
На крају званичне посете Словенији, премијерка Ана Брнабић оценила је да је сарадња Србије са Словенијом добра и у политичком и у економском погледу, као и да српске компаније имају све већи продор на словеначко тржиште.
"У политичком смислу, Словенија као једна од чланица Европске уније пружа јако велику подршку Србији у нашим европским интеграцијама, не само када дође до подршке о отварању поглавља већ и у смислу техничке помоћи и подршке када спремамо наша поглавља, као и у реформама", рекла је Брнабић Танјугу.
Према њеним речима, Словенија је не само пријатељ Србије, већ и одличан трговински партнер.
"По величини инвестиција у Србију, Словенија је осма земља. Трговинска размена је јако велика и износи преко 1,5 милијарди евра. Словеначке комапније су уложиле у Србију око милијарду евра и запошљавају више од 20.000 људи", напоменила је премијерка.
Указујући да су у питању словеначка мала и средња предузећа, Брнабић је напоменула да је то нешто што ми можемо да научимо од Словеније.
Такође, како је истакла, добар је показатељ и сигнал то што је у Словенији све више спрских инвеститора.
"Две највеће инвестиције српских компанија у производном смислу и по броју људи су компаније "Нектар" који је купио словеначки "Фруктал" и "Комтрејд" који је купио словенчку фирму "Хермес". Данас имамо највећу српску инвеститицу, то је Интерконтинентал хотел у Љубљани и МК групу која је узела хотел Кемпински", навела је Брнабић.
Она је оценила да је све већи продор српских комапнија на словеначко тржиште, као и да се нада још бољим резултатима у годинама пред нама.
Данашња посета Словенији, на њу је оставила утисак пријатељства које се како је подсетила, осетило у пријатељској атмосферина на заједничкој седници Владе одржаној јутрос на Брду код Крања.
"Пријатељска атмосфера је владала и на мом тет а тет састанку са премијером Словреније Миром Цераром, на Пословном форуму (у Привредној комори Словеније) који је био препун - није било довојно столица за заинтересоване привреднике који су дошли и на крају са председником Словеније Борутом Пахором", напоменула је премијерка Брнавић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар