Данас седница влада Србије и Словеније, на столу и питање сукцесије
На Брду код Крања у Словенији данас се одржава заједничка седница Влада Словеније и Србије. До ње долази након што је Словенија предала Србији попис 313 дела своје културне и дипломатске баштине које се налазе у некадашњим савезним установама бивше СФРЈ, музејима у Београду и у архивима, и затражила њихов повратак према споразуму о сукцесији.
У најави коју је Влада Словеније послала медијима доминира економско питање. Словенци подсећају да је размена између две земље прошле године била милијарду и сто милиона евра, што је за 150 милиона мање од рекордне 2016. године.
После састанка влада биће организован пословни форум на којем ће учествовати 170 привредника из обе земље, па је на њима да поново подигну бројеве.
Љубљана подсећа да се на територији Србије налази 1.500 фирми чији су власници Словенци и истиче важност Србије као економског и регионалног партнера.
Подсећа се да се на простору Србије налази и 10.000 људи који имају словеначко порекло или држављанство и покушаће са овим форумом да их што више укључе како би се економска сарадња између две земље појачала.
Србији ће бити понуђен и споразум према којем би се у Словенији лакше запошљавали радници из Србије.
Словенци истичу и важност Србије као партнера у безбедности и подсећају да се 36 полицајаца из Словеније налази на граници Србије са Бугарском где патролирају како би спречили прилив миграната у Европу.
Разматраће се и питања која се тичу здравства и клтуре, и друге теме.
Питање сукцесије је једино отворено питање између Београда и Љубљане. Словенци инсистирају на потпуној примени договора о сукцесији, што према њима значи враћање културних и уметничких добара која су стицана током Краљевине СХС и Југославије. Од највећег интересовања је приступ свим архивима који се налазе у Београду.
Претпоставља се да ће премијери томе посветити доста пажње, али и многим споразумима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар