Да ли ће се опозиција укључити у дијалог о КиМ?
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да би волео да саслуша и став опозиције по питању решења за Косово и Метохију.
Иницирајући дијалог о вероватно најважнијој теми у новијој историји Србије, Вучић је рекао да је његова обавеза да позове све на разговор о Косову и Метохији, те да жели да чује и мишљење опозиције.
Не жели, каже, да прихвати да је одговорнији по том питању од њих, тим пре што се у време претходне власти већ догодило много тога, "укључујући 17. март и противправно признавање Косова и Метохије".
Пристаје и да је он одговоран. "Нема проблема, ја сам крив. Али, дајте ми решење", рекао је Вучић.
У овом тренутку није познато како ће дијалог бити "модериран", да ли ће председник звати саговорнике на разговор, или очекује да се они сами изјасне по том питању.
Данас су се већ изјасниле Двери, у саопштењу за јавност, као и Војислав Шешељ.
Тачније, Двери ће се, како саопштава Бошко Обрадовић, о позиву председника изјаснити ако и када Председништво покрета одлучи да ли прихвата позив, када га добије.
У писаној изјави Обрадовић ипак оцењује да је Вучићев позив "припрема јавности за признање Косова и избацивање КиМ из уставне преамбуле", чему ће се, каже, снажно супротставити.
Обрадовић, наиме, тврди да је власт већ признала независно Косово, потписивањем "антиуставног Бриселског спразума".
Сада је, наводи, на ред дошло "јавно међународно признање независног Косова", каже Обрадовић и оптужује Вучића да сада само покушава да припреми терен за то и да у "издају Косова" увуче и друге делове српског друштва.
Лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ, уз подсећање на "Лазареву клетву", поручује: "нема више дијалога", нема признавања независности Косова, нити уласка КиМ у УН, као ни у друге међународне организације", рекао је Шешељ за Танјуг.
"Треба замрзнути дијалог, тражити да се укључи Русија као наша сила заштитница, прекинути преговоре о уласку у ЕУ и треба тражити да се косовско питање врати у УН, сваком нормалном је то јасно", закључује Шешељ.
Према његовим речима, све власти након 5. октобра прихватале су по нешто.
"Нек се преиспитају сви они који су се огрешили о Косово. СРС и ја лично се никада нисмо огрешили о Косово. Једино смо ми 1999. гласали протв прихватања плана Ахтисари- Черномирдин и Кумановског споразума. Били смо против Коштуницине, Ђинђићеве, Тадићеве политике које су постепено продавале Косово", рекао је Шешељ.
Он истиче да СРС не подржава ни напредњачку политику, ни политику Томислава Николића и Александра Вучића.
"Ако се треба консултовати које потезе повући, треба прво повући потписе са два сета Бриселских споразума. Они су већ 50 одсто издали Косово са тим и, ако мисле сад да би се ми укључили да ту наставимо, варају се", наводи Шешељ.
Очекује се да се на овај или онај начин о позиву на дијалог изјасне и представници других политичких странака, чији ставови о Косову и Метохији су мање више познати.
Може ли се чути неки предлог, решење, доња црта испод које Србија не може да иде - засад није познато.
Професор Јован Комшић сматра да није сигурно да ће део опозиције, који назива грађанским и проевропским, а који је, како каже, "рањен" у тешким политичким окршајима, "радо прихватити ту врсту медијски пружене Вучићеве руке".
"Ту пре свих мислим на Сашу Јанковића и Вука Јеремића", каже Комшић за Радио Слободна Европа и додаје да није велики оптимиста да је могуће остварити тип дијалога који би био неопходан за решавање тако снажног проблема као што је проблем Косова.
"Моја је обавеза да позовем све, јер увек постоји могућност да се чује паметна идеја, али и да грађани чују...", рекао је председник Вучић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар