"Западни Балкан приоритет ЕУ у наредним годинама"
Изветилац Европског економског и социјалног комитета Димитрис Димитријадис изјавио је да Западни Балкан мора бити један од приоритета ЕУ у наредним годинама да би се осигурала политичка стабилност у региону, али и да земље Западног Балкна морају да имају јасну мапу приступања ЕУ.
Земљама Западног Балкана потребна је јасна мапу пута за приступање ЕУ, главна је порука са јавне расправе о економској и социјалној кохезији и европским интеграцијама Западног Балкана, коју је одржао ЕЕСЦ у Бриселу.
Председник студијске групе ЕЕСЦ Лонут Сибијан је изразио задовољство чињеницом да је бугарско председништво Савета ЕУ изабрало Западни Балкан као један од приоритета и затражио од тог тера да да мишљење о овој теми.
Известилац Комитета Андреј Зорко каже да је регион изузетно сложен и да постоји потреба за већом регионалном сарадњом и озбиљнијим учешћем цивилног друштва у процесу европских интеграција.
"Западни Балкан мора бити један од приоритета ЕУ у наредним годинама како би се осигурала политичка стабилност у региону", истакао је Димитриадис, иначе, некадашњи председник ЕЕСЦ.
Током конференције представници организација цивилног друштва, институција ЕУ, академске заједнице и експерти сложили су се да ће привредно приближавање Западног Балкана ЕУ бити дугорочан процес.
Указано је на висок ниво незапослености, ниску продуктивност и слабу конкурентност земља региона.
Учесници су се сложили да је у региону већ било различитих инструмената и програма који су се бавили неким од ових проблема, али да би пружање јасне европске перспективе земљама служило као катализатор за убрзавање реформи.
То би такође зауставило одлив мозгова тако што ће младим људима са Западног Балкана пружити више могућности за образовање и рад и јасне изгледе за своју будућност, речено је током расправе.
"Потреба за ефикаснијим образовним системима"
"Регионална и глобална интеграција, укључујући снажне везе са европским вредностима била би одскочна даска за европске интеграције", изјавила је Екатерина Вострокнутова, водећи економиста за источну Европу и регион Централне Азије у Светској банци.
Вилиjам Бартлет, координатор истраживачке мреже ЛСЕ о социјалној кохезији у југоисточној Европи нагласио је важност бављења проблемом неусаглашености између понуде на тржишту рада и реалних потреба привреде у региону кроз побољшање ефикасности образовних система.
Сви учесници нагласили су кључни значај укључивања социјалних партнера и организација цивилног друштва из региона у процес европских интеграција.
Европски економски и социјални комитет је саветодавно тело ЕУ које заступа ставове и интересе цивилног друштва у Комисији, Савету и Европском парламенту по питањима економске и социјалне политике.
Комитет може самостално да даје мишљења и о другим питањима која сматра важним.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар