ПУПС: Укључити Шпанију у Бриселски дијалог

Партија уједињених пензионера Србије сматра да би требало позвати Шпанију да се укључи у бриселски дијалог између Београда и Приштине.

Како се наводи у саопштењу ПУПС-а, они предлажу нашем државном врху да позове Шпанију да се, као једна од пет земаља ЕУ која није признала једнострано проглашену независност Косова, активније, у оквиру тима европских посредника, укључи у бриселски дијалог.

Из ове странке поручују, уочи наставка унутрашњег дијалога о КиМ, да је "црвена линија" испод које наши преговарачи не могу ићи, имовина Србије на Косову.

ПУПС предлаже државном врху Србије да, истовремено, исти дипломатски и пријатељски позив упути и осталим чланицама ЕУ које нису признале Косово - Словачкој, Румунији, Кипру и Грчкој.

"Србија мора да користи све међународне околности које јој, тренутно, иду на руку, а посебно резолутан став ЕУ да не признаје изгласану независност Каталоније која није у складу са Уставом Краљевине Шпаније", кажу у ПУПС-у.

Једини језик који Европа перфектно разуме, наводе они, а на који је и Шпанија упозорила, јесте свето правило својине.

"Зато мислимо да је идеалан тренутак да наши преговарачи у Бриселу, за наредну рунду дијалога о Косову кандидују управо питање заштите имовине државе Србије, грађана Србије и Српске православне цркве у нашој јужној покрајини, јер, према катастарским књигама из 1999. године, од укупно 1.090.410 хектара земљишта на Косову и Метохији друштвена, приватна и имовина СПЦ износи укупно 641.071 хектара или 58,79 одсто", наводе они.

Кажу да је вредност те имовине процењена на 220 милијарди евра.

"Око 80 одсто те имовине већ узурпирано од стране Албанаца, тако што је, на пример, само у четири општине, Пећ, Клина, Исток и Ораховац, нелегално заузето 76.000 парцела чији су власници Срби, а на комплетној територији КиМ узурпирано је око милион парцела обрадивиг земљишта, ливада и шума у приватном власништву Срба, процењеног на 50 милијарди евра", кажу у овој странци.

Посебна ставка у разговорима у Бриселу, према мисљењу ПУПС-а, би требало да буде и изгубљена добит српских предузећа због немогућности коришћења својих капацитета на КиМ.

"Тако је само Електропривреда Србије, на пример, годишње губила 170 милиона евра прихода на КиМ што, за претходних 17 година, износи чак 2,9 милијарди евра изгубљених прихода", закључује се у саопштењу ове странке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. октобар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи