Ђурић: Најважнија расправа коју су генерације виделе

Циљ оснивања Радне групе за подршку унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији је да буде разматран најшири спектар ставова и да највише идеја буде сабрано на једном месту како би се оснажила позиција Београда, каже за РТС председник те радне групе и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.

Влада је у понедељак усвојила Одлуку о образовању Радне групе за подршку унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији. За председника Радне групе, у чији ће рад бити укључена сва министарства, именован је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

"Радна група ће пружити подршку унутрашњем дијалогу – техничку, логистичку, организациону. Важно је што је брзим образовањем радне групе на иницијативу председника Александра Вучића влада показала колико је посвећена унутрашњем дијалогу", рекао је Ђурић гостујући у Дневнику РТС-а.

Циљ је да буде разматран најшири спектар ставова и да највише идеја буде сабрано на једном месту, истиче Ђурић.

"Унутрашњи дијалог ће значајно оснажити капацитет Србије да се бави питањем Космета и када је реч о унутрашњим односима и када је реч о међународној заједници", рекао је председник Радне групе.

У радну групу ће, како је најављено, бити укључена сва министарства, а 13 чланова је учествовало у њеном успостављању. У наредним недељама ће, када је реч о Радној групи, започети друга фаза дијалога, рекао је Ђурић.

"Веома је важно да сви у Србији који политички делују и мисле, академска заједница, научна јавност, интелектуалци, обични грађани, читаво друштво буде укључено у решавање проблема, јер са друге стране имамо милионе Албанаца који генерацијама активно раде на остварењу својих националних циљева. Сада је дошло време да ми окупимо све наше снаге како бисмо појачали капацитет наше земље за бављење овим проблемом", указао је Ђурић додајући да ће то бити најважнија јавна расправа виђена у генерацијама.

До сада је, истиче, српска страна у дијалогу показала спремност на компромис, за разлику од албанске стране. "Зато је важно да на почетку нове фазе расправе још једном позовемо Приштину да преузме на себе договорено", рекао је Ђурић.

"Не може се мењати формат дијалога"

"Тај велики посао је ново поглавље у функционисању владавине права за Србе на Космету. Боље је за Србе да Срби решавају у споровима око имовине и у кривичним споровима, а не као када су Албанци судили Србима и када смо имали етнички мотивисане пресуде", рекао је Ђурић.

Претходних месеци косовски председник Хашим Тачи је љут на Брисел и ЕУ. Каже да се Унија понаша дискриминаторски према Приштини и понавља свој предлог да се у дијалог укључе САД.

"Наша примарна адреса је ЕУ, откако су претходне власти ту тему изместиле са терена УН, што не мислим да је било најидеалније решење за нас, али не може се мењати формат дијалога без договора обе стране", рекао је Ђурић.

Наводи да је захваљујући великом труду српске стране и Вучићу, који је десетинама пута ишао у Брисел, дијалог донео и то да нико од Срба није погинуо у међуетничким сукобима. "Добро је што је у овом периоду настављена комуникација на највишем нивоу", рекао је директор Канцеларије за КиМ.

И док је власт у Београду подржала Српску листу пред предстојеће локалне изборе на Космету, ДС је подржао Оливера Ивановића.

"Показало се да је политика Оливера Ивановића на Космету политика ДС-а, а знамо да је политика ДС-а Србима на Космету мало тога доброг, ја мислим ништа, донела - у њихово време Косово и Метохија је прогласила независност, држава Србија је дала сагласност да УН буду замењене Европском унијом као посредником, иако смо у УН имали подршку у Савету безбедности и могућност да ветом блокирамо неке иницијативе Приштине. Власт ДС-а је увела косовске личне карте, документа и административне прелазе, а сада обелодањују да је њихова политика политика Оливера Иванвоића", рекао је Ђурић.

Уверен је, каже, да грађани то неће подржати. "Желим да кажем да је важно да се Срби окупе око Српске листе која није страначки већ државни пројекат. Позивам све којима је стало до КиМ да изађу на изборе и подрже Српску листу", закључио је Ђурић.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње