Линта: Отворена питања са Хрватском могу се решавати само дијалогом
Председник Савеза Срба у региону Миодраг Линта каже за РТС да је веома важно да дође до сусрета председника Александра Вучића и хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић, јер се бројна отворена питања која постоје могу решавати једино дијалогом. Навео је да је у Федерацији БиХ у току процес регистрације некретнина и позвао све Србе из тог краја да пријаве своју имовину.
Миодраг Линта је, гостујући у Дневнику РТС-а, нагласио да није сигуран да ће сусрет Александра Вучића и Колинде Грабар Китаровић "донети нешто епохално и суштински напредак", али и додао да је "важно да се уђе у тај процес".
"Ми стално инсистирамо да се успостави дијалог и апелујемо на ЕУ да подстакне званични Загреб, пошто није споран званични Београд, да се отвори стални дијалог, да се активирају међудржавне мешовите комсије по разним питањима и да се кроз тај стални дијалог заиста реше бројна отворена питања, пре свега која муче стотине хиљада протераних Срба и других оштећених грађана", навео је Линта.
Подсетио је да су Вучић и Грабар Китаровићева у јуну 2016. године потписали Декларацију о унапређењу односа и решавању отворених питања у којој се говори о четири корпуса питања.
"То је питање положаја националних заједница, нас занима положај Срба у Хрватској, питање несталих лица, питање границе и посебно важно за стотине хиљада оштећених грађана и протераних Срба је питање Бечког споразума о сукцесији, посебно Анекса Г Бечког споразума у коме се јасно каже да ће свим грађанима бити враћена права која су имали на дан 31. 12. 1990, а да ће сви уговори за време рата под притисцима и претњама који су склопљени бити поништени", објаснио је Линта.
Навео је да Хрватска до сада није хтела да разговара о питањима отетих станарских права, питању заосталих неисплаћених пензија, питању повратка одузетог пољопривредног земљишта, питању накнаде штете за уништене куће, питању радног стажа и бројним другим питањима која људе муче.
"Људи само желе да Хрватска поштује темељну европску вредност, а то су људска права, као и да поштује овај међудржавни споразум – Бечки споразум о сукцескији у коме се јасно каже шта су њене обавезе, а по Уставу Хрватске Хрватска има обавезу да то решава", истакао је Линта.
Позив грађанима да пријаве имовину у Федерацији БиХ
Миодраг Линта је указао да се у Федерацији БиХ спроводи процес пријаве права на имовину.
"У Федерацији БиХ се фактички успоставља нова земљишна књига и надлежни општински судови позивају све грађане, нас пре свега занимају стотине хиљада Срба који су родом и пореклом из тих крајева, а живе сада у Србији, живе РС, живе у трећим земљама, важно је да обрате пажњу на тај процес", рекао је Линта.
Навео је да су све информације о процесу регистрације некретнина доступне на сајту Савеза Срба из региона, www.ssr.org.rs, као и да се могу видети листе катастарских општина где тај процес тече.
"Важно је да грађани, односно у овом случају Срби, знају да ти рокови од почетка јавног огласа трају годину дана", рекао је Линта.
Објаснио је да уколико не пријаве своју имовину грађани не губе права на њу, али да након истека предвиђеног рока од годину дана за пријаву морају да плаћају трошкове судске таксе и то је негде око 300 евра.
Додао је да временски рок почетка процеса пријаве имовине зависи од општине до општине.
"Тренутно у Федерацији БиХ има око 1.800 катастраских општина, сада се тај процес одвија или је већ завршен у 662 катастарске оптине. Ми позивамо све Србе да виде наш сајт, тамо су комплетне информације, листе катастарских општина где је већ процес завршен, где ће морати Срби да позову надлежне земљишне канцеларије и да накнадано ураде упис у земљишну књигу", нагласио је Линта.
Указао је да је најважније од свега да велики број катастарских општина није дошао на дневни ред и да ће људи моћи да прате и да се на време укључе у тај процес.
"На сајту имају и списак бројева телефона свих општинских судова које могу позвати и могу се нама обратити ако буду имали проблема, ја ћу лично контактирати федералну управу у Сарајеву која води тај процес", закључио је Линта.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар